معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار قم خبر داد:
فعالیت 200 دوربین نظارتی تا پایان نیمه سال جاری
معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار قم بااشاره به اینکه یکی از مباحث مهم افزایش سیستم‌های هوشمند حمل و نقل است، گفت: در سه فاز، تا پایان نیمه نخست امسال 200 دوربین نظارتی فعال خواهند شد و نظارت ترافیکی را بر عهده خواهند داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، عباس ذاکریان در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اهمیت طرح جامع حمل و نقل اظهار داشت: مرحله اول مطالعات طرح جامع حمل و نقل شهر قم سال 82 آغاز شد و در مرحله دوم سال 84 ادامه یافت؛ با توجه به تغییراتی که در شهر قم صورت گرفت باید بستری برای برداشت دقیق‌تر از وضعیت ترافیکی شهر صورت می‌گرفت و پیشنهاد وزارت کشور هم بازنگری طرح در هر پنج سال و طراحی مجدد در هر 15 سال است.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی‌های لازم برای این مطالعات سال گذشته صورت گرفت افزود: هدف از انجام این مطالعات تدوین چشم‌انداز حمل و نقل شهر، تدوین راهبردهای دستیابی به چشم‌انداز، ایجاد پایگاه داده‌های عرضه و تقاضای حمل ونقل، ایجاد مدل ترافیکی شهر، برآورد تقاضای سفر در آینده، بازنگری توسعه سامانه حمل و نقل، بازنگری در شبکه اتوبوسرانی و تاکسیرانی، بازنگری شبکه معابر، ارزیابی اقتصادی طرح‌ها و... است.

معاون شهردار قم بررسی اطلاعات موجود و فرادست، آماربرداری، مدل‌سازی، تحلیل شبکه پایه با تقاضای افق، راهبردها و راهکارها و نتیجه گیری را از جمله شرح خدمات کلی مطالعات بازنگری طرح جامع حمل و نقل شهر قم عنوان کرد و افزود: بخش آماربرداری مطالعات به صورت میدانی آغاز شده و تا پایان اردیبهشت‌ماه ادامه خواهد داشت.

وی گفت: پایه و مبنای تصمیم‌گیری‌های حمل و نقلی و ترافیکی در شهر طرح جامع است که امیدواریم مبنای تصمیم‌گیری‌های آینده باشد.

ذاکریان ادامه داد: با این مطالعات و کار آماری و علمی از تصمیم‌گیری‌های سلیقه‌ای در حمل و نقل و ترافیکی شهر جلوگیری می‌شود.

وی با اشاره به بخشی از پروژه‌هایی که در قالب طرح جامع حمل و نقل و ترافیک قبلی شهر قم اجرایی شده است خاطرنشان کرد: خط اول و دوم مترو، تقاطع غیرهمسطح مقداد، 15 خرداد، جمهوری، 72 تن، پیامبر اعظم، فردوسی، امینی بیات و... از جمله طرح‌هایی بود که در این قالب در شهر قم اجرایی شد.

افزایش سیستم‌های هوشمند حمل و نقل استان

معاون حمل و نقل شهردار قم توسعه ایمنی و ارتقاء ایمنی شبکه حمل و نقل را مورد تاکید قرار داد و افزود: یکی از مباحث مهم افزایش سیستم‌های هوشمند حمل و نقل است که اقدامات خوبی صورت گرفته و قراردادهایی منعقد شده که امیدواریم تا پایان نیمه نخست امسال بخش قابل توجهی از آنها به بهره‌برداری برسد.

فعالیت 200 دوربین نظارتی تا پایان نیمه سال جاری

ذاکریان نصب دوربین‌های نظارت تصویری را مورد توجه قرار داد و افزود: در سه فاز، تا پایان نیمه نخست امسال 200 دوربین نظارتی فعال خواهند شد و نظارت ترافیکی را بر عهده خواهند داشت؛ در حال حاضر 90 دوربین فعال شده و امیدواریم مابقی نیز به سرعت نصب شود.

وی گفت: در سامانه‌های کنترلی نیز قراردادهایی داریم که شامل ثبت سرعت، چراغ قرمز، گردش به راست و... است که زیرساخت‌ها در حال اجرا است.

معاون شهردار قم به اجرای تابلوهای پیام متغیر خبری اشاره کرد و گفت: قرارداد نصب 40 مترمربع این تابلوها منعقد شده که به زودی اقدامات اجرایی آنها انجام خواهد شد.

آمارگیری اینترنتی از 15 اردیبهشت آغاز می شود

وی گفت: از 15 اردیبهشت تا 28 اردیبهشت پرسشنامه در وبسایت شهرداری قرار خواهد گرفت و همشهریان می‌توانند نسبت به پرکردن فرم‌ها اقدام کنند. برای قدردانی از مشارکت شهروندان در این طرح نیز تعدادی دوچرخه اهدا خواهد شد.

 

انتهای پیام/