دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
آمریکا نقطه هدف موشک های ایران خواهد شد
وزارت دفاع آمریکا در یک نسخه غیرطبقه‌بندی شده، سند گزارش سالیانه توان نظامی ایران را منتشر کرد.تحریم‌ها هیچ تأثیری در استراتژی نظامی ایران ایجاد نکرده است.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی " قم فردا " ، در بخشی از این گزارش آمده است: به رغم فشارهای روزافزون ناشی از تحریم‌ها در طول یک ساله گذشته، هیچ تغییری در استراتژی‌های امنیت ملی و نظامی ایران پدید نیامده است و این کشور به دنبال افزایش نفوذ و مقام بین‌المللی خود، مقابله با نفوذ آمریکا، گسترش پیوندها با عوامل منطقه‌ای، و دفاع از همبستگی اسلامی می‌باشد.

این گزارش می افزاید: ایران همچنین خواستار گسترش توافقات اقتصادی و امنیتی با برخی کشورها، به ویژه اعضای جنبش عدم تعهد در آمریکای لاتین و آفریقا و شرق مدیترانه است.
در ادامه این گزارش آمده است: قواعد و اصول ایران در استراتژی‌های نظامی، برپایه جنگ‌های بازدارنده، نامتقارن و فرسایشی بنا نهاده شده است. دکترین نظامی ایران همچنان دفاعی است و به منظور کند کردن تهاجم به این کشور؛ حمله نامتقارن به منافع اقتصادی، سیاسی و نظامی دشمنان خود؛ و تحمیل یک راه حل دیپلماتیک به دشمنان در عین اجتناب از هر گونه مصالحه‌ای که منافع اصلی‌اش را به چالش بکشد، طراحی شده است.

گزارش یاد شده در ادامه می‌گوید: ایران در اولین سال‌های ۲۰۰۰ میلادی تحت پروژه کوثر به تلاش خود برای تولید موشک‌های با برد ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر ادامه داد، موشک‌هایی که  از آنها به نام شهاب ۵ یا شهاب ۶ یاد می‌شد. این پروژه و ساختن شهاب ۵ و ۶ احتمالا در سال‌های بعد در دیگر برنامه‌های موشکی ایران تلفیق شد که یک بخش آن به تولید موشک‌های بالیستیک عاشورا و سجیل انجامید و بخش دیگر آن به ساختن راکت ماهواره‌بر سفیر منتهی گردید.
این ارزیابی می‌افزاید: از زمان جنگ عراق، تهران تأکید زیادی بر توسعه و تکامل موشک‌های بالستیک جهت مقابله با تهدیدهای احتمالی از جانب نیروهای اسرائیل و آمریکا در خاورمیانه، و بازتاب قدرت خود در منطقه داشته است.

این گزارش تاکید می کند: ایران تا سال ۲۰۱۵ توانایی پرواز آزمایشی یک موشک بالستیک قاره‌پیما که قادر به رسیدن به ایالات متحده هست را پیدا نماید.موشک قاره‌پیما معمولا بُردی فرا‌تر از ۵۵۰۰ کیلومتر دارد و فاصله آمریکا تا ایران ده هزار کیلومتر است.

در بخشی از این گزارش اعتراف شده است: بر خلاف سال‌های اول بعد ازانقلاب، از جمله در زمان جنگ ایران و عراق که جمهوری اسلامی مشتری سلاح‌های کره شمالی بود، اینک نشانه‌ها حکایت از آن دارد که ایران از نظر توانایی‌های فنی، آزمایش و ساختن موشک‌های بالیستیک از کره شمالی پیشی گرفته است.

پنتاگون بر پایه بخش ۱۲۴۵ «قانون اختیارات دفاع ملی» ملزم است هر سال گزارشی را درباره توان نظامی ایران و بودجه تخمینی نیروهای مسلح این کشور به کنگره ارائه دهد.

یک بخش طبقه‌بندی نشده از آخرین ارزیابی پنتاگون که ژانویه سال جاری میلادی، سه ماه پیش، تهیه شده بود روز پنج‌شنبه، پنج اردیبهشت، ۲۵ آوریل، در وب‌سایت «این‌ساید دیفِنس دات کام» چاپ شد.منبع: بوتیانیوز

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .