چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
تعریف احزاب را باید بومی سازی کنیم
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  آیت الله حسینی بوشهری قائم مقام جامعه مدرسین حوزه علمیه قم صبح امروز(15آذرماه) در دوازدهمین مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی که در مجتمع آدینه برگزار شد, اظهار داشت: امروز حزب دیگر معنای قدیمی خود را ندارد و در عصر حاضر حزب ساز و کاری است که در تشکیل قوا و انتخابات نقش آفرین است و می‌تواند تغییر ایجاد کند.

وی افزود: حزب موتلفه که با 55 سال سابقه دوازدهمین مجمع عمومی خود را برگزار کرده است روزی تنها متشکل از چند هیئت بود که با یکدیگر متحد شدند.

 حسینی بوشهری با بیان اینکه رسول گرامی اسلام در عین داشتن مسئولیت تبیین و انتقال وحی وظیفه قضاوت در بین مردم و همچنین مدیریت جامعه اسلامی را نیز بر عهده داشتند تصریح کرد: این وظیفه به امامان منتقل شد و این وظیفه پیامبر اسلام(ص) به گونه ای بود که وقتی ایشان در مورد موضوعی به تصمیم می‌رسیدند باقی مردم از او بدون چون و چرا تبعیت می‌کردند.

 آیت الله حسینی با طرح این سوال که در زمان غیبت ما در مقابل چه کسانی باید مسئولیت پذیر باشیم و مبانی دینی تحزب در مبانی اسلامی چیست؟گفت: گاهی ما سخن از حزب را در جامعه غربی تعریف می‌کنیم که در آنجا بر رای عمومی است ولی در جامعه اسلامی طبق عمل و دستور پیامبر اسلام در جنگ احد است. با توجه به تفاوتی که معنای حزب در دنیای معاصر با واژگان قرآن دارد نمی‌توان از آن استفاده کرد.

وی ضمن بیان اینکه ما امروز باید حزب را با مفهوم برون دینی‌اش بررسی کنیم تصریح کرد: در این رابطه باید گفت درست است که مبنای حزب در عرب است ولی ما حزب را به عنوان یک ابزار کار برای رسیدن به هدف اصلی استفاده کنیم. یعنی برای مشارکت دادن مردم و جمع آوری آرا وضعیت کاملاً متفاوت می‌شود چون اسلام از چنان جایگاهی برخوردار است که می‌توانیم از حزب در آن برای بالا بردن از مردم برای نیل به اهداف اسلام بهره ببریم و احزاب را برای نیل به اهداف ناب اسلامی بومی‌سازی کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت رسانه در فعالیت احزاب گفت: حزبی که رسانه نداشته باشد تا سخن خود را حتی در سطح بین المللی بیان کند مانند سربازی است که اسلحه ندارد.

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : احزاب
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .