دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
16 آذر و انتقاد تشکل‌های دانشجویی از مهندسی مراسم ویژه روز دانشجو
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، چیزی تا 16 آذر سال 97 نمانده و در چنین روزهایی اتحادیه ها و تشکل های دانشجویی در حال برنامه ریزی برای برگزاری برنامه های خود برای روزی که در تقویم به نام دانشجویان ثبت شده هستند.

* چرا 16 آذر به روز دانشجو شد؟

در مورد اینکه چرا 16 آذر به عنوان روز دانشجو نام گرفت بارها مطالبی منشتر شده که در این گزارش هم به دلیل نزدیکی به این روز بار دیگر علت نام گذاری 16 آذر به عنوان روز دانشجو بازخوانی می کنیم.

ماجرا از انجا آغاز شد که بعد از کودتاى 28 مرداد 1332، رژیم وابسته پهلوى که به دست اربابان امریکایى خود بر قدرت بازگشته بود، تلاش کرد تا پایه هاى حکومت خود را تثبیت کند.

مردم که در آن روزها از به‌قدرت رسیدن رژیم پهلوی خشمگین بودند منتظر فرصتی می گشتند تا خشم و انزجار خود را نشان دهند.

حضور نیکسون معاون رئیس جمهور امریکا در سال 1332، برای اینکه نتیجه سرمایه گذارى بیست و یک میلیون دلارى آمریکا را برای کودتا و سرنگونى دولت مصدق مشاهده کند، فرصتی شد برای اینکه مردم نشان دهند از توطئه های آمریکا خشمگین هستند.

در آن زمان رهبرى نهضت مقاومت  قصد داشت با برگزاری برنامه ای صداى اعتراض مردم را به گوش جهانیان برساند و تلاش لندن و واشنگتن را که مى خواست با مشروع جلوه دادن رژیم کودتا، امتیازات مورد نظر خود را در محیط آرام بدست آوردند خنثى کند. بر همین اساس اجراى این برنامه به عهده کمیته هماهنگى دانشگاه تهران واگذار شده بود.

تظاهرات دانشجویان دانشگاه تهران، به عنوان اعتراض به ورود دنیس رایت، کاردار جدید سفارت انگلیس در ایران، از روز 14 آذر 1332، آ‎غاز شد. دانشجویان دانشکده هاى حقوق و علوم سیاسى، علوم دندان پزشکى، فنى، پزشکى، داروسازى در دانشکده هاى خود تظاهرات پرشورى علیه رژیم کودتا برپا کردند و نگاه رژیم پهلوى که به خوبى از خشم ملت و خصوصا دانشجویان نسبت به خود و اربابان امریکا از پیش آگاه بود، با تمام قوا متوجه دانشگاه شد.

روز 15 آذر تظاهرات به خارج از دانشگاه کشیده شد و ماموران انتظامى، در زد و خورد با دانشجویان، شمارى را مجروح و گروهى را دستگیر و زندانى کردند.

صبح روز 16 آذر 1332، گارد تا دندان مسلح رژیم پهلوى براى اولین بار وارد صحن دانشگاه شد تا فریاد مخالفان را در گلو خفه کند.

در یکى از کلاسهاى درس دانشکده فنى، چند تن از دانشجویان در اعتراض به حضور ماموران گارد رژیم شاه در صحن دانشگاه، دست به اعتراض زدند و همین بهانه کافى بود تا ماموران رژیم وارد کلاس درس شوند و با ایجاد جو رعب و وحشت، محیط را براى بهره بردارى و گرفتن زهر چشم دانشجویان آماده کنند. ماموران گارد با حمله به دانشجویان بى پناه سه تن از آنان را به شهادت مى رسانند.

حادثه 16 آذر 1332، با مقاومت تاریخى دانشجویان به عنوان یک روز بیادماندنیدر تاریخ ثبت شد و از آن پس، همه ساله دانشجویان دانشگاههاى سراسر ایران مراسم و برنامه هایی را به یاد شهیدان آن روز و گرامیداشت روز دانشجو برپا مى کردند.

* فاصله گرفتن روحانی از دانشجویان دانشگاه‌های بزرگ تهران

برخی از دانشگاهیان معتقدند رئیس‌جمهور سال گذشته  برای سخنرانی 16 آذر و حضور در جمع دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان را انتخاب کرد تا شاید از حاشیه‌های این روز و انتقادهای جامعه دانشگاهی در امان بماند و امسال هم با همین هدف دانشگاه علوم پزشکی سمنان انتخاب شد، البته برخی هم می گویند چون رئیس جمهور در سفر استانی بود چنین اقدامی برنامه ریزی شد.

 

فاصله گرفتن روحانی از دانشجویان دانشگاه‌های بزرگ تهران البته باعث نشد تا در روز دانشجو انتقادات به دولت و شخص رئیس جمهور کم شود و دانشجویان دانشگاه‌های مختلف به روش‌های مختلف نسبت به اولا مشکلات کشور و بعد نشنیده شدن صدای دانشجویان انتقاهای فراوانی کردند.

* کلید تدبیر رئیس جمهور در گشودن بسیاری از قفل‌ها ناکام بوده

در همین راستا  امیرحسین نظری نماینده بسیج دانشجویی در مقابل روحانی گفت: آقای رئیس جمهور ! دولت شما در حالی پنج سالگی خود را پشت سر گذاشته که کلید به اصطلاح تدبیر شما در گشودن بسیاری از قفلهای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی ناکام بوده است. ( متن کامل سخنرانی)

 

* آقای روحانی! گویا هنوز هم اراده‌ای برای رفع مشکلات کشور ندارید

محمدحسین عرب سرخی نماینده انجمن اسلامی دانشجویان هم خطاب به رئیس جمهور گفت: آقای روحانی! گرچه ناکارآمدی کنونی دولت قابل پیش بینی بود، اما گویا هنوز هم اراده ای برای رفع مشکلات کشور ندارید. ( متن کامل سخنرانی)

 

* رئیس‌جمهور کیلومترها از اهداف خود دور مانده است

روحانی در این مراسم حتی از انتقاد دانشجویان اصلاح طلب هم در امان نبود. زهرا امینی نماینده انجمن اصلاح‌طلب دانشگاه آزاد شاهرود با هم در این مراسم بیان اینکه رئیس جمهور عملا از اهداف خود کیلومتر‌ها دور مانده ، گفت: امروز رئیس جمهور نه تنها از مشکلات سخن نمی‌گوید، بلکه از کنار آنان به راحتی می‌گذرد.  ( متن کامل سخنرانی)

 

* 16 آذر 97 و انتقادات دانشجویان مقابل رئیس‌جمهور

از ابتدا مشخص بود سخنرانی رئیس‌جمهور در هر دانشگاهی برگزار شود، دانشجویان انتقادات تندی را در زمان حضور وی خواهند داشت. رئیس جمهور در سمنان هم از تیر تند انتقادات دانشجویان در امان نماند و دانشجویان در مقابل وی از نابسمانی بازار اقتصادی و مشکلات مردم گرفته تا وضعیت و مشکلات دانشجویان و  دانشگاه‌ها انتقاد کردند.

* مهندسی مراسم روز دانشجو توسط دولت

محمد حسین کاظمی  دبیر واحد تشکیلات اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان درباره برگزاری مراسم روز دانشجو در سمنان می گوید: مراسم به اصطلاح روز دانشجو در دانشگاه و استانی که برخی اتحادیه‌های بزرگ و تاثیرگذار دانشجویی نماینده‌ای در آن ندارند، برگزار شد؛ اما سخنران‌ها و پرسشگر‌های به اصطلاح منتقد این روز کاملا مهندسی شده انتخاب شده بودند و در کمال تعجب به تشکل‌های بزرگی همچون تشکل جامعه اسلامی دانشجویان که بیش از ۷۰ دفتر فعال در سطح کشور دارد، تریبونی داده نشد!

کاظمی ادامه داده است: این بهانه‌ای بیش نیست که، چون اتحادیه‌های بزرگ دانشجویی در استان سمنان دفتر فعال ندارند، به آن‌ها تریبون ندهند.  همه می‌فهمند و می دانند که چرا استان سمنان برای برگزاری مراسم ۱۶ آذر امسال انتخاب شد. 

 

محمدحسین صبوری دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی هم در همین رابطه به مهندسی برنامه 16 آذر توسط دولت انتقاد کرد و با اشاره به حذف نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی از لیست سخنرانان روز دانشجو در حضور روحانی تاکید کرد: تلاش مسئولان دانشگاه برای حذف تشکل عدالتخواه ذبح عقیده است.

همچنین مراسم روز دانشجو به همین دلیل توسط تشکل‌های درخواست کننده اتحادیه دانشجویان متحد هم تحریم شد. در همین خصوص انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شاهرود و انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه دامغان که تشکل های اصلاح طلب هستند هم بیانیه مشترکی منشتر کردند.

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .