چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
بررسی ایرادات CFT در مجلس:
ایرادات CFT همچنان محل ابهام است
رئیس کمیسیون امنیت ملی ادعا می‌کند ایرادات لایحه CFT به صورت تخصصی مورد بررسی قرار گرفته است، با اینحال برخی از نمایندگان مجلس معتقدند موارد ایرادی شورای نگهبان همچنان مبهم است و کمسیون امنیت ملی مواردی را مورد بررسی قرار داده که مدنظر شورای نگهبان نبوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، اواسط مهرماه سال جاری متن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) پس از جنجال های فراوان به صورت محرمانه در صحن علنی مجلس به رای گذاشته شد و در نهایت به  تصویب نمایندگان مجلس رسید.

هرچند که لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم توسط مجلس به تصویب رسیده بود اما شورای نگهبان 22 ایراد قانونی به این لایحه گرفت و آنرا مغایر شرع و قانون اساسی دانست.

از طرفی با بررسی لایحه CFT در شورای نگهبان مشخص شد متن این لایحه که توسط وزارت خارجه به مجلس تحویل داده شده بود غلط ترجمه شده است و نمایندگان مجلس بر اساس متن غلط رای‌گیری کرده‌اند.

سرانجام پس از کش و قوس های فراوان این موضوع به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع داده شد و کمیسیون نیز پس از بررسی و رفع ایرادات، گزارشی از آن تهیه کرد و این گزارش امروز در جلسه علنی مجلس قرائت شد و نمایندگان درباره آن نظر نهایی خود را اعلام کردند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در جلسه صبح امروز مجلس به ماده 79 آئین‌نامه داخلی مجلس استناد کرد و طی تذکری، عدم حضور اعضای کمیسیون امنیت ملی در جریان بررسی این لایحه را خلاف واقع عنوان کرد.

وی همچنین افزود: ایراداتی که شورای نگهبان به لایحه CFT وارد نموده است در جلسات متعددی که در کمیسیون امنیت ملی برگزار شد مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت؛ این نکته را هم باید در نظر داشت که وقتی ایرادات شورای نگهبان رفع شود دیگر نمی توان این لایحه را خلاف امنیت ملی تلقی کرد.

حشمت الله فلاحت پیشه درحالی ادعا می کند ایرادات لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم رفع شده است که محمد دهقان نماینده چناران در مجلس شورای اسلامی معتقد است موارد ایرادی شورای نگهبان همچنان مبهم است و کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مواردی را مورد بررسی قرار داده که مدنظر شورای نگهبان نبوده است.

به گفته محمد دهقان: در تبصره ماده واحده این لایحه نوشته شده که "دولت جمهوری اسلامی ایران صرفاً پس از خارج شدن از لیست سیاه گروه ویژه مالی FATF می‌تواند سند الحاق را نزد..."؛ شورا نسبت به این مصوبه ایرادی نگرفته و فقط خواسته عبارت "لیست سیاه" از ابهام درآید.

انتهای پیام/

 

برچسب ها : CFT
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .