چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
عضو هیئت علمی دانشگاه در گفتگو با قم فردا:
وظیفه جنبش دانشجویی، مطالبه گری و تلاش برای تبیین و روشنگری در جامعه است
یک استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: وظیفه مهم امروز جنبش دانشجویی، تلاش حداکثری برای مطالبه گری در کنار تبیین و روشنگری در جامعه است.

 علی اصغر حبیبیان در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به وظیفه مهم امروز جنبش دانشجویی، اظهار داشت: تعبیر مقام معظم رهبری نسبت به دانشجویان این است که آنان افسران جوان جنگ نرم هستند؛ از این رو بر آنان است که همواره در خط مقدم استکبارستیزی در برابر دشمنان و البته پرسشگری از مسئولان باقی بمانند.

این دکترای امنیت ملی ادامه داد: علامه شهید آیت الله مرتضی مطهری هر حرکت عدالت طلب را بر دو عنصر استوار می بیند که آن دو، یکی عنصر جهاد و جانفشانی و دیگری عنصر پیام رسانی است؛ از این رو جنبش دانشجویی هم به عنوان یک حرکت عدالت طلب باید ضمن تلاش دائمی و جهاد علمی، وظیفه پیام رسانی یا همان روشنگری و تبیین را فراموش نکند تا بتواند به اهداف بلند خود برسد.

این استاد دانشگاه با بیان تاریخچه ای از جنبش دانشجویی در ایران، آغاز این حرکت را در شانزدهم آذر ماه سال 1332 دانست و گفت: در آن روز بود که دانشجویان در اعتراض به سفر آن مقام آمریکایی به ایران و جو خفقان ایجاد شده پس از کودتای ننگین 28 مرداد همان سال، اعتراض خود را علنی کردند که به شهید و مجروح شدن بیش از 500 نفر از دانشجویان منجر شد. در حقیقت این حرکت را باید نخستین واکنش دانشجویی و در جهت هدف مهم استکبارستیزی عنوان کرد که نشان از پیشرو و پیشران بودن این جنبش در آن شرایط داشت.

حبیبیان اضافه کرد: البته همین جنبش پیشران دانشجویی در سال های دهه 50، دچار نوعی خمودگی شد؛ اما مرحله سوم فعالیت این جنبش در ایران، باز هم به نقطه عطف و پیشرانی آن مبدّل شد که 13 آبان سرلوحه آن است؛ روزی که نشان داد دانشجویان انقلابی با ملت همراهند.

وی با بیان اینکه این پیشرانی بحمدالله تا امروز هم ادامه دار بوده است؛ از دانشجویان و حرکت های دانشجویی خواست تا برنامه ها و فعالیت های خود را بر محور عدالت طلبی، مطالبه گری، پرسشگری، تبیین، روشنگری و استکبارستیزی متمرکز کنند و بدانند که باید ادامه دهنده آرمان های بیش از 230 هزار شهیدی باشند که خون خود را به پای این نظام و انقلاب ریخته اند.

این کارشناس برجسته مسائل سیاسی و فرهنگی ادامه داد: همانگونه که دانشجویان پیشرو در سال 1332 تحقیر ملی را نپذیرفتند؛ امروزه هم مقام معظم رهبری، دانشجویان و جوانان ایران اسلامی را افرادی معرفی می فرمایند که تحقیر را از سوی دشمنان این نظام و انقلاب نمی پذیرند که ان شاء الله این مهم تداوم خواهد داشت و به تحول و پیشرفت بیشتر جنبش دانشجویی منجر خواهد شد.

 

 انتهای پیام/120

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .