چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه:
اعتبار هر حکومتی به دستگاه قضایی آن وابسته است
آیت‌الله محمد یزدی اظهار داشت: به تصور بنده اعتبار هر سیستم حکومتی به میزان زیادی وابسته به دستگاه قضایی و حقوقی آن است و اعتبار دستگاه قضا وابسته به قضات، وکلا و افرادی است که نظراتشان پشتیبان رای قاضی می باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، صبح امروز آیت‌الله محمد یزدی عضو فقهای شورای نگهبان در دوره تکمیلی حقوقدانان تراز انقلاب اسلامی که در در مجتمع یاوران مهدی (عج) برگزار شد حضور یافت.

آیت‌الله یزدی به اهمیت دستگاه قضا در زمینه تحقق عدالت و مبارزه با ظلم اشاره کرد و بیان داشت: به تصور بنده اعتبار هر سیستم حکومتی به میزان زیادی وابسته به دستگاه قضایی و حقوقی آن است و اعتبار دستگاه قضا وابسته به قضات، وکلا و افرادی است که نظراتشان پشتیبان رای قاضی می باشد.

عضو فقهای شورای نگهبان به حساسیت های امنیتی و احکام دینی در حوزه قضا اشاره کرد و اظهار داشت: فعالیت در حوزه قضایی و حقوقی حساسیت های فراوانی دارد، کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند باید از هر لحاظ امانتدار مردم باشند.

وی به بحث امانتداری و اهمیت این موضوع در دستگاه قضا اشاره کرد و ادامه داد: برای امانتداری تعاریف و تفاسیر مختلفی به کار برده اند و هر کدام به جنبه های مختلفی از این واژه پرداخته اند؛ امانت در واقع به این معناست که وقتی کسی امانتی را می پذیرد باید آنرا به اهلش بسپارد و در آن طمع نکند.

آیت‌الله یزدی افزود: وقتی اطلاعات پرونده مردم در اختیار شما قرار می گیرد به این معناست که این اطلاعات پیش شما به امانت گذاشته شده است و نباید آن را برای کسی فاش کنید.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه ادامه داد: نکته دیگر اینکه باید همواره به عدالت قضاوت کنید، قضات باید صدور حکم را دقیقاً بر مبنای عدالت و به‌دور از هرگونه تمایل شخصی، حزبی و گروهی صادر کنند، پاسداری از حقوق مردم نعمت بزرگی بوده که خداوند آن را به قضات عطا کرده است.

آیت‌الله یزدی با اشاره به حساسیت امر قضاوت ابراز کرد: قضات باید در لحظه‌های تنهایی و آرامش به‌صورت دقیق و با در نظر گرفتن اصل انصاف و عدالت بر آرای صادره نظر مجدد کرده و از اتقان و درستی کامل آرای صادرشده یقین و مطمئن شوند.

وی ادامه داد: حقیقت این بوده که هوای نفسانی در هر مسئله‌ای ممکن است وارد شده و صدور رأی را با چالش‌های جدی روبه‌رو کند، صدور رأی بر مبنای عدل و عدالت مهم‌ترین مطالبه و انتظاری بوده که از حقوق‌دانان و قضات می‌رود.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه عنوان کرد: قضات و کارکنان دستگاه قضا می بایست خودشان را هر از گاهی امتحان کنند، برخی اوقات پیش می آید که حق با موکل شما نیست آیا در چنین مواقعی از موکل خود معذوریت خواسته اید یا به طمع حق‌الوکاله برای حاکم شدن پرونده او تلاش کرده اید؟

عضو فقهای شورای نگهبان خاطرنشان کرد: بلای دیگری که ممکن است کار وکالت و قضاوت را با مشکل مواجه کند "شهوت" است، انسان هر چه کند آلوده به شهوات است و این موضوع ممکن است باعث لغزش او شود، به شما عزیزان توصیه می کنم که هیچ گاه با خانم ها در محیط بسته ملاقات نکنید، اگر خانمی با شما کار داشت بگویید با شوهر، پدر، برادر یا یکی از اقوامش به اتاق شما بیاید.

 

 

 

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .