پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
کدام کشور مرکز تسویه حساب‌های اروپا با ایران می‌شود؟
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، 

خبرگزاری اسپوتنیک: باوجود شایعاتی مبنی بر اینکه کسی تمایل به میزبانی مکانیزم تجارت با ایران را به دلیل ترس از تحریم‌های آمریکا ندارد، منابع آگاه اعلام کردند فرانسه یا آلمان به عنوان عملی‌ترین گزینه‌های این میزبانی شناخته و در این مورد پیش قدم شده اند.

بر همین اساس فرانسه یا آلمان ممکن است کشور میزبان برای تسویه حساب‌های اروپایی‌ها شوند که به عنوان «وسیله پرداخت ویژه» از آن نام برده می‌شود و یک مکانیزم پرداخت است که به شرکت‌های اروپایی اجازه دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران را می‌دهد.

ایجاد این مکانیزم به عنوان اعتمادی از سوی اتحادیه اروپا به آمادگی واقعی آن‌ها برای حفظ برجام است و با اجرای دور جدید تحریم‌ها علیه ایران از پنجم نوامبر، تهران در مورد ایجاد این مکانیزم «وسیله پرداخت ویژه» بی قرار است.

در همین حال کاظم سجادپور، معاون وزیر خارجه ایران در مورد وسیله پرداخت ویژه که در حال راه اندازی است، گفت: چیزی که در این باره کمبود احساس می‌شود، سرعت و کارآمدی آن است.

وسیله پرداخت ویژه به عنوان یک مکانیزم تبادل تهاتری بدون استفاده از دلار و تبادلادت مالی بین کشور‌های اتحادیه اروپا با ایران عمل می‌کند و در عوض از اعتبارات به عنوان شکلی از ارز مجازی بهره می‌برد. شرکت‌های ایرانی کالا‌های خود را به شرکت‌های اروپایی می‌فروشند و اعتبار آن‌ها ذخیره می‌شود که می‌توانند بعدا از آن برای خرید کالایی دیگر از یک شرکت اروپایی استفاده کنند.

بر پایه این گزارش، پیش از این هم فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفته بود که تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا یک جنبه اساسی حق ایران برای داشتن مزیت اقتصادی در مقابل آنچه که تا الان انجام داده، است و هم راستا با تمام تعهدات مرتبط با قرار داد هسته‌ای است.

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : تحریم
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .