دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
دلنوشته ای در سوگِ عظمای پیامبر اکرم(ص)؛
اخلاق گراییِ دین مدارانه؛ رهاورد تأسی عملی به سیره نبوی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، بی گمان زیباترین عنوان برای رسول خاتم(ص)، همان تعبیر زیبای قرآن باشد؛ بی جهت نیست که والاترین "اُسوه حسنه" ، وقتی می خواهد از هدف بعثتش سخن گوید، تکیه اش بر اخلاق است؛ "انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق"

زندگی سراسر نور و برکت حضرت ختمی مرتبت ، نمونه کاملی از سبک زندگی دینی و متعالی است،کما این که حضرت(ص) بر اساس آموزه های برترین کتاب وحی، مدلی از زندگی به اَبنای بشر ارائه فرمودند که پس از ایشان نیز حضرات معصومین(ع) به تبیین و تشریح آن در ابعاد گفتاری و رفتاری پرداختند.

با این وجود جای بسی تأسف و شرمساری است که شاخصه ها و اصول سبک زندگی نبی مکرم (ص) و ائمه هدی (ع) در زندگی بسیاری از مسلمین تا حدود زیادی مورد غفلت و کم توجهی واقع شده و به بیان یکی از علمای مطرح کشور ، ریشه بسیاری از بدبختی ها و گرفتاری های امروز ما بدان خاطر است که خود را از آن منبع عظیم و تمام ناشدنی نور و هدایت محروم ساخته و به موازات شتاب قافله عمر، فاصله مان از آن روز به روز بیشتر شده است.

شاید چندان نیازی به گفتن و تاکید بیشتر نباشد که امروزه یکی از مهم ترین مشکلات جوامع انسانی از جمله جامعه خودمان، کم توجهی به مقوله اخلاق و تربیت با رویکرد دین مدارانه به ویژه در بعد عملی و رفتاری است و الا کیست که نداند ما در عرصه گفتار و سخن و ایضاً شعار، در جهان سرآمد بسیاری از ملت های دنیا هستیم!

به بیان زیبای امیرمومنان علی(ع) ، پیامبر (ص) ، "طبیب دوار" بودند ، چنان که با مدارا و نرم خویی و صبر و مدارا در برابر سختی ها و مشکلات به تبلیغ دین مبین اسلام می پرداخته و با اخلاق والای خویش، قلوب را به سمت معارف الهی جذب می نمودند.

به گواه تاریخ، این بزرگوار در جواب بی حرمتی ها و توهین هایی که به ایشان در زمانه نبوت و حتی قبل از آن می شد، با اخلاق کریمانه رفتار کرده و بدین وسیله باعث می شدند که مخالفان جذب ایشان شده و از جان و دل به آیین سعادت بخش اسلام گرایش پیدا کنند.

واقعیت نگران کننده ای که وجود دارد این است که جامعه ما بیش از آن که یک جامعه اخلاق گرا باشد روز به روز بیشتر به سمت و سوی یک جامعه ی صرفاً حقوقی حرکت می کند که در آن، هر کس تنها به فکر تامین حقوق خود است.

البته این وضع را نمی توان به کلیت جامعه تعمیم داد اما به هر حال از آفات زندگی مدرن که اخلاق و دیانت در برخی موارد، صرفاً به سان پوسته ظاهری و لقلقه زبان هاست، نباید غافل شد.

این وضع نامطلوب در حالی است که بخش اعظم روابط در جامعه اسلامی و ایمانی باید برپایه شاخصه های اخلاقی باشد تا این که روحیه ایثار و گذشت در جامعه روز به روز بیشتر ترویج پیدا کند.

اینکه در بُرهه کنونی بنابر مستندات رسمی، پرونده های حقوقی در دادگاه های کشور آمار بالایی را به خود اختصاص داده و به ویژه متاسفانه در زندگی های زناشویی با رشد آمار طلاق روبرو هستیم، این ها نشانه های خوبی برای جامعه ما نیست ، چرا که خود به وضوح گواه آن است که جامعه ما با فرهنگ و اخلاق پیامبر اکرم(ص) و خاندان مکرم ایشان تا حدودی فاصله گرفته است.

از این منظر، تلاش به منظور اخلاقی تر کردن فضای جامعه – آن هم برپایه دیانت- هم وظیفه ای است فردی بر عهده تک تک شهروندان نظام اسلامی و هم وظیفه ای است همگانی که هم مسئولان و به خصوص رسانه های جمعی – اعم از دیداری و شنیداری و یا مجازی و مکتوب- باید بدان توجه جدی نشان دهند.

ختم کلام آن که ، حفظ اعتدال در زندگی، ایثار و گذشت و خوش برخوردی در مواجهه با مردم، رفتار صحیح و کریمانه در محیط خانه و خانواده، مهرورزی در جامعه و به خصوص محیط کار، رعایت دقیق حق الناس و تکریم ارباب رجوع و ... تنها بخشی از درس هایی است که ما می توانیم از سبک زندگی پیامبر اعظم(ص) کسب کرده و با معطر شدن به این صفات پسندیده اخلاقی در پرتو تربیت صحیح اعتقادی و عملی، زندگی خود را نورانی ساخته و آرامش حقیقی را برای خود ، خانواده و اطرافیانمان به ارمغان آوریم.

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .