پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
آیت الله دیرباز:
تبلور فضائل و کمالات اخلاقی در انسان نتیجه پیشرفت اخلاقی در جامعه است
عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینکه باید اخلاق کریمانه مبتنی بر تقوا و خداترسی در جامعه اسلامی تقویت شود، گفت: تبلور فضائل و کمالات اخلاقی در انسان نتیجه پیشرفت اخلاقی در جامعه است.

 آیت الله عسگر دیرباز در گفتگو با خبرنگار قم فردا ضمن تسلیت سالروز رحلت پیامبر(ص) با اشاره به اخلاق نبوی، اظهار داشت: مهمترین معجزه پیامبر خاتم قرآن، معجزه ای جاوید است و یکی از عالی ترین معجزات پیامبر(ص) که می تواند پیامبر بودن حضرت محمدبن عبدالله(ص) را اثبات کند اخلاق آن حضرت می باشد.

وی ادامه داد: با مطالعه وضعیت جامعه عربستان آنروز و وضعیت اخلاقی و رفتاری مردم آن روزگار و همچنین در مقابل برخورد کریمانه،نجیبانه و بزرگوارانه پیامبر عالیقدر اسلام با آنها را وقتی کنار هم می گذاریم می بینیم که فاصله از فرسنگ ها و فرسنگ ها بیشتر است و در نتیجه تحمل چنان روحیات و اخلاقی که در مردم آن زمان بوده است از ناحیه پیامبر هم بسیار دشوار و حتی برای مردم عادی بشر غیر ممکن است، لذا ما این را به عنوان معجزه پیامبر(ص) تلقی می کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه اخلاق منهای تقوا در قبال خداوند متعال معنا پیدا نمی کند، گفت: ما در زمینه های مختلف انواع اخلاق را داریم که یکی از این اخلاق ها، اخلاق معامله است، این نوع اخلاق در جوامع مختلف متفاوت است که در جوامع سکولار این نوع اخلاق مبتنی بر سودگرایی می باشد اما اخلاق اسلامی مبتنی بر فضیلت گرایی است.

وی خاطرنشان کرد: جامعه اسلامی راست گویی ، درست کرداری، باوفایی و خیانت نکردن را به عنوان فضائل و کمالات انسانی می شمارد نه به این جهت که اگر این ها را رعایت کنیم برای ما سودمند و فاید اقتصادی و احترام اجتماعی دارد.

رئیس دانشگاه قم با اشاره به اینکه انسان باید تقوا پیشه کند، بیان داشت: ما ریشه اخلاق را در چنین فضائل و کمالاتی می دانیم و تا زمانی که اخلاق بر چنین پایه محکمی استوار نشود هیچ گاه پیشرفت اخلاقی در جامعه نخواهیم داشت.

وی ابراز داشت:  امیدواریم به برکت انقلاب اسلامی و ساختارهایی که در جمهوری اسلامی است و همچنین با نصیحت ها و رفتارهای توام با اخلاق مقام معظم رهبری و برخی مسئولین مخلص کشور، روز به روز اخلاق کریمانه و اخلاق مبتنی بر تقوا و خداترسی  در جامعه اسلامی تقویت شود.

انتهای پیام/160

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .