سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
اندر حکایت حرف ها و وعده های مسئولان اقتصادی؛
آیا پیمان مالی دوجانبه، وجود خارجی دارد؟!
مدیران وزارت اقتصاد و بانک مرکزی اعلام می‌کنند که با چند کشور پیمان مالی دوجانبه انعقاد کرده‌اند اما روز گذشته یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس صراحتا اعلام کرد که تاکنون با هیچ کشوری پیمان دوجانبه برقرار نکرده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، از چند سال پیش مسئولین وزارت اقتصاد و مدیران بانک مرکزی اعلام می‌کنند که درصدد برقراری پیمان های مالی دوجانبه با کشورهای بلوک شرق و اعضای اتحادیه اروپا هستند تا از این طریق بتوان تحریم های بانکی آمریکا را بی‌اثر کرد.

علاوه بر این رهبر انقلاب چندین بار به ضرورت ایجاد پیمان های مالی دوجانبه تاکید کرده‌اند و این موضوع به عنوان قانون در برنامه ششم توسعه مورد اشاره قرار گرفته است.

بر اساس ماده 13 برنامه ششم توسعه، وزارت امور اقتصادی و دارائی موظف است نسبت به ایجاد و انعقاد پیمان‌های دوجانبه و چندجانبه و همچنین پیمان‌های پولی دوجانبه با کشورهای طرف تجاری و هدف به ویژه کشورهای منطقه اقدام کند. در اجرای این ماده رعایت قوانین و سیاست‌های‌کلی نظام براساس عزت، حکمت و مصلحت ضروری است.

با اینحال علیرغم تاکید مقام معظم رهبری و التزام قانونی مبنی بر انعقاد پیمان‌های دوجانبه مالی، وزارت امور اقتصادی و دارایی در سالهای گذشته حتی با یک کشور هم پیمان‌ دوجانبه برقرار نکرده است.

شب گذشته رحیم زارع عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگوی ویژه خبری به ضعف دولت و بانک مرکزی در انعقاد پیمان‌های دوجانبه مالی اشاره کرد و بیان داشت: از زمانی که برجام تصویب شد همه چیز فراموش شد و بانک مرکزی به سمت پیمان های مالی دوجانبه نرفت.

این نماینده مجلس صراحتا اعلام کرد که تاکنون با هیچ کشوری پیمان دوجانبه مالی برقرار نکرده‌ایم.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در حالی به نداشتن پیمان های دوجانبه مالی بین ایران و دیگر کشورها اذعان می کند که تا پیش از این اعضای دولت خلاف آن را می گفتند؛ در 29 مهر ماه 1396و طی سفری که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه به ایران داشت، رسانه های دولتی ادعا کردند پیمان پولی دو جانبه ای بین دو کشور امضا شده است. همچنین پیرامون پیمان پولی با پاکستان نیز صمد کریمی، مدیر اداره صادرات بانک مرکزی که در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو حاضر شده بود، گفت: با بیست کشور برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات، تفاهم ‌نامه داریم و با ترکیه و پاکستان پیمان پولی منعقد کرده‌ ایم که در حال اجراست.

همچنین به تازگی رئیس کل بانک مرکزی در سفری که به کشور روسیه داشت، طی گزارشی درباره دیدار با رئیس کل بانک مرکزی روسیه در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: در حال حاضر ۲۵ درصد از مبادلات میان دو کشور بر مبنای پول ملی انجام می شود که رقم کمی است و ما به دنبال آن هستیم، این رقم را بالا ببریم و به تدریج دلار را از روابط تجاری خود حذف کنیم.

 به نظر می رسد مسئولین دولت برای دلگرم کردن مردم و سرپوش گذاشتن به کاستی های خود می خواهند چنین القا کنند که در سالهای گذشته بیکار ننشسته اند و در راستای انعقاد پیمان دوجانبه مالی با کشورهای دیگر اقدام نموده اند؛ از طرفی با توجه به تناقض سخنان مسئولین دولتی و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس این سوال مطرح می شود که در این بین چه کسی به مردم دروغ می گوید؟

گذشته از آن، با بازگشت تحریم های آمریکا موج دیگری از فشارها به سیستم بانکی کشور وارد خواهد شد، آیا در چنین شرایطی و در دقیقه 90 مسئولین وزارت اقتصاد و بانک مرکزی می توانند با کشورهای همسایه و طرف های تجاری پیمان های دوجانبه مالی برقرار نمایند؟

انتهای پیام/130

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .