يكشنبه ۳۰ دي ۱۳۹۷
قم فردا گزارش می‌دهد؛
سرکوب دوباره شیعیان در نیجریه هم زمان با سکوت مجامع بین المللی /ضرورت پیگیری بین المللی وزرای امورخارجه ایران و عراق
اربعین امسال 8 هزار کیلومتر دورتر از کربلا حال و هوای خون به خود گرفت، شیعیان نیجریه که در ابوجا و شهرهای نزدیک به پایتخت این کشور هیئت‌های عزاداری برپا کرده بودند به خاک و خون کشیده شدند و در کمال قساوت و بی‌رحمی به شهادت رسیدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  سه‌شنبه این هفته بار دیگر امت شیعه حماسه‌ای دیگر از نوع حسینی آفرید، #حب_الحسین_یجمعنا محور وحدت همه بود، شیعیان جهان از تمامی نقاط دنیا خود را به کربلای معلی رسانده بودند و همه از کوچک و بزرگ تنها یک نام را صدا می‌زدند و برای یک نام حرکت می‌کردند.

بیش از 15 میلیون زائر حسینی در روز اربعین یک‌صدا حسین را فریاد می‌زدند و برای حسین گریه می‌کردند، سیل جمعیتی که از نجف اشرف به سمت کربلا درحرکت بود خود نمایانگر درستی راهی بود که در سال 61 هجری مولا و سرورمان حسین برداشت و در برابر ظلم و طغیانگری یزید و بدکاران ایستاد.

اما اربعین امسال 8 هزار کیلومتر دورتر از کربلا حال و هوای خون به خود گرفت، شیعیان نیجریه که در ابوجا و شهرهای نزدیک به پایتخت این کشور هیئت‌های عزاداری برپا کرده بودند به خاک و خون کشیده شدند و در کمال قساوت و بی‌رحمی به شهادت رسیدند.

حمله نخست روز شنبه این هفته صورت گرفت و در اثر تیراندازی نظامیان 10 نفر به شهادت رسیدند اما این پایان کار نبود و در روز سه‌شنبه نیز بعد از دو روز سرکوب بار دیگر مردم عزادار ابوجا به خیابان‌ها آمدند اما پاسخ نظامیان با گاز اشک‌آور و گلوله‌های جنگی به جان مردم بی‌گناه افتادند.

وهابیت و عربستان پشت پرده حملات ارتش نیجریه قرار دارند

"صباح زنگنه" کارشناس ارشد مسائل بین‌المللی دراین‌باره می‌گوید: متأسفانه این کشور علی‌رغم داشتن یک سابقه مهم اسلامی در فهم صحیح اسلام و حتی تشکیل حکومت اسلامی در دو قرن پیش توسط  "عثمان دن فودیو "عالم بزرگ آن دیار، اما ورود ایادی استعمار به این کشور و همچنین وجود عوامل کشورهایی مثل عربستان سعودی  باعث ترویج اندیشه‌ای افراطی و ضد شیعی در این کشور شده و این امر مانع ایجاد یک وحدت قوی میان مردم مسلمان این کشور شده  و می‌شود.

وی در ادامه می‌افزاید: رشد جمعیت شیعیان که بسیار هم چشمگیر بوده است و یکی از دلایل این رشد، ناشی از تفکر نزدیک مردم نیجریه به اندیشه‌های اصیل اسلام و همچنین زحمات شیخ زکزاکی بوده است، حسد و دشمنی وهابیت را برانگیخته و این وهابیت با تحریک نیروهای نظامی ارتش نیجریه، آن‌ها را به کشتار شیعیان واداشته است.

سکوت مجامع بین‌المللی و خاموش جهان

نکته قابل‌توجه در این حوادث سکوت مجامع بین‌المللی و آزادی‌خواه جهان است، درحالی‌که مردم بی‌گناه نیجریه برای عزاداری آرام خود با گلوله و گاز اشک‌آور مواجه می‌شوند اما هیچ صدایی از این مجامع به‌اصطلاح بین‌المللی بلند نمی‌شود و مشخص نیست پاسخ این مردم بی‌گناه را چه کسی قرار است بدهد.

علاوه بر این خاموشی و بی‌اعتنایی کشورهای اسلامی نیز در نوع خود جالب است، کشورهایی که دم از اسلام و مسلمین می‌زنند اما در برابر شهادت ده‌ها نیجریه‌ای روضه سکوت گرفته و هیچ اقدامی انجام نمی‌دهند.

به‌هرحال در سکوت کشورهای اسلامی که عمدتاً سنی مذهب هستند و یا حاکمان سنی بر مسند قدرت دارند، نیاز است که دو کشور ایران و عراق که به‌عنوان کشورهای که مذهب تشیع در رأس حاکمیت خوددارند با بین‌المللی کردن این حملات وحشیانه راه را بر این‌گونه حملات ببندند.

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .