يكشنبه ۳۰ دي ۱۳۹۷
اهمیت پیاده روی اربعین از نظر علما و مراجع عظام تقلید
مراجع عظام تقلید و علما در سخنرانی خود بارها بر اهمیت این پیاده روی و ثواب این حرکت معنوی تاکید کرده و بر اساس نظر ایشان شرکت کنندگان در این پیاده روی بعد از این سفر از هر گناهی پاکیزه می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، زیارت امام حسین(ع) در روز اربعین و مشرف شدن به زیارت ایشان با پای پیاده در این روز به اندازه ای ثواب و اجر دارد که تمامی پیامبران از خدا اذن می خواهند که در این پیاده روی باشکوه شرکت کنند.

مراجع عظام تقلید و علما نیز در سخنرانی خود بارها بر اهمیت این پیاده روی و ثواب این حرکت معنوی تاکید کرده و بر اساس نظر ایشان شرکت کنندگان در این پیاده روی بعد از این سفر از هر گناهی پاکیزه می‌شوند.

مقام معظم رهبری

ایام اربعین است و خوشا به حال آن کسانی که در حال پیاده‌روی هستند یا پیاده‌روی خواهند کرد و به زیارت اربعین خواهند رسید و آن زیارت خوش مضمونِ روز اربعین را إن‌شاءالله خطاب به حضرت خواهند خواند.

الحمدلله جوان های ما راه را پیدا کردند و میلیون ها نفر از مردم ما و مردم غیر ما، مردم عراق و دیگران، در این راه حرکت می کنند، این هم یکی از حوادث بسیار برجسته‌ای است که خدای متعال منّت گذاشته بر ما و این حادثه را برای ما خلق کرده است؛ این شد یک نماد.

همیشه اربعین پیاده‌روی بود، امّا این حرکت عظیم که یک نماد بسیار زیبا و پرشکوهی از حضور پیروان اهل‌بیت و علاقمندان به اهل‌بیت هست، این نبود، ما این را نداشتیم، این را خدای متعال در اختیار ما گذاشت، خدا را بایستی شاکر باشیم.

آیت الله مکارم شیرازی

عیناً در روایات داریم ائمه پیاده از مدینه می رفتند مکه. امام سجاد(ع) بیست و پنج سفر شاید با پای پیاده رفت. گاهی مرکب هم همراه خودشان می بردند. به دو فایده؛ یک فایده اگر وسط راه ناچار شوند سوار بشوند، دیگر اینکه بگویند از بی مرکبی نیست که ما پیاده می رویم، مرکب هم داریم و پیاده می رویم، این به احترام امام حسین(ع) است. این یک نوع اظهار عظمت و تجلیل از مقام شامخ اباعبدالله(ع) است. این پیاده رفتن، این دلیل بر این است. و لذا این پیاده رویِ اربعین خیلی در دنیا صدا می کند؛ و تبلیغ خوبی برای عالم تشیّع و عالم اسلام است. یکی از مبلّغ های بسیار خوب است.

آیت‌الله وحید خراسانی

حدیث صحیح که عقل را مبهوت می‌کند، این است که می‌فرمایند، هیچ پیغمبری نیست، یعنی از آن آدمی که شد، صفی الله و مسجود تمام ملائکه الله، و آن نوحی که نهصد و پنجاه سال مردم را به خدا دعوت کرد و شد نجی الله، و آن ابراهیمی که خدا او را مبتلا کرد به کلمات و بعد از تمام آن کلمات از نبوت و رسالت و خلت گذشت و به مقام امامت رسید، و آن موسایی که خدا درباره او فرمود : «ونادیناه من جانب الطور الأیمن وقربناه نجیا.»، و شد کلیم الله، و آن عیسایی که از دم روح القدس به‌وجود آمد و شد کلمه الله و روح الله، همه اینان  درخواستشان از خداوند تبارک و تعالی این است که به آنان اذن دهد، که به زیارت قبر حسین بن علی (علیهما السلام) مشرف شوند. خوشا به حال کسانی‌که قدر این نعمت را بدانند و بعد از این سفر که از هر گناهی پاکیزه می‌شوند، مراقب باشند که خود را آلوده نکنند، و خدا و امام زمان (علیه السلام)را هرگز فراموش ننمایند، و هر ماهی یک ختم قرآن بکنند و به روح رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و امام زمان  نثار کنند.


آیت الله نوری همدانی

اجتماع اربعین حسینی، نمایش قدرت اسلام، ایمان و نظام است.مهمترین شعار این اجتماع بزرگ به تبعیت از سرور آزادگان جهان، شعار هیهات من الذله است.

بعد از این اجتماع حدود 20 میلیونی، اجتماع 2 تا 3 میلیونی حج تمتع قرار دارد که هر دو مایه مباهات مسلمانان هستند.

آیت الله صافی گلپایگانی

حضور میلیونی زائران با پای پیاده از شرق و غرب و دور و نزدیک به سوی کربلای مقدس، کنگره عظیمی است که به دنیا اعلام می کند راه حسین و اهداف او جاودان و فراموش ناشدنی است و شهدای این راه شهدای حق و شهامت و قهرمانی هستند، خداوند آنها را با اصحاب حسین محشور کند که جان خود را فدای حسین(ع) کردند و رحمت خدا بر آنها و جان پاکشان باد.

 

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .