يكشنبه ۳۰ دي ۱۳۹۷
در فاصله ای 3 روز مانده به اربعین حسینی؛
دردسرهای بی پایان زائران اربعین با تصمیم گیری های اشتباه مسئولان
بی تدبیری و بی برنامه ریزی مسئولان به همین جا ختم نمی شود چرا که صف های طولانی برای زائرینی که با اتوبوس یا ماشین شخصی به عتبات عالیات مشرف می شوند نیز ایجاد شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، درست در روزهایی که انتظار می رفت شاهد بیشترین ازدحام ها در مرزهای خروجی کشور به سمت عراق باشیم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تصمیمات دقیقه نودی گرفته و از اختصاص ارز به زائرانی که به کربلای معلی مشرف می شوند، خبر می دهد.
عدم همکاری بانک مرکزی عراق در مرزها و شهرهای این کشور موجب شده در روزهای اخیر شاهد سرگردانی مردم باشیم و حتی کار به جایی رسیده که کارگزاران بانک ملی در یکی از شهرهای عراق با استقرار در مکان های کاملا نامناسب اقدام به پرداخت دینار به هم وطنانمان بکنند که جای سوال دارد.
فارغ از کارشکنی طرف عراقی، علت اصلی این مشکلات تصمیمات دقیقه ای نودی مسئولان بانک مرکزی است به طوری احمد امیرآبادی عضو ناظر مجلس در ستاد اربعین بعد از بازدید حضوری از مرز اربعین روز چهارشنبه دوم آبان ماه در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی نوشت: ‏پیگیریهای که ازصبح بامدیر عامل بانک ملی و ستادبازسازی عتبات داشتیم مقررشد مکان هایی را در نجف ازطرف ستاد بازسازی عتبات دراختیاربانک ملی ایران قرارگیرد تا پرداخت ارز زائرین اربعین تسهیل شود  ، دلیل اصلی این مشکلات فقط تاخیر در تصمیم گیری دولت و بانک مرکزی بود.
حتی محمد رضا حسین زاده مدیر عامل بانک ملی که به عنوان کارگزار بانک مرکزی برای پرداخت ارز به زائران انتخاب شده یکی از دلایل مشکلات به وجود آمده در پرداخت ارز را عدم همکاری بانک مرکزی عراق عنوان کرده است.
البته بی تدبیری و بی برنامه ریزی مسئولان به همین جا ختم نمی شود چرا که صف های طولانی برای زائرینی که با اتوبوس یا ماشین شخصی به عتبات عالیات مشرف می شوند نیز ایجاد شده است به طوری که عصر دیروز روح‌الله غلامی سرپرست گمرک ایلام در این باره اظهار داشت: امسال نسبت به سال گذشته میزان تردد سواری و اتوبوس بسیار زیاد شده و تا امروز ۳۳۴۰ دستگاه سواری، اتوبوس، مینی بوس و آمبولانس به سمت عراق رفته‌اند که از این میزان ۹۰ دستگاه آمبولانس و مینی‌بوس، ۲۳۱۱ دستگاه سواری و ۱۲۴۰ اتوبوس به سمت مرز عراق تردد داشته‌اند.
سرپرست گمرک ایلام با بیان اینکه امسال به دلیل تسهیل خروج موقت وسایل نقلیه سواری استقبال زائران برای حضور در عتبات عالیات با وسیله شخصی زیاد شده است، تصریح کرد: در کنار دیگر مشکلات این عامل نیز منجر به کندی تردد شده و امیدواریم طرف عراقی با همکاری بیشتری بتواند زمینه روان‌سازی خودروها و زائران را فراهم کند.
وی در پاسخ به این سوال که برخی زائران عنوان می‌کنند ۱۲ تا ۱۵ ساعت اتوبوس آنها در مرز مهران معطل ورود به خاک عراق بوده‌اند، یادآور شد: این توقف و کندی در مسیر به دلیل پذیرش نشدن وسایل نقلیه در سمت عراق است، مسئله دیگر تداخل زائران با اتوبوس و سواری در محوطه کنترلی مرز عراق است که انجام تشریفات را با مشکل مواجه می‌کند.
غلامی با بیان اینکه از طرف عراقی درخواست کردیم که مسیر تجاری را برای اتوبوس‌های ایرانی و سواری‌های شخصی باز کند، عنوان کرد: قرار است تا یک ساعت آینده ملاقاتی در مرز با نمایندگان کشور عراق داشته باشیم تا معطلی و کندی تردد به حداقل ممکن برسد.
نکته اصلی اینجاست که با توجه به بالارفتن شدید ارزش دینار در برابر ریال کشورمان در ماه های اخیر کاملا قابل پیش بینی بود که بسیاری از هم وطنانمان برای زیارت اربعین با خودروهای شخصی وارد عراق شوند و باید مسئولان با پیش بینی این موضوع رایزنی های لازم را طرف عراقی می کردند.

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .