يكشنبه ۳۰ دي ۱۳۹۷
اعتراض نمایندگان مجلس به عدم پرداخت یارانه متولدین 97؛
پرداخت یارانه نوزادان متولد امسال به کجا رسید؟
فرافکنی سرپرست وزارت کار از عدم پرداخت یارانه متولدین 97 و نسبت دادن این تخلف به مجلس شورای اسلامی در حالیست که نمایندگان مجلس اعتراض خود به این موضوع را اعلام کرده و این اقدام را در تقابل با سیاست‌های جمعیتی عنوان می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، بر اساس قانون هدفمندسازی یارانه ها دولت می‌بایست یارانه دهک های پردرآمد را حذف نماید و یارانه افراد کم بضاعت و دهک های پایین را افزایش دهد، با این حال دولت در سال 97 به صورت غیرقانونی دست به اقدامی زده که انتقاد مردم و نمایندگان مجلس را به دنبال داشته است.

دولت حسن روحانی که همواره با طرح پرداخت یارانه نقدی مخالف بود و معتقد بود دولت توان مالی لازم برای ادامه این طرح را ندارد در سال 97 یارانه نوزادان تازه متولد شده را قطع نمود؛ قطع یارانه متولدین 97 نه تنها با هماهنگی مجلس صورت نگرفته بود بلکه نمایندگان مجلس ضمن اعتراض به دولت، این اقدام را عاملی برای ضربه زدن به سیاست های جمعیتی عنوان کردند.

در نشست اخیر مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور قرائت شد که در خلال آن به موضوع قطع یارانه نوزادان متولد شده در سال جاری اشاره شد؛ حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر به رییس جمهور متذکر شده بود «که به چه دلیل یارانه نوزادانی که در سال ۱۳۹۷ متولد می‌شوند را حذف می‌کنید، در حالی که این اقدام مغایر قانون و سیاست‌های جمعی جمعیت است».

به دنبال انتقادهایی که در خصوص حذف یارانه متولدین 97 خطاب به دولت مطرح شد، انوشیروان محسنی‌بندپی سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی چندی پیش ادعا کرد که یارانه نوزادان متولد 97 پرداخت شده است اما خانواده هایی که کودک متولد 97 دارند این موضوع را تکذیب می کنند.

از طرفی سرپرست وزارت کار سعی کرد به صورت ضمنی این موضوع را به مجلس نسبت دهد؛ محسنی‌بندپی در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما گفته بود: پرداخت یارانه تکلیف مجلس شورای اسلامی می باشد و وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی  صرفا مجری پرداخت یارانه است.

فرافکنی سرپرست وزارت کار و رفاه اجتماعی از عدم پرداخت یارانه متولدین 97 و نسبت دادن این تخلف به مجلس شورای اسلامی در حالیست که نمایندگان مجلس در صحن علنی مجلس اعتراض خود به این موضوع را اعلام کرده اند.

در هر حال آنچه واضح است، تشدید فشار بر خانواده هایی است که در سال جاری صاحب فرزند شده اند، گرانی اقلام مورد نیاز برای کودکان همچون پوشک و شیر خشک از یک طرف و حذف یارانه واریزی برای کودکان از سوی دیگر موجب شده است فشار هزینه های زندگی بیشتر متوجه آنان شود که این مسئله اگر مدیریت نشود بدون شک سیاست های جمعیتی را با شکست مواجه خواهد کرد.

 انتهای پیام/130

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .