پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
آشنایی با وزرای پیشنهادی دولت برای 4 وزارتخانه؛
از دکتر نبودن شریعتمداری تا کوررنگی دژپسند!
وزرای پیشنهادی دولت این روزها از هیچ اقدامی برای گرفتن رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی دریغ نمی کنند و در برخی مواقع دست به اقدامات پوپولیستی می زنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، حسن روحانی رییس جمهور یکشنبه این هفته وزرای پیشنهادی خود برای وزرات خانه های کار ، اقتصاد، صنعت و راه و شهرسازی را به مجلس معرفی کرد،در واقع کابینه حسن روحانی در نیمه راه در حالی مجبور به خانه تکانی شد و اگر به این جمع جهانگیری معاون اول رئیس جمهور که این روزها زمزمه ای خداحافظی اش شنیده می شود را اضافه کنیم، می توان گفت پرونده تغییرات کامل می شود.

در بین وزارتخانه هایی که برای آن ها وزیر معرفی شده است،وزاتخانه های کار و اقتصاد، وزرای خود را به علت استیضاح از دست دادند و وزرای صمت و راه و شهرسازی خود استعفا دادند البته در این میان شریعتمداری که عهده دار وزارت صمت بود از سوی روحانی به عنوان وزیر کار به مجلس معرفی شد که در نوع خود جالب است!

دوره مدیریت شریعتمداری در وزارت صنعت، معدن و تجارت با حاشیه های فراوانی همراه بود به طوری که هزاران خودرو خارجی به صورت قاچاق و غیرقانونی وارد کشور شدند که صدای همه حتی خود رئیس جمهور را در آورد اما با این حال بار دیگر به عنوان وزیر معرفی شد!

رضا رحمانی وزیر پیشنهادی وزارت صنعت ، معدن و تجارت

رضا رحمانی که قرار است عهده دار وزارت صمت باشد، متولد 1345 در تبریز، متاهل و دارای 4 فرزند است. وی جانباز 25 درصد هشت سال دفاع مقدس است.

وی کارشناسی ارشد مدیریت دولتی دوره مدیریت استراتژیك – سازمان مدیریت صنعتی و كارشناسی حقوق از دانشگاه آزاد اسلامی تبریز را در کارنامه خود دارد و هم اکنون نیز دانشگاه صنایع و معادن ایران در حال حاضر پذیرای او در دوره دكترای مدیریت (DBA) می باشد.

  رحمانی در حال حاضر عضو هیات امنای دانشگاه صنعتی سهند و عضو شورایعالی پژوهشی (هیات امنا) موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی است.

نمایندگی مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در دوره های هفتم، هشتم و نهم و همچنین قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید از جمله مسئولیت های مهم وی بوده است.

فرهاد دژپسند گزینه وزارت اقتصاد

چهارم شهریورماه بود که استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی در دستور کار مجلس قرار گرفت و وی نتوانست رای بهارستانی ها را برای ادامه کار بگیرد.

بعد از خروج وی از ساختمان وزارت اقتصاد سید رحمت الله اکرمی سرپرست این وزارتخانه شد و هم اکنون نیز وی در انتظار مشخص شدن وزیر جدید از سوی مجلس است.

 فرهاد دژپسند، دکتری اقتصاد و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی است، وی از معدود اقتصاددانانی است که سابقه اجرایی طولانی در کارنامه خود دارد و روز شنبه قرار است در مجلس برای اخذ رای اعتماد حضور پیدا کند.

وی معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور در دولت یازدهم بوده و در حال حاضر رئیس مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری می‌باشد.

دژپسند در دولت هشتم معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزارت بازرگانی بود و طی یک دوره یکساله (۴–۱۳۸۵) نیز معاونت تولیدی این سازمان بر عهدهٔ او بوده‌است.

وی اخیرا در مصاحبه ای از بی طرفی خود سخن گفته و افزوده: در جلسه‌ای که اخیرا خدمت رئیس جمهور بودم به او گفتم که بنده برای استفاده از افراد مجرب و صاحبنظر برنامه دارم اما کوررنگی سیاسی نیز دارم؛ همچنین کوررنگی نحله فکری نیز دارم و از توجه خاص دولت‌گرایی پرهیز می‌کنم.

محمد اسلامی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی

عباس آخوندی که بیش از 5 سال سکاندار وزارت راه و شهرسازی بود بالاخره عطای وزارت را به لقایش بخشید و استعفا داد البته بر اساس شنیده ها عذر وی را روحانی خواسته بود و استعفای وی از روی ناچاری بود.

محمد اسلامی (زادهٔ ۱۳۳۵ در اصفهان) به عنوان جایگزین آخوندی از سوی رئیس جمهور به مجلس معرفی شده است .

وی دانش‌آموخته مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه دیترویت میشیگان آمریکا در سال ۱۳۵۸ در مقطع کارشناسی و همچنین کارشناس ارشد مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه اوهایو آمریکا در سال ۱۳۶۰ و ام‌بی‌ای مدیریت جهانی هوانوردی مشترک دانشگاه رویال رودز کانادا و دانشگاه شریف در سال ۱۳۸۳ است.

به نظر می آید وی شانس بالایی برای نشستن بر روی صندلی وزارت راه داشته باشد و بتواند از مجلس رای اعتماد بگیرد.

کوچ شریعتمداری از وزارت صمت به کار!

 

17 مرداد امسال بود که علی ربیعی، استیضاح شد و از مجلس رأی اعتماد نگرفت و از وزارت کار رفت.

محمد شریعتمداری، متولد سال 1339، دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی است.

تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت از مرداد 1396 تاکنون، سرپرستی وزارت ورزش و جوانان از 6 تا 26 آبان 1392 به‌مدت 20 روز، معاونت اجرایی رئیس‌جمهور در دولت یازدهم، تصدی وزارت بازرگانی از سال 1376 تا 1384، ریاست هیئت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی از سال 1376 تا 1384، ریاست شورای عالی نظارت بر اتاق‌های بازرگانی، صنایع و معادن ایران از سال 1376 تا 1384، ریاست ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره) از سال 1373 تا 1376، عضویت هیئت امنای دانشگاه‌های مازندران و علامه طباطبائی تهران از سال 1376 تا 1384، قائم‌مقامی وزیر بازرگانی، معاونت بازرگانی داخلی، معاونت هماهنگی وزارت بازرگانی و ریاست کمیسیون نظارت بر سازمان‌های صنفی از سال 1368 تا 1372 از مسئولیت‌ها و سوابق کاری  شریعتمداری است.

وی که نقش بسیار پر رنگی در تبلیغات انتخاباتی رئیس جمهور داست به نوعی نان آن روزها را می خورد و گرنه با کارنامه ای که وی در وزارت صمت داشت بعید بود به وی پیشنهاد دیگری داده شود.

نکته دیگر این که در جلسه ای که اخیرا وی با هیئت رئیسه کمیسیون ولایی مجلس داشته توانسته نظر مساعد آن ها را جلب کند که تا حدودی عجیب به نظر می رسد چرا که نمایندگان پیش از این به دنبال استیضاح وی در زمان تصدی وزارت صمت بودند.

اما جالب ترین اقدام پوپولیستی وی در زمان حضور دریک برنامه تلویزیونی رخ داد، وی  در واکنش به اظهارات مجری که او را «دکتر محمد شریعتمداری» می خواند، در اظهاراتی که کاملاً تبلیغاتی و تلاش برای اقناع افکارعمومی و نمایندگان مجلس ارزیابی می شود، می گوید: به من دکتر نگویید! ب

یک بررسی ساده نشان می دهد او چندان به این سخن خود وفادار نبوده و بارها در محافل مختلف، و در سایت های دولتی و وزارت صمت و حتی سایت شخصی خود، از کلمه «دکتر محمد شریعتداری» برای معرفی او استفاده شده و شریعتمداری نیز، برخلاف این ویدیوی تبلیغاتی، نه تنها کوچکترین اعتراضی به این موضوع نداشته که بعضاً «سکوتی رضایت آمیز» در این باره داشته است! انتشار جملات پی در پی «دکتر» در سایت شخصی وی، حکایت از «صحت این سکوت» رضایت آمیز دارد!

 

 

انتهای پیام/110

 

برچسب ها : وزرای دولت
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
محمدی
۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۱۱
0
0
نماینده باید در بین مردم باشد تا حرف مردم را بشنوند و در اجرای حق الناس و عدالت اجتماعی بکوشند و دینی نسبت به تعهد مسیولیت خود برگردن نداشته باشند و حضور نماینده بین مردم سبب قوت قلب مردم و حضور مردم در صحنه شده و بیگانه عقب نشینی می کند و این دو مستلزم هم اند.