يكشنبه ۳۰ دي ۱۳۹۷
در دیدار رئیس بانک مرکزی با مراجع و علما مطرح شد:
ضرورت حمایت از اقشار کم درآمد جامعه در شرایط فعلی اقتصادی / عزم جدی دولت برای ایجاد ثبات در بازار
مراجع عظام تقلید در دیدار با رئیس بانک مرکزی با اشاره به افزایش قیمت‌ها و مشکلات ایجادشده برای اقشار کم‌درآمد، حمایت از این افراد را خواستار شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، درست در روزهایی که مردم در صف‌های طولانی دریافت دینار در مرزها حضور دارند و عده‌ای از زائران در شهر نجف با مشکلات عدیده‌ای برای دریافت دینار دولتی مواجه هستند عبدالناصر همتی دیروز در سفر به قم با مراجع عظام تقلید دیدار کرد.

سقوط ارزش ریال و همچنین حمایت از اقشار کم‌درآمد جامعه مهم‌ترین محورهای دیدار رئیس بانک مرکزی با مراجع عظام تقلید بود.

تقویت پول ملی از وظایف اصلی دولت است

آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با همتی با اشاره به اهمیت اقتصاد و نقش آن در پیشرفت جامعه اظهار داشت: در شرایط کنونی دولت باید مسائل و مشکلات را به‌طور شفاف و صادقانه برای مردم تشریح کند.

وی ادامه داد: متأسفانه در سال‌های اخیر ارزش پول ملی ما بسیار تنزل پیداکرده و این خسارت عظیمی است که به همه مردم وارد آمده است که باید دولت با تلاش و کوشش این ارزش ازدست‌رفته به پول کشور بازگرداند.

این مرجع تقلید با اشاره به جنگ روانی دشمن، بر اطلاع‌رسانی کامل به مردم تأکید کرد و افزود: باید خبررسانی بیشتری از طریق صداوسیما و سایر رسانه‌ها در این خصوص صورت گیرد.

وی همچنین با اشاره به آثار مخرب فعالیت مؤسسات مالی غیرمجاز بر جلوگیری از فعالیت این‌گونه مؤسسات تأکید کرد و بیان داشت: مؤسسات و بانک‌ها بدون در نظر گرفتن صلاحیت‌های لازم مجوز دریافت کرده و اکنون بخش قابل‌توجهی از مردم را گرفتار و سرگردان کرده‌اند.

آیت‌الله مکارم شیرازی مسئله خلق پول را از مشکلات اساسی کشور دانست و گفت: بانک‌ها تمام سرمایه‌های مردمی را در اختیاردارند، آن‌ها از این موقعیت استفاده می‌کنند و تسهیلات با سود بالا به مشتریان خود عرضه می‌کنند.

وی بیان کرد: چرا باید بانک‌ها تمام اموال مردم را در اختیار داشته باشند و تمام سودش را یکجا ببرند؟ چرا دولت اجازه می‌دهد بانک‌ها به این شکل از سرمایه‌های مردمی سوءاستفاده کنند؟

عزم جدی دولت برای ایجاد ثبات در بازار

همتی نیز در این دیدار با اشاره به جنگ اقتصادی دشمنان نظام به‌خصوص آمریکا علیه کشورمان اظهار داشت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تیر دشمنان به سنگ خورده و آن‌طوری که برنامه‌ریزی کرده بودند نمی‌توانند عمل کنند.

رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در بازار ارز و سکه پر ریسک است، گفت: دولت عزم جدی دارد تا ثبات را در بازار ایجاد کند و به سمت تعادل برود. همتی هرگونه قرارداد ریالی را درزمینهٔ صادرات بی‌مفهوم برشمرد و گفت: قرارداد ریالی به معنای خروج سرمایه از کشور است. وی از تشکیل کارگروهی در دولت خبر داد که در حال بررسی این موضوع است تا صادرکنندگان به نحوی عمل کنند که موجب ورود ارز به کشور شود.

همتی در ادامه دیدارهای خود با مراجع با آیات عظام وحید خراسانی، جوادی آملی، علوی گرگانی، نوری همدانی، آیت‌الله اعرافی و آیت‌الله شهرستانی دیدار و گفتگو کرد.

وی در این دیدارها نیز در تشریح اقدامات بانک مرکزی در جهت کنترل قیمت ارز، ابراز داشت: تقویت نقش بانک مرکزی در مدیریت بازار با افزایش ذخایر داخلی ارز، کنترل و مسدودسازی سایت‌ها و شبکه‌های دلالی و اعلام نرخ ساختگی و دستگیری دلالان و ملتهب کنندگان بازار با همکاری دادستانی کل کشور، سه اقدام مهم بانک مرکزی در روزهای اخیر بوده است که شاهد نتایج آن در کاهش التهابات بازار هستیم.

رئیس بانک مرکزی با اشاره به اعتراف برخی از دلالان دستگیرشده به ارتباط با مراکز خارج از کشور، تصریح کرد: تلاش زیادی از سوی دلالان و عناصر ضدانقلاب برای به اوج رساندن التهابات در تاریخ 13 آبان صورت گرفته بود که با تلاش همه مسئولان و اقدامات بانک مرکزی، معتقدیم در این تاریخ هیچ اتفاقی خاصی روی نخواهد داد و پس‌ازآن شاهد آرامش بیشتر در بازار خواهیم بود.

دکتر همتی بارد شایعه انتفاع دولت از افزایش نرخ ارز ابراز داشت: افزایش نرخ ارز موجب افزایش هزینه‌های دولت می‌گردد و دولت در همه شرایط به دنبال کنترل نرخ ارز بوده است.

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .