سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷
رئیس جمهور آلمان: باید به سئوالهای جوانان مسلمان و مسیحی پاسخ‌های قانع‌کننده بدهیم
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، رئیس جمهور و رئیس کنفرانس‌ اسقف‌های آلمان در جشن چهل سالگی دفتر اسناد و مواجهات مسیحی- اسلامی کنفرانس اسقفی آلمان (CIBEDO) خواستار همکاری مسیحیان و مسلمانان برای گسترش صلح و مقابله با هرگونه نفرت‌پراکنی در جامعه شدند. کاردینال راینهارد مارکس، رئیس کنفرانس اسقف‌های کاتولیک آلمان در این مراسم در سخنانی از همه مسیحیان و مسلمانان خواست تا در کنار هم علیه هرگونه نفرت‌پراکنی و خشونت مذهبی بایستند. مارکس در برلین گفت که هر دو گروه باید بدانند که نفرت، تبعیض و رد گفت‌وگو هیچ جایگاهی در آلمان ندارد.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهور آلمان نیز در این مراسم، مسیحیان و مسلمانان را به گفت‌وگو و دیدار با یکدیگر دعوت کرد: «به جای بحث بی‌وقفه در مورد اینکه آیا اسلام به آلمان تعلق دارد یا خیر، ما مسیحیان باید با همسایگان مسلمان خود درباره راه‌های همکاری میان مسیحیان و مسلمانان به گفت‌وگو بپردازیم و پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای برای سوالات جوانان دو گروه پیدا کنیم.»

رئیس‌جمهور فدرال در ادامه از دفتر اسناد و مواجهات مسیحی ـ اسلامی تشکر کرد. او فعالیت‌های این مرکز را فراتر از گفت‌و‌گوی بینامذهبی دانست و گفت: «این فعالیت‌ها منجر به صلح در جامعه ما می‌شود.»

دفتر اسناد و مواجهات مسیحی- اسلامی کنفرانس اسقفی آلمان (CIBEDO) در سال ۱۹۷۸ توسط جامعه «پدران سفید» (مبلغان مسیحی در آفریقا) تاسیس شد. در سال ۱۹۹۸ کنفرانس اسقفی، مسئولیت این موسسه را به منظور پیشبرد فعالیت خود برای گفت‌وگو با اسلام برعهده گرفت. تیمو گیزل‌منصور، مدیر عامل دفتر اسناد و مواجهات مسیحی- اسلامی کنفرانس اسقفی آلمان، در سخنانی در جشن ۴۰ سالگی این دفتر، اساس کار آن را گفت‌وگو برپایه خرد و عشق دانست. او گفت:« این کار با احترام به ارزش‌های همه افراد جامعه انجام می‌شود، بدون اینکه منکر تفاوت‌ها باشیم.» او با توجه به شرایط اجتماعی کشور اضافه کرد:«اتفاقات چند هفته گذشته نشان داده است که ما بی‌رحمانه سیاست و مذهب را باهم مخلوط کرده‌ایم.»  

ارئول پورلو، سخنگوی شورای هماهنگی مسلمانان نیز خاطرنشان کرد که مسئولان کلیساها، ۴۰ سال پیش مسلمانان را به عنوان کارکنان مهمان پذیرفتند، در حالیکه سیاستمداران تنها ناظر شرایط بودند. او گفت:«به ویژه تبادلات میان کلیساها و مساجد، مسیر گفت‌وگو میان مسلمانان با سیاستمداران و سایر اعضای جامعه را تسریع کرده است. با این حال، هنوز هم در مورد ادغام ساختاری اسلام صحبت نمی‌شود.» همچنین هاندان آکسونگرکیزیل، متفکر و محقق شاخه علویان در این مراسم یادآور شد که جامعه مذهبی او، ۳۰ سال پیش توانست در کشورهای مهاجرپذیر اروپایی مقبولیت عمومی پیدا کند. به گفته او، تا آن زمان علویان مانند همسایگان ارمنی، یهودی و ایزدی خود در امپراتوری عثمانی به عنوان کافر شناخته می‌شدند. او گفت که آنها هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان، باید هویت دینی خود را پنهان کنند. به همین دلیل، برای این مدرس الهیات در وین افتخار بزرگی است که توانسته با هویت علوی در جشن ۴۰ سالگی این دفتر سخنرانی کند.

 

انتهای پیام/

 

منبع : فارس
برچسب ها : سوال جوانان
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .