پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
در دهه اول اسفند؛
دومین همایش قرآن و هنر در قم برگزار می شود
دومین همایش قرآن و هنر در دهه اول اسفندماه برگزار می شود.

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا قائمی نیا در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، با اشاره به برگزاری همایش اظهار داشت: در حوزه های مختلف نکاتی در خصوص هنر می بینیم که نیاز به بازسازی و بروزسازی دارد.

وی ادامه داد: مطالعات جدیدی در بین محققان مسلمان می بینیم که در حوزه هنر در اسلام کار کرده اند.
قائمی نیا با توضیح گستردگی نسبی مطالعات فلسفی هنر اسلامی به ویژه از منظر فلسفه اسلامی و عرفان اسلامی به مطالعات مستشرقین و پژوهشگران مسلمان در باب هنر اسلامی و نقص و اشتباه استنادات نادر به منابع قرآنی و روایی اشاره کردو در ادامه افزود: علیرغم اهمیت موضوع زیبایی و هنر، بررسی این مباحث از منظر قرآنی و روایی در پژوهش هنر اسلامی پوشیده مانده، تکراری بودن مباحث بلاغی و پژوهش‌های زیباشناختی درباره متن ادبی قرآن، ضرورت انجام تحقیقات در زمینه‌های متنوّع دیگر را نشان می‌دهد که بتواند چشم انداز هنر و زیبایی از منظر قرآن را تببین نماید.
دبیر علمی همایش در ادامه تصریح کردند: مقالات متعدّد به پژوهشگران مختلف سفارش داده شده است و با توجّه به بکر بودن محورها زمینه‌سازی گامها برای پژوهش‌های بعدی انجام شده است.
 وی افزود:محورهای محتوایی فراخوان به مباحث جدید زیبایی‌شناسی در غرب، و همچنین نیازهای پژوهشی در مطالعات هنر اسلامی می‌پردازند.
قائمی نیا خاطر نشان کرد: فهرستی 20 نفره از سفارش گیرندگان مقالات، تهیه شده که از اساتید و پژوهشگران هستند و پیش‌نویس اوّلیه مقالات برگزیده در روز برگزاری همایش ارائه خواهد شد و متن نهایی مقالات منتخب نیز در کتاب مجموعه مقالات برگزیده به چاپ خواهد رسید.
وی ادامه داد: این کتاب در سالگرد برگزاری دومین همایش ملی قرآن و هنر رونمایی خواهد شد و انشاءالله از میان 20 مقاله سفارشی، تعداد 12 مقاله نیز طی سال آینده در دو شماره مجلّه علمی - پژوهشی «الهیات هنر» منتشر خواهند شد.
وی افزود: دومین همایش ملی قرآن کریم با موضوعات هنر و زیبایی در قران در دهه اول اسفند ماه برگزار می شود.

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : همایش
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .