يكشنبه ۳۰ دي ۱۳۹۷
عضو هیئت علمی دانشگاه مفید:
نگرانی مردم از گران شدن کالا، مهمترین عامل گرانی بود
عضو هیئت علمی دانشگاه مفید بیان داشت: دلیل اصلی افزایش قیمت‌ها در چندماه اخیر بخاطر کمبود کالاهای مورد نیاز مردم نبود بلکه نگرانی مردم از گران‌تر شدن قیمت اجناس به خودی خود تاثیر بیشتری بر افزایش قیمت‌ها داشت.

حجت الاسلام مجید رضایی  در گفتگو با خبرنگار قم فردا، به بررسی عوامل موثر در گرانی و نابسامانی های اخیر پرداخت و بیان داشت: دلیل اصلی افزایش قیمت ها در چند ماه اخیر بخاطر کمبود کالاهای مورد نیاز مردم نبود بلکه نگرانی مردم از گران تر شدن قیمت اجناس به خودی خود تاثیر بیشتری بر افزایش قیمت ها داشت. در بسیاری از کشورها تا کالایی گران می شود مردم نمی خرند تا قیمت کاهش می یابد و لذا این نگرانی مردم باعث می شود قیمت از حالت طبیعی خود خارج شود.

وی ضمن ناپسند خواندن عمل احتکارگران، به نامه امام علی(ع) خطاب به مالک اشتر اشاره کرد و گفت: حضرت علی(ع) در نامه به مالک اشتر در بخشی به گروه هایی که در کشور هستند اشاره می کند که یک گروه از آن بازاریان و تجار هستند و آنها را برای کشور ضروری می داند و بیان می دارد «در عین حال که باید آنها را کمک کرد باید توجه داشت که برخی از آنها انسان های طمع کاری اند و به سمت سود و احتکار می روند که در این صورت اینها بسیار بخیل و تنگ نظر هستند و منافع را احتکار و در خرید و فروش زورگویی می کنند و در این جا عموم مردم آسیب می بینند لذا از احتکار جلوگیری کنید؛ خرید و فروش باید بر موازین عدالت باشد و هرکسی که احتکار کرد او را مجازات کنید اما زیاده روی نکنید».

عضو هیئت علمی دانشگاه مفید استنباط و تبیین احکام دینی در خصوص مسائل اقتصادی را امری مهم و ضروری قلمداد کرد و اظهار داشت: فقهای عظام در خصوص احتکار محدوده را بیان کردنده اند، اکثر فقها احتکار را مربوط به مواد غذایی می دانند با این حال برخی از فقها احتکار را شامل مواد غذایی ندانسته بلکه عام تر از آن می دانند.

رضایی برخورد با متخلفین اقتصادی را ضروری خواند و ضمن اشاره به اختیارات حاکمیتی بیان داشت: بزرگانی که قائل به حاکمیت اسلامی اند بیان می دارند که فقیه می تواند دستورات مختلف بدهد و مصالح جامعه را مطرح کند و قانون بگذارد که اگر حاکمیت دستورالعملی را صادر کرد و قرار شد واردکننده ها شفاف اطلاع دهند این قانون است و باید احترام و عمل شود و دولت نیز می تواند با افرادی که تخطی می کنند برخورد نماید.

عضو هیئت علمی دانشگاه مفید خاطرنشان کرد: کالایی که در انبار است برای صاحب انبار می باشد و نمی توان تا آن را کشف کرد به خاطر این که کالای حرامی نیست و معامله اولیه آن اشکالی نداشته است آن را مصادره نمود بلکه باید از مالکیت افراد حمایت شود لذا دولت می تواند کالا را با قیمت عادلانه در بازار توزیع و روانه بازار کند و پول آن را به مالک تحویل دهد.

گفتنی است که در چند ماه اخیر و در بحبوحه گرانی قیمت ارز برخی از توزیع کنندگان و فروشگاه داران سعی کردند با هدف سودجویی برخی از اقلام مصرفی را احتکار نمایند تا چرخه عرضه و تقاضا را به نفع خودشان مدیریت کنند.

طبیعتا وقتی عرضه اقلام مصرفی در بازار کاهش یابد و کم یاب شود، قیمت آن بالا می رود و مردم حاضرند آن جنس را با قیمتی بالاتر از ارزش قبلی خود خریداری کنند، در این شرایط است که توزیع کنندگان اجناس خود را با قیمت گزاف وارد بازار می کنند.

بدون شک انبار کردن کالا های مورد نیاز مردم با هدف بالا بردن قیمت ها و کسب سود بیشتر، نه با احکام شرعی و نه با اخلاق انسانی همخوانی ندارد. احتکار مایحتاج مردم نتایج مخربی بر اقتصاد جامعه وارد می کند به همین خاطر حاکمیت چه اسلامی و چه غیراسلامی موظف است با چنین پدیده ای مقابله نماید و اجازه ندهد کسانی به قصد سودجویی مردم جامعه را به لحاظ معیشتی دچار تنگنا و فشار کنند.

 

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .