يكشنبه ۳۰ دي ۱۳۹۷
یادداشتی از حجت الاسلام دکتر محمد ملک زاده
سند الگوی 50 ساله پیشرفت؛ پاسخی به مدعیان بن بست در کشور
صدور سند الگوی پیشرفت ایران در پنجاه سال آینده و فراخوان مقام معظم رهبری درباره آن ، پاسخ محکم و قاطعی است که کسانی که مدعی وجود بن بست در فضای کشور هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، در خصوص صدور سند الگوی پیشرفت ایران در پنجاه سال آینده که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در وضعیت خاص کنونی منتشر شده است، نکاتی فراوانی قابل ذکر می‌باشد که به اختصار به چند مورد اشاره می‌گردد:
1.امیدبخشی به جامعه و پاسخ به مدعیان وجود بن بست در کشور
در شرایطی که دشمنان سرسخت جمهوری اسلامی ایران با پراکندن موج ناامیدی در جامعه از خاتمه کار نظام اسلامی در روزها و هفته‌های آینده سخن می‌گویند، رهبر معظم انقلاب با ارائه نقشه راه پنجاه‌ ساله برای جمهوری اسلامی، ضمن امیدبخشی به جامعه، پاسخ دندان شکنی نیز به دشمنان انقلاب اسلامی می‌دهند و ثابت می‌کنند که نظام به آینده خویش چنان مطمئن است که به تدوین برنامه 50 ساله اقدام نموده است. موضوعات مطرح شده در سند پنجاه ساله که از ویژگی‌هایی چون واقع بینی و آرمان گرایی، بالادستی و عملیاتی بودن، انسجام و تحول آفرینی برخوردار می‌باشد، در وضعیت کنونی برای ملت ایران بسیار امید بخش است. و در واقع ارائه این الگوی پیشرفت 50 ساله، پاسخ به مدعیان وجود بن بست در کشور می‌باشد.
2.بهره گیری از مراکز علمی و نخبگان در تنظیم سند
در پی تدوین الگوی پایه اسلامی -ایرانی پیشرفت، که در آن اهمّ مبانی و آرمان‌های پیشرفت و اُفق مطلوب کشور در 5 دهه آینده ترسیم و تدابیر مؤثر برای دستیابی به آن طراحی شده است، رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، دستگاه‌ها، مراکز علمی، نخبگان و صاحب‌نظران را به بررسی عمیق ابعاد مختلف سند تدوین‌شده و ارائه نظرات مشورتی برای تکمیل و ارتقای این سند بالادستی فراخواندند. ایشان همچنین مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت را موظف کردند که با مشورت مراجع مندرج در ابلاغ، نظرات و پیشنهادهای تکمیلی را بطور دقیق بررسی نموده و مورد بهره‌برداری قرار دهد و نسخه ارتقایافته الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را حداکثر ظرف 2سال آینده برای تصویب و ابلاغ ارائه کند. مسلما تهیه این سند با چنین کیفیتی که به همت بیش از سه هزار تن از متفکران و متخصصان و صاحبنظران و چند هزارتن از جوانان فرزانه تدوین شده و در معرض بررسی و ارتقا از سوی دستگاه‌ها و نخبگان قرار گرفته است، می‌تواند بهترین و کاملترین الگوی پیشرفت جامعه و نظام اسلامی به شمار آید.
3.تدوین نقشه راه برای دولتهای آینده
هیچ حرکت مهمی بدون وجود نقشه راه مناسب به سرانجام نمی‌رسد. تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت سرآغازی است برای پیمودن راهی طولانی و متناسب با مقتضیات جامعه اسلامی ایران که به ابتکار رهبر معظم انقلاب اسلامی بر طبق نقشه راه علمی و عملی تهیه شده است و طبق خواسته رهبر معظم انقلاب باید از ابتدای قرن 15 هجری شمسی اجرای این الگو با سرعت مطلوب آغاز شود و امور کشور بر مدار آن قرار گیرد و تمامی دولت‌ها در راستای اهداف این سند گام بردارند. در واقع سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، سندی است که نقشه راه پیشرفت جمهوری اسلامی ایران را در پنج دهه آینده ترسیم خواهد کرد.
4. تدوین بر اساس الگوی توسعه اسلامی
مهمترین رکن این سند بالادستی و الگوی 50 ساله ایران اسلامی، مدل توسعه اسلامی در آن می‌باشد. بررسی دیدگاه‌های مقام معظم رهبری در خصوص چگونگی توسعه کشور ایران نشان می‌دهد که ایشان همواره از اصطلاح پیشرفت اسلامی به جای مفهوم توسعه غربی استفاده نموده‌اند. رهبر انقلاب در مقاطع مختلف از جمله در سند حاضر ضمن تبیین تفاوت دیدگاه مبانی غرب و اسلام نسبت به انسان و وظایف فردی و اجتماعی او، لزوم بازشناسی الگوی توسعه و مدل مورد نیاز برای پیشرفت کشور ایران را بر اساس مبانی اسلامی مورد تأکید قرار داده و تصریح کرده‌اند: پیشرفت کشور تنها بر اساس الگوی اسلامی - ایرانی امکان‌پذیر است و مهمترین وظیفه نخبگان اعم از دانشگاهی و حوزوی تنظیم نقشه جامع پیشرفت کشور بر اساس مبانی اسلام است.

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .