پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
مدیرکل بهزیستی استان قم در گفتگو با قم فردا:
نگهداری معلولان، نیمی از بودجه بهزیستی قم را می طلبد
مدیرکل بهزیستی استان قم با بیان اینکه ۲ هزار نفر از معلولان قم را نمی توان در خانه ها نگهداری کرد گفت: پذیرش و نگهداری این افراد، ماهانه ۲ و نیم میلیارد تومان یعنی معادل نصف بودجه بهزیستی استان را به خود اختصاص می دهد.

رضا سلیقه در گفتگو با قم فردا و ضمن بیان مطلب فوق افزود: استان قم ۲۲ هزار معلول دارد و البته ۱۰ درصد جمعیت را هم معلولان و سالمندان تشکیل می دهند.

وی در عین حال، روز جهانی عصای سفید (نابینایان) را گرامی داشت و درباره آخرین آمار نابینایان و کم بینایان استان قم بیان داشت: 4 هزار و پانصد نابینا و کم بینا در استان قم سکونت دارند که بیش از نیمی از آن ها، تحت پوشش و حمایت بهزیستی هستند.

مدیرکل بهزیستی استان قم با انتقاد از عدم توجه جدی به عبور و مرور معلولان و نابینایان در وضعیت مهندسی عمران شهری گفت: چهره شهر باید به گونه‌ ای باشد که تردد معلولان و از جمله نابینایان، به آسانی صورت گیرد؛ در حالی که متأسفانه هم اکنون وضعیت اینگونه نیست.

وی حمایت از ادامه تحصیل معلولان و ارائه خدمات و لوازم توانبخشی به آنان را از دیگر وظایف اداره کل بهزیستی دانست و اظهار داشت: تاکنون توانسته ایم 60 تا 100 درصد هزینه تحصیل دانشگاهی معلولان استان را پرداخت کنیم که البته این سیاست، ادامه خواهد یافت.

سلیقه در پاسخ به پرسش دیگری درباره ضرورت توجه ویژه به کاهش آمار متولدان معلول گفت: ضمن آن که مراکز مشاوره بهزیستی، به صورت رایگان در خدمت معلولان عزیز هستند؛ همچنین تمامی مشاوره‌ های قبل از ازدواج و آزمایش‌ های مختلف ژنتیکی برای آنان رایگان انجام می‌ شود تا از 50 درصد معلولیت های قابل پیشگیری، جلوگیری شود.

وی آغاز طرح سنجش بینایی برای کودکان 3 تا 6 سال را از ابتدای آبان ماه سال جاری اعلام کرد و ادامه داد: در سال گذشته و در این طرح، ۶۰ هزار معاینه انجام شد که از این تعداد، 320 نفر دارای بیماری بودند؛ در حالی که خانواده این کودکان هم از این بیماری اطلاعی نداشتند.

مدیرکل بهزیستی استان قم همچنین از سنجش 80 درصد متولدان سالانه در استان قم در زمینه کم شنوایی و ناشنوایی خبر داد و گفت: در این طرح هم حدود 60 کودک کم شنوا و ناشنوا شناسایی شده اند که برای 20 نفر از آن ها کاشت حلزون انجام شده است.

سلیقه در پایان سخنان خود، بر ضرورت نگاه سلامت محور اشاره کرد و این امر را برای کاهش تولد معلولان، مهم برشمرد.

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .