پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
دفاع مقدس، لیلةالقدر تاریخ ایران اسلامی است
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس صبح امروز با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سالن سینمایی وزارت ارشاد برگزار شد.

بر اساس این گزارش صالحی وزیر ارشاد در این مراسم با تسلیت شهادت تعدادی از هموطنان در حمله تروریستی شهر اهواز اظهار داشت: دفاع مقدس برای ما ایرانی‌ها در تاریخ ایران لیلةالقدر است.

وی با تعریف لیلة‌القدر و اینکه این شب شبی است که حضور ملائک و تقدیر یک سال در آن رقم می‌خورد، توضیح داد:‌ اگر لیلةالقدر تعریف می‌شود به اینکه شبی است که حضور ملائک است و تقدیر سال در آن اتفاق می‌افتد و از هزار ماه برتر است، ۸ سال دفاع مقدس در تاریخ ایران زمین چنین جایگاهی ارد و این تعبیر و تفسیر گزافه‌گویی نیست

صالحی با بیان اینکه از زوایای مختلف می‌توان این تعبیر را تفسیر کرد، افزود: ما در تاریخ ایران حداقل در ۲۰۰ سال گذشته حافظه تاریخی‌مان در نبردهای ایرانی نشان می‌دهد با هجوم خارجی شکست را تجربه کرده‌ایم و خود این چه در دوره اواخر صفویه و در دوره‌های بعدی تا قاجاریه فضایی از نوعی تزلزل و بی‌اعتمادی ملی را فراهم می‌کرد.

این مقام مسئول در ارشاد با بیان اینکه ۸ سال دفاع مقدس این حافظه تاریخی را تغییر داد و در جنگی قرار گرفتیم که دو امپراطوری شرق و غرب و ارتجاع منطقه در کنار هم قرار گرفتند و هزاران کیلومتر ایران زمین را تصرف کردند، گفت: اهداف آنها تجزیه ایران بود. هر چند اهداف بزرگ‌تری در نظر داشتند اما علیرغم این ائتلاف جهانی، ایران سربلند از جنگ بیرون آمد و یک وجب از خاک کشور را تسلیم دشمن نکرد و حافظه ۲۰۰ ساله را تغییر اساسی دادیم.

وی با بیان اینکه ایران ۸ سال مقاومت کرد و تسلیم نشد، توضیح داد: پیرامون این مهم می‌توان ساعت‌ها صحبت کرد و مقاله‌هایی نوشت که چگونه ما گرفتار یک حافظه تاریخی سرد و تلخ شدیم اما دفاع مقدس به جامعه ایرانی روحیه اعتماد ملی داد.

صالحی در بخش دیگری از سخنانش ضمن اشاره به ویژگی‌های اقلیمی کشورمان تصریح کرد: ما در ایران تنوع اقوام و مذاهب را داریم،‌ وحدت ملی ایران را در طول سالیان متمادی عواملی چون، دین، زبان فارسی، و ... حفظ کردند اما در دوره دفاع مقدس نکته دیگری اضافه شد و آن عامل وحدت بخش ملی این بود که گستره جغرافیایی مدافعان دفاع مقدس از شمال تا جنوب، شرق تا غرب، شهدا، آزادگان، جانبازان، مدافعان و کسانی که در جنگ حضور داشتند حلقه دیگری به حلقه وحدت ملی اضافه شد و آن اینکه همه اقوام ایرانی حس کردند کنار هم ۸ سال برای ارزش‌های دینی، انقلابی و ملی جنگیدند. بنابراین زنجیر دیگری برای وحدت ملی پدید آمد.

وی گفت:‌ اکنون اقوام کشور حس می‌کنند تاریخ مشترکی دارند و این حافظه ۸ ساله بسیار به کمک وحدت ملی ایران آمده و خواهد آمد.

به گفته وزیر ارشاد این ۸ سال بسیار به کمک انسجام ملی آمده و پشتوانه وحدت ملی ایران خواهد بود. ما در هیچ دوره تاریخی در چنین وسعت از اقوام و مذاهب کنار هم قرار نگرفته بودیم و این ۸ سال چنین تجربه‌ای را برای ایران زمین داشت.

صالحی با تاکید بر اینکه فرصتی که ۸ سال دفاع مقدس برای الگوسازی و الگودهی داد، مهم است، گفت: تنوع حضور در دوره ۸ سال دفاع مقدس به حدی متنوع است و ستاره‌های دفاع مقدس به حدی تنوع دارند که برای هر فردی الگوی مناسب می‌تواند وجود داشته باشد.دفاع مقدس این فرصت را فراهم کرده که تشعشع‌های نورانی داشته باشیم و هر فردی مقتدایی پیدا کند.

وی در پایان سخنان خود گفت: همان‌طور که در حادثه عاشورا می‌بینیم، کودک، نوجوان، جوان، پیرمرد و اقوام مختلف حضور دارند، در فضای دفاع مقدس هم تنوع شخصیت‌ها و افرادی که حضور دارند چنین فضایی را فراهم می‌کند. یعنی اقیانوس وسیعی که هر کسی می‌تواند از آن بهره‌مند شود.

 

انتهای پیام/

 

منبع : فارس
برچسب ها : دفاع مقدس
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .