پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
آیت الله دین پرور:
خطبه های حضرت زینب(س) و مناجات امام سجاد(ع) عامل ماندگاری و تداوم نهضت عاشورا شد
این استاد حوزه با اشاره به اینکه سخنرانی های حضرت زینب(س) در روزهای بعد از واقعه کربلا در کوفه موجب شد تا مردم شروع به شیون کنند و از کار خود پشیمان شوند، گفت: خطبه های حضرت زینب(س) و مناجات امام سجاد(ع) عامل ماندگاری و تداوم جریان و نهضت عاشورا شد.

 آیت الله سیدجمال الدین دین پرور در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره  به واقعه کربلا ، اظهار داشت: حضرت زینب در ماندگاری جریان عاشورا نقش موثر و ماندگاری داشت.

وی ادامه داد: حضرت زینب(س) از نظر مقام علمی، سخنرانی، قدرت روحی و سعه صدر می توانست دنبال کننده عظمت و قدرت نهضت امام حسین(ع) باشد به همین دلیل آن حضرت توانست بدون ترس و با شهامت و شجاعت حقایق را در مجلس یزید بیان کند .

این استاد حوزه با اشاره به جمله "کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود"، گفت: دشمنان می خواستند امام حسین(ع) را در بیابان بکشند و بگویند که همه چیز تمام شد و گروهی گروه دیگری را کشت، اما حضرت زینب(س) با سخنرانی های به موقع خود این اتفاق را تبدیل به یک حادثه جهانی کرد  و مردم را روشن نمود.

وی افزود: سخنرانی های ایشان در روزهای  بعد از واقعه کربلا در کوفه موجب شد تا مردم شروع به شیون کنند و از کار خود پشیمان شوند.

همچنین آیت الله دین پرور در ادامه به نقش دعا ها و مناجات های امام سجاد(ع) در ادامه نهضت عاشورا و کربلا اشاره کرد و گفت: اهل بیت(ع) هر کدام با شناخت کامل از زمان، جهان و موقعیت ، وظیفه خود را تشخیص داده و به آن عمل می کردند.

وی اضافه کرد: امام سجاد(ع) نمی توانستند بعد از جریان عاشورا با توجه به خفقان به وجود آمده سریع وارد مبارزه شوند  لذا از راه دعا و مناجات و صحبت با خدا مطالب بسیارمهمی را در خصوص جامعه و مردم و مسئولیت ها بیان کردند.

این استاد حوزه خاطرنشان کرد: به همین دلیل دعاهای امام سجاد(ع) علاوه بر نقش تربیتی و سازندگی ، جنبه های اخلاقی و عرفانی ، جنبه های سیاسی و اجتماعی هم داشت.

وی ابراز داشت: امام سجاد(ع) با بیان دعای خود مردم را با مسائل مهم روز و اتفاقاتی که رخ داده است  آشنا می کردند  که این نقش بسیار مهم ایشان بعد از واقع عاشورا بود.

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .