يكشنبه ۳۰ دي ۱۳۹۷
آیت الله توکل:
مهم ترین درس نهضت عاشورا برای روزگار ما، تن ندادن به ظلم است
عضو مجلس خبرگان رهبری، مهم ترین درس نهضت عاشورا را برای شرایط امروز، تن ندادن به ظلم و کنار نیامدن با ظالم دانست.

آیت الله سید رحیم توکل در گفتگو با خبرنگار قم فردا و در پاسخ به پرسشی درباره درس های نهضت حسینی برای شرایط خاص جنگ اقتصادی و تبلیغاتی این روزهای کشور گفت: بزرگ ترین درس این است که امام حسین علیه السلام شهید شد؛ اما تن به ظلم نداد و با ظالم کنار نیامد.

وی ادامه داد: ظالم همیشه به دنبال تسلیم شدن ماست؛ اما ما از نهضت آقا اباعبدالله الحسین (ع) می آموزیم که باید کُشته شد؛ اما نباید با ظالم کنار آمد.

نویسنده کتاب «مالکیت در اسلام» همچنین از مسئولان خواست تا برای پیاده کردن عدالت در جامعه، تمام تلاش خود را مصروف دارند؛ چراکه با رعایت عدالت، بسیاری از مشکلات اقتصادی امروز مردم حل خواهد شد.

این استاد درس خارج فقه و اصول در عین حال، انقلاب اسلامی را دارای دو رُکن «رهبری» و «مردم» توصیف کرد و بیان داشت: همان گونه که یاران باوفای امام حسین علیه السلام تابع آن حضرت بودند؛ مردم ما و به ویژه دولتمردان هم باید تابع رهبری معظم باشند تا عزت انقلاب و نظام حفظ شود.

آیت الله توکل همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره ابعاد مغفول مانده حماسه عاشورا و نهضت حسینی تصریح کرد: بدیهی است که خطیبان و مداحان حسینی باید به همه ابعاد زندگی آن حضرت توجه داشته باشند؛ به طور مثال لازم است تا ابعاد عرفانی و اخلاقی قیام آن حضرت نیز برای مردم تبیین شود و همچنین مداحان نیز اشعار حماسی را در برنامه های خویش لحاظ کنند.

نویسنده کتاب «سیری در وادی نور»، خودسازی، دیگرسازی و جامعه سازی را نیز از دیگر ابعاد حماسه حسینی خواند و از همه مؤمنین خواست تا این درس های قیام حسینی را در زندگی، مدّ نظر خود قرار دهند.

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .