شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸
قم فردا گزارش می دهد؛
آیا حرف های روحانی برای افکار عمومی قانع کننده است؟
این که رئیس جمهور پس از ماه ها مشکلات و گرفتاری روزمره مردم، در برابر دوربین های تلویزیون نشست، فی نفسه ارزشمند است اما آیا سخنان او، بیشتر بیان کلیات بود یا در راستای اقناع افکار عمومی؟!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، شرایط جدید کشور و مشکلات متعدد مردم ایجاب می کرد تا رئیس دولت خیلی زودتر از این ها با مردم سخن گوید و حداقل از بابت پیش آمدن مشکلات فزاینده در این عرصه معذرت خواهی کند؛ با این حال این انتظارها چند روز پیش بالاخره به سر آمد و حسن روحانی در برابر دوربین های تلویزیونی نشست؛ بدون آن که از مردم بابت بسیاری از کاستی ها و کمبودها و البته سوء مدیریت ها عذرخواهی کُند.

این سخنان البته به زعم بسیاری از کارشناسان نشانی از تدبیر هم  نداشت؛ آن جا که حتی برخی از اصلاح طلبان و از جمله عبدالله ناصری چنین گفت:"به نظر من اگر بنا باشد در طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس نیز، ایشان صرفا کلیات را بگوید، باز هم در نزد افکار عمومی و نیز نمایندگان مجلس بازنده خواهد بود."

و البته یکی دیگر از کارشناسان سیاسی و اقتصادی یعنی عبدالمجید شیخی هم معتقد است که سیاست دولت در وعده دادن به آینده است و نه بیشتر.

باید گفت تردیدی نیست که در شرایط این چنینی، اطلاع رسانی شفاف و به موقع و گفتگوی صریح مسئولان با مردم در تبیین اوضاع و ارائه گزارش به ملت، بسیار راهگشاست؛ امری که البته بسیاری از مسئولان قضایی و اجرایی و بویژه شخص رئیس جمهور و حتی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به آن توجهی نداشته و ندارند که شاید یکی از دلایل آن، نداشتن حرف حساب و شفاف برای مردم باشد.

و اما ادامه این گزارش، با استقبال از نشستن رئیس جمهور در برابر دوربین و پاسخ به برخی پرسش های مطرح در افکار عمومی، می کوشد تا پس از گذشت چند روز از این گفتگوی تلویزیونی و  فروکاستن از حواشی آن، نگاهی به متن صحبت ها و پرداختن به اصل بحث داشته باشد؛ به بیان دیگر و در ادامه، به این خواهیم پرداخت که رئیس جمهور چه گفت و چه برداشتی می توان از آن داشت:

 یک . سرفصل نخست درباره زمزمه های مذاکره با دشمن بود.

رئیس جمهور در این باره گفت: « اگر دولت امریکا آماده باشد، ما هم آماده مذاکره برای دریافت بدهکاری های آن ها به ملت ایران از سال 1332 هستیم ... ادعای تمایل به مذاکره کافی نیست؛ صداقت لازمه اصلی است ...  امروز کسی ادعای مذاکره می کند که از پشت میز مذاکره خارج شده است ... مذاکره همزمان با تحریم معنا ندارد.»

درباره این سرفصل از سخنان رئیس جمهور باید گفت که تداوم صلابت از سوی رئیس جمهور ملت ایران و در برابر دشمن خارجی، قابل تقدیر است و امید که تداوم داشته باشد.

 دو . سرفصل دیگر درباره تداوم رابطه با طرف های اروپایی برجام بود؛ وقتی که رئیس جمهور گفت:«طرف های برجام قول داده اند به تحریم ها بی اعتنا و نسبت به فروش نفت و روابط بانکی بایستند ... اروپا از نظر سیاسی برای برجام سنگ تمام گذاشت و ما اکنون منتظر اقدامات عملی هستیم.»

این بیان البته نشان می دهد که رئیس دولت همچنان به اروپا دلبسته است؛ در حالیکه حتی با فرض عدم خلف وعده اروپا، باز هم گره زدن اقتصاد و پیشرفت کشور به این مسئله، امری منطقی به نظر نمی رسد.

 سه . بیان مشکلات ساختاری سیستم بانکی و مُزمن بودن آن، بخش دیگری از سخنان آقای روحانی بود.

این نیز البته واقعیتی غیر قابل انکار است؛ اما می طلبید تا رئیس دولت حداقل در سخنانی کوتاه، تدابیر انجام گرفته برای رفع این مشکل مزمن و برنامه های پیش رو برای تداوم حل آن را توضیح می داد.

 چهار . آقای روحانی به درستی و در برابر دوربین تلویزیون، «ارز» را، «عِرض ملی» دانست؛ آبرویی که مردم و دولت باید در کنار هم آن را مدیریت و حفظ کنند.

این نکته هم البته نکته درستی است؛ به شرط آن که مردم هم در جریان واقعیات قرار بگیرند و دولت را به شکل واقعی و حقیقی در کنار خود ببینند.

 پنج . سرفصل دیگر، درباره مشکلات مردم بود که رئیس جمهور در این خصوص گفت: «آگاهم؛ مردم امسال با مشکلات فراوانی در زندگی مواجه اند ... دولت بیشتر به فکر اقشار ضعیف خواهد بود و بسته حمایتی جدیدی اجرا خواهد شد.»

این نیز نکته ای در خور تأمل است؛ ولی ای کاش رئیس جمهور این را هم توضیح می داد که بسته های حمایتی قبلی چه بود؛ برای چه تعداد از گرفتاران زندگی روزمره انجام شد و چه دردی را دوا کرد؟

 شش . آقای روحانی همچنین گفت:«روابط دولت و مجلس خوب است؛ اگر مجلس طبق قانون تعامل کند، دولت هم، چنین خواهد کرد ... برای رفع مشکلات مردم، راهکارهای صرفا قانونی تقدم ندارد.»

این نکته درباره طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس مطرح شد؛ نکته ای که بیشتر از آن که نشان دهنده روابط صمیمانه دولت و مجلس باشد؛ بیشتر یک تهدید تلویحی از سوی دولت است.

آقای روحانی البته این را هم توضیح نداد که تدبیر دولت برای عدم طرح این سوال چه بود و آیا دولت به جز لابی برای پس گرفتن امضای نمایندگان سوال کننده، چه کرد تا نمایندگان مردم را در فضایی صمیمانه اقناع کند؟

 هفت . و اما آخرین نکته، همان نکته ای است که در ابتدای نوشتار هم اشاره شد؛ و آن، اینکه چرا رئیس جمهور از مردم به خاطر تحمل مشکلات و روزهای سخت تشکر کرد؛ اما هیچ گاه به دلیل سوء مدیریت ها و هزار نکته ناگفته، عذرخواهی نکرد؟

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .