شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸
دکتر محمد خوش چهره:
بانک مرکزی بیش از هفت میلیون سکه وارد بازار کرد که بیشتر آن به جیب دلالان رفت
استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه نگرش های حاکم بر مدیریت کلان اقتصادی عامل مشکلات ارز است، گفت: بانک مرکزی بیش از هفت میلیون سکه وارد بازار کرد که بیشتر آن به جیب دلالان رفت.

 دکتر محمد خوش چهره در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به موضوع نابسامانی بازار ارز، اظهار داشت: مشکل نابسامانی بازار ارز به دولت و مدیریت مجلس باز می گردد.

وی ادامه داد: مشکل پیش آمد به دلیل نگرش های حاکم بر مدیریت کلان اقتصادی و همچنین بحث نظارت ها و کنترل ها و در آخر هم یک ضریب حاشیه ای در حال شیطنت می باشد .

نماینده سابق مجلس با اشاره به اینکه عمده مسائل به ساده گرفتن، محدود نگری و در حقیقت عدم درک صحیح شرایط اقتصاد ملی و فراملی باز می گردد، عنوان داشت:واکاوی جدی مسائل و مشکلات، فراتر از ظاهر قضیه واجد اهمیتی بالاست از این رو باید تاکید کنم بزرگنمایی بیش از حد مشکل می تواند سبب سرعت گرفتن تحولاتی شود که زمام امور را از دست زمامداران خارج کرده و آنچه مطلوب دنیای سلطه است را رقم بزند.

از مشکلات برای تسویه حساب و جناح بازی استفاده نکنیم

وی اضافه کرد: حساسیت زمان را درک کنیم و در جای خود واقع بینانه به مشکل نگاه کنیم  و توصیه می کنم از فضای پیش آمده برای تسویه حساب با دولت، جناح و ... استفاده نکنیم چرا که ضرر آن برای همه خواهد بود.

خوش چهره با اشاره به عبارت های سقوط پول ملی، فروپاشی اقتصادی و ... که مطرح می شود ابراز داشت:برخی افراد این عبارت ها را در جملات خود بکار می برند در حالی که چنین اتفاقی رخ نداده است و این جو ناامیدی سبب چندبرابر شدن ضرر ها می شود.

وی بیان داشت: اقتصاد به ذات مولفه های اقتصادی دچار فروپاشی نشده و ممکن است با برخوردهای سیاسی و ایجاد ناامنی اجتماعی و استفاده از این موقعیت برای تسویه حساب با دولت ، مشکلات دو چندان شود.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با اشاه به تحریم های آمریکا، گفت: این تحریم ها هنوز آغاز نشده اما ما با افزایش تقاضا آن هم به صورت غیر معمول روبرو هستیم، طبیعی است اگر به موقع به جای مدیریت عرضه در بازار ارز و سکه و ... ، دولت دست به مدیریت تقاضا زده بود چنین اتفاقی رخ نمی داد.

وی افزود:  بانک مرکزی بیش از هفت میلیون سکه فروخت ولی چه کسانی این سکه ها را خریدند؟ بسیاری از این سکه ها را دلالان خریدند و تقاضای غیر واقعی را وارد بازار کردند پس باید گفت بخشی از این مشکلات به ساختارهای تصمیم گیری بر می گردد.

با ایجاد جو ناامیدی ، سستی در کشور ایجاد می شود

خوش چهره با اشاره به اینکه اگرر رویکردها اصلاح شود، می توانیم از این موقعیت دشوار عبور کنیم، خاطرنشان کرد: با ایجاد جو ناامیدی ، سستی در کشور ایجاد می شود.

وی افزود: حقیقت این است که بخش مهمی از اقتصاد ایران هنوز درونگر است، با تغییر رویکرد می توان مشکلات را حل کرد، در عین حال که باید اقتصاد را در جایگاه واقعی خود نشاند .

انتهای پیام/

 

برچسب ها : اقتصاد , ارز , سکه ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .