شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸
کارشناس فضای مجازی در گفتگو با قم فردا:
هیچ توجیه معقولی برای حمایت از پیام‌رسان های خارجی وجود ندارد
کارشناس فضای مجازی و مدرس سواد رسانه ای تصریح کرد: در شرایط حساس کنونی ، هیچ توجیه معقولی برای حمایت از پیام‌رسان های خارجی وجود ندارد.

حجت الاسلام علی قهرمانی کارشناس فضای مجازی و سواد رسانه در گفت‌وگو با قم فردا، اظهار داشت: در گذشته پیام رسان داخلی وجود نداشت و مردم برای ارتباط سریع و کم هزینه به پیام رسان‌هایی تلگرام روی آوردند اما اینک چندین پیام‌رسان‌ داخلی تهیه شده و مردم می‌توانند با کمترین هزینه از خدمات این پیام رسان ها بهره مند شوند.

این کارشناس فضای مجازی ادامه داد: در این شرایط استفاده از پیام رسان های خارجی هیچگونه توجیهی ندارد چراکه امنیت اطلاعاتی کاربران را تامین نمی کند، اسناد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد مدیران برخی از پیام رسان های خارجی اطلاعات کاربران را در قالب داده‌های کلان به فروش می گذارند یا در اختیار شرکت های تجاری قرار میدهند.

وی بیان کرد: فعالیت پیام رسان ها را از حیث اقتصادی نیز باید مورد توجه قرار داد، در سالی که به اسم "حمایت از تولید ملی" نامگذاری شده است باید از محصولات و تکنولوژی ملی استفاده کرد، گسترش پیام رسان های داخلی را می توان گامی در راستای حمایت از تکنولوژی و توانمندی‌ متخصصان داخلی ارزیابی کرد.

حجت الاسلام قهرمانی به آمار و ارقام های مربوط به واردت پهنای باند اشاره کرد و گفت: بخشی از خروج ارز کشور مربوط به واردات پهنای باند می شود که با گسترش پیام رسان های داخلی می‌توان از این مسئله جلوگیری کرد.

این کارشناس فضای مجازی ادامه داد: امروزه پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی گستردگی و پیچیدگی های زیادی دارد، وجود کانال ها، گروه ها و ربات های متنوع در فضای پیام رسان ها عملا این پیام رسان ها را تبدیل به رسانه هایی مستقل کرده و تاثیرات بسزایی بر جو روانی جامعه گذاشته است.

وی اظهار داشت: وقتی اختیار پیام رسان های خارجی در دست ما نباشد برای مسدود کردن هر کانال یا ربات باید رایزنی‌ها و نامه‌نگاری ‌هایی انجام شود، در برخی موارد نیز همکاری لازم از جانب مدیران این پیان رسان ها صورت نمی گیرد.

حجت الاسلام قهرمانی به راه اندازی نرم افزارهایی پوششی اشاره کرد و بیان کرد: برخی از مسئولین معتقدند که با طراحی پوسته هایی برای پیام رسان های خارجی می‌توان فعالیت های غیر اخلاقی آنان را کنترل کرد، در صورتی که این نرم افزارها قادر به مسدود کردن بسیاری از کانال ها نیستند، گروه ها و ربات ها نیز عموما این مثل قبل به فعالیت خود ادامه می دهند.

این کارشناس فضای مجازی افزود: در مجموع وقتی نبض اصلی پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی در اختیار مدیران کشور نباشد فضای اخلاقی و امنیت روانی جامعه به خطر خواهد افتاد، فلذا برای حفظ امنیت اطلاعاتی و روانی جامعه راهی جز حمایت و گسترش پیام رسان های داخلی وجود ندارد.

 

 
 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .