شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸
عضو هیئت علمی دانشگاه قم مطرح کرد:
توجه به آموزش های فنی و حرفه ای؛ لازمه کاهش آمار بیکاری
عضو هیئت علمی دانشگاه قم با اشاره به اینکه بیشتر مدرک بگیران برای پز دادن مدرک می گیرند، گفت: برای کاهش آمار بیکاری باید به آموزش های فنی و حرفه ای توجه بیشتری شود تا افراد با مهارت و خلاقیت بیشتری وارد بازار کار شوند.

 دکتر محمد زمان رستمی در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به اینکه امروز کارآفرینی، یکی از مولفه های مهم اقتصاد جهانی است، اظهار داشت: اگر ما به آموزش های فنی و حرفه ای اهمیت بدهیم قطعاً بخش زیادی از مشکل بیکاری نسل جوان مرتفع می شود.

وی ادامه داد: امروز باید زمینه ای فراهم شودتا جوانان به جای پشت میز نشینی در ادارات تبدیل به کارآفرین شوند البته این مسئله باید به کمک دولت صورت بگیرد.

عضو انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به پز دادن با مدرک، گفت: بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی از تحصیلات خود پشیمان هستند چرا که در یک موج مدرک گرایی یک سری رشته های علمی را بدون توجه به بحث مهارت و خلاقیت و علاقه دنبال کرده اند .

وی عنوان داشت: ما اگر به بحث علائق خود و نیز خلاقیتی که خداوند در ذات و فطرت ما گذاشته توجه کنیم ، کشور بیش از پیش در مسیر نوآوری و تولید علم و فناوری حرکت می کند.

دانشگاه های بیکارپرور و فقدان توجه به مهارت و کارآفرینی

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه متاسفانه واقعیت آن است که دانشگاه های ما امروز شرایطی دارند که بیشتر بیکارپرور هستند، بیان داشت: مشکل این جاست که وقتی قشر عظیمی از جوانانی که می توانستند کار کنند وارد دانشگاه شده و مدرک می گیرند و توقعات هم بالا می رود.

وی خاطرنشان کرد: باید ضمن تحول در نظام آموزشی، اهمیت آموزش های فنی و حرفه ای در جامعه به خوبی جا بیفتد.

رستمی ابراز داشت: در حال حاضر بچه هایی که وارد دانشگاه می شوند متاسفانه درصد بسیار بالایی از آن ها به خاطر مدرک است و حال آن که در بسیاری از کشورهای پیشرفته، اکثر افراد جویای کار بیش از این که به تحصیل در دانشگاه ها و اخذ مدارک رسمی دانشگاهی فکر کنند، به طی دوره‌های مهارتی و فنی و حرفه‌ای مبادرت می‌ورزند و همین مهارت ها در حد تکنسینی برای ورود آنها به بازار کار کافی است.

وی افزود: از طرفی هم همین کسانی که با مدارک دانشگاهی در جایگاه های شغلی مختلف قرار می گیرند، موظفند برای به روز رسانی دانش حرفه‌ای خود و یا ارتقای شغلی ، سالانه در دوره‌های مهارتی کوتاه مدت و میان مدت شرکت کنند.

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : اقتصاد , دانشگاه , دانش ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .