شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸
عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی(ره):
تقویت پیام رسان های داخلی مانع خروج ارز به نفع پیام رسان های خارجی می شود
عضو هیئت علمی گروه اقتصاد موسسه امام خمینی (ره) تصریح کرد: بی شک تقویت پیام رسان های داخلی مانع از خروج ارز به سود پیام رسان های خارجی می شود.

  دکتر محمدجواد توکلی در گفتگو با خبرنگار  قم فردا  گفت: به نظر می رسد که ما هنوز اهمیت پیام رسان ها و نقش مهم آنها را در اطلاع رسانی عمومی و همچنین نقش تجاری آن ها را درک نکرده ایم و از این رو، کمتر به این فضا توجه داریم.

وی در ادامه به ابراز خرسندی مقام معظم رهبری درباره تبدیل شدن مطالبه ایجاد پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی داخلی به مطالبه ای عمومی اشاره کرد و بیان داشت: ما اکنون در مرحله گذار از پیام رسان های خارجی به پیان رسان های داخلی هستیم و از این رو، باید ضمن هوشیاری کامل در این عرصه، جوانان و استعدادهای این عرصه را به کار گیریم و نگاهی دانش بنیان به آن داشته باشیم.

مدیر مسئول دوفصلنامه علمی – تخصصی «معرفت اقتصادی» در عین حال اضافه کرد: ضرورت طراحی جوانان و استعدادهای فضای مجازی در عرصه پیشرفت پیام رسان های داخلی، ضرورتی غیر قابل انکار است و باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

توکلی در ادامه گفت: اگرچه باید فضا و تسهیلات کافی برای پیام رسان های داخلی از سوی مسئولان ایجاد شود؛ اما از این نکته هم نباید غافل شد که انگیزه ابداع، نوآوری و بهبود کار هم باید در خود دست اندرکاران این پیام رسان ها وجود داشته باشد و تقویت شود.

این پژوهشگر برجسته اقتصاد اسلامی و فلسفه اقتصاد همچنین تمرکز اخیر بانک مرکزی برای ایجاد ارز رمزپایه و ارز دیجیتال ملی را راهی برای جلوگیری از خروج ارز مجازی به عنوان یکی از آسیب های پیام رسان های خارجی دانست و تصریح کرد: ما باید در این مسیر پایدار بمانیم و به استعدادهای داخلی خود تکیه کنیم. تنها در این صورت است که می توانیم با یک هوشمندی ملی، حتی تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم و خدمتی به کشور و نظام ارائه دهیم.

وی خروج ارز، از دست رفتن فرصت برای تقویت پیام رسان های داخلی و همچنین اخلال در نظام اقتصادی و اجتماعی کشور را از مهمترین آسیب های فعالیت پیام رسان های خارجی عنوان و توجه مسئولان و دست اندرکاران را به این آسیب های مخرّب جلب کرد.

لازم به ذکر است اخیرا بیانیه ای در رسانه ها از سوی جمعی از استادان حوزه علمیه قم و کارشناسان فضای مجازی منتشر شده است که در آن، ضمن اشاره به سهل انگاری و خیانت برخی از مسئولان در فضا دادن برای تداوم فعالیت های پیام رسان های خارجی، آسیب های متعدد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این عرصه هم مورد توجه قرار گرفته است.

 

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .