شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸
عضو خبرگان رهبری در گفتگو با قم فردا؛
بی‌اعتمادی مردم ما به آمریکا بیشتر شده است/ گفتمان آمریکاستیزی عامل همبستگی اجتماعی است
حجت الاسلام دیرباز بیان کرد: گفتمان غالب در جامعه ما مبنی بر این که آمریکا قابل اعتماد نیست باعث همبستگی اجتماعی بیشتر می شود چرا که مردم ما به جای اعتماد به خارج و بیگانه بیشتر بر روی توانایی های داخل تمرکز می کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  حجت الاسلام و المسلمین دیرباز رئیس دانشگاه قم اظهار داشت: این که چند نفر به اسم استاد دانشگاه یا روشنفکر تحلیل هایی که بیشتر حالت انتزاعی دارد ، ارایه بدهند ، این طور نیست که این ها باعث ایجاد فضای بی اعتمادی و نااُمیدی در جامعه شود، بلکه آنچه مردم در صحنه عمل مشاهده و حس می کنند و یا از طریق مقام معظم رهبری و مراجع عظام تقلید به آن ها گفته می شود روی این ها بیشتر حساب می کنند.

 

وی گفت: البته طبیعی است که در جامعه ما نیز مثل جوامع دیگر آسیب ها و کاستی هایی وجود دارد به خصوص در عرصه اقتصادی که در سال های اخیر مشکلات زیادی برای مردم ما پدید آمده و باید مسئولان به حل آن ها همت بگمارند و به خصوص در مقابله با فساد و تحقق عدالت که رهبر معظم انقلاب نیز تاکید بسیاری بر آن دارند، جدیت مضاعفی از خود نشان دهند.

 

حجت الاسلام و المسلمین دیرباز همچنین تصریح کرد: به عنوان نمونه در بحث افزایش نقدینگی به خاطر عدم کنترل درست دولت نسبت به بخش های اقتصادی ما شاهد یک وضعیت نامناسب هستیم که لازم است مسئولان در این رابطه به اصلاح رفتارهای غلط خود بپردازند و طوری عمل کنند که مشکلات مردم در حوزه معیشت تشدید نشود.

 

وی گفت: از سوی دیگر عده ای از مسئولان و شخصیت ها پیشتر درباره برجام و آینده آن نظری داشتند و امروز نظر دیگری دارند و همه این ها را مردم ما به طور دقیق رصد کرده و در ضمن دیگر در شرایط فعلی ، کمتر کسی است که همچنان به آمریکا و وعده هایش اعتمادی داشته باشد؛ در همین قضایای اخیر و تهدیدهای گستاخانه ترامپ برای چندمین بار نیز بی اعتمادی مردم ما به آمریکا بیش از پیش شده است و چهره سران کاخ سفید برای ملت ما عیان تر از قبل شده است.

 

عضو خبرگان رهبری تاکید کرد: اتفاقاً همین دیدگاه و گفتمان غالب در جامعه ما مبنی بر این که آمریکا قابل اعتماد نیست باعث همبستگی اجتماعی بیشتر می شود چرا که مردم ما به جای اعتماد به خارج و بیگانه بیشتر بر روی توانایی های داخل تمرکز می کنند.

 

این استاد حوزه و دانشگاه همچنین افزود: در این بین آنچه به نظر بنده می رسد این است که ما اول باید توانمندی های خود را واقعی‌تر ببینیم و در ضمن ناتوانی دشمن را هم واقعی تر مشاهده کنیم.

 

وی اضافه کرد: برخی مسئولان متاسفانه تواننمندی های کشور را کمتر دیده و برعکس توانمندی دشمن را بیشتر می بینند و این باعث ذهنیت و القای آن در جامعه می شود و حال آن که هم توانمندی های جامعه ما بیشتر از آن چیزی است که بروز و ظهور کرده و هم توانمندی های دشمن کمتر از آن چیزی است که جلوه داده شده است.

 

رئیس دانشگاه قم در خاتمه سخنان خود بیان داشت: از این منظر ما از کارشناسان و اساتید و صاحب نظران می خواهیم که در تحلیل های اجتماعی به قشر و پوسته ظاهری قضایا توجه نکرده و عمیق و عالمانه سخن بگویند و ارایه نظر کنند.

 

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .