شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸
کارشناس و تحلیلگر مسایل سیاسی:
ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان، گامی مهم در راستای تربیت کادر تراز انقلابی است
قم فردا: یک کارشناس مسائل سیاسی و اجتماعی، اصلاح اخیر قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان راگامی مهم برای فراهم شدن زمینه تربیت کادر تراز انقلابی و جوان دانست و بر ضرورت پیگیری و نظارت نمایندگان در اجرایی شدن آن تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  اسماعیل حشمتی در گفتگو با خبرنگار ما درباره مطالبه گری مردمی برای تصویب بیشتر چنین قوانینی گفت: در ساختار جمهوری اسلامی، مردم نمایندگانی را مشخص می کنند تا به عنوان وکیل از طرف آنان، تصمیم بگیرند و پیشرو باشند؛ به عبارت دیگر با توجه به اینکه مردم نمی توانند از همه مسائل و موضوعات اطلاع داشته باشند؛ این ساختار در نظر گرفته شده تا به پیشرفت امور و حل مسائل و مشکلات کمک شود. از این رو باید گفت که این مطالبه گری بیشتر باید در خود مجلس دیده شود که متأسفانه یکی از ضعف های مشهود مجلس در این روزگار، همین ضعف مطالبه گری و نظارت است.

این کارشناس مسائل سیاسی و اجتماعی همچنین با دفاع از مصوبه اخیر مجلس درباره اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان بیان داشت: کشور دارای ظرفیت فراوانی از جوانان و بویژه جوانان تحصیلکرده است؛ ظرفیتی که بارها از سوی رهبر معظم انقلاب هم مورد اشاره و دقت نظر قرار گرفته و بر استفاده حداکثری از آن تأکید شده است؛ فراموش نکنیم که حضرت امام با استفاده از همین ظرفیت، یعنی استفاده از جوانان مومن انقلابی، پیروزی های بزرگی را برای ملت و نظام رقم زدند که اوج این پیروزی ها در فرماندهی جوانان در هشت سال دفاع مقدس بود.

وی افزود: آن جوانان در حالی آن پیروزی ها را به ملت تقدیم کردند که کشور در آن زمان، امکانات بسیار کمی داشت و در عین حال، یک اجماع بین المللی هم علیه جمهوری اسلامی شکل گرفته بود.

اکنون 4 دهه از انقلاب اسلامی ما گذشته است و این ظرفیت، با تحصیلات عالی جوانان، به مراتب قوی تر از قبل است؛ اما متأسفانه کمتر شاهد گردش نخبگان و مدیران در کشور و واگذاری پُست ها به جوانان بوده و هستیم؛ در حالیکه ضرورت تربیت کادر تراز انقلابی بیش از پیش احساس می شود.

مسئول بسیج دانشجویی استان تهران همچنین گفت: امروزه نه تنها شاهد حضور مدیران با سن بیش از 60 سال در کشور هستیم؛ بلکه حتی برخی از همین مدیران، چند شغله هستند و چند جایگاه را اشغال کرده و امکان حضور در صحنه را از نسل جوان گرفته اند.

بنابراین ضروری است تا مجلس درباره این موضوع، نگاه ویژه تری داشته باشد و حتی فراگیری این قانون را نیز بیشتر کند.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از ضعف های ساختاری کشور در بحث اشتغال، به موضوع کارآفرینی مربوط می شود؛ بیان کرد: لازم است تا برای این معضل، تغییرات ضروری در نظام آموزشی ایجاد شود که این مطلب هم به قوانین شایسته و بایسته نیاز دارد.

حشمتی اضافه کرد: درست است که نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با اصلاح این قانون، گامی مهم برای رفع یک مشکل اساسی در کشور برداشته اند؛ اما نباید از یاد ببرند که پیگیری آنان، مهم تر از تصویب خود قانون است.

وی در عین حال ضمانت اجرایی برای چنین قوانینی را لازم و ضروری خواند و تصریح کرد: نمایندگان مجلس باید به این نکته توجه جدی داشته باشند که بُعد پیگیری و نظارتی مجلس در حال تضعیف شدن است و از این رو، بر آنان است تا جلوی این تضعیف را بگیرند.

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .