شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸
اساتید حوزه و دانشگاه در گفتگو با قم فردا؛
جامعه سالم و موفق نتیجه رشد خانواده سالم است
اگر خانواده ها سالم و صالح باشند در نتیجه جامعه ای سالم و صالح خواهیم داشت به همین دلیل در اسلام خانواده به‌صورت ویژه‌ای مورد تاکید و سفارش قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  ازدواج یکی از مسائل مهم در جوامع اسلامی می باشد که اگر به هر دلیلی کاهش یابد باعث بروز معضلات و مشکلات اجتماعی خاصی خواهد شد از طرفی هم در دین ما به این موضوع تاکیدات فراوانی شده است و در روایات داریم که با ازدواج نیمی از دین فرد حفظ می شود چرا که ازدواج، جوانان را از لغزش و انحراف و بی عفتی حفظ می کند و آنها را در مقابل نیمی از چیزهایی که دین را به خطر می اندازد، بیمه می نماید.

اما اگر اندکی به این سخن دقت کنیم در واقع به این نکته مهم باید توجه کنیم که با ازدواج هر فردی تشکیل یک خانواده را می دهد؛ خانواده یکی از مهمترین بنیان های اجتماعی در جامعه می باشد و از اهمیت بالایی در بین اهلبیت(ع) و مورد توجه ویژه خداوند در قرآن می باشد.

نهاد خانواده بعد از اسلام و کلمه شهادتین مهمترین نهاد اسلامی است

آیت الله کعبی، عضو خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به اینکه وقتی زن و مردی تشکیل خانواده می دهند مهمترین نهاد مقدس را تشکیل داده اند، گفت: در روایات است که بعد از اسلام و کلمه شهادتین مهمترین نهاد اسلامی، نهاد خانواده می باشد.

خداوند در آیه 21 سوره روم می‌فرمایند اسکان و آرامش در خانواده جز آثار ازدواج است و ابزار او مودت و رحمت است از همین رو زوجین باید یکدیگر را به‌صورت قلبی دوست بدارند و بروز این محبت قلبی یعنی ابراز این محبت در خانواده و لطف و مرحمت در فضای خانواده جز سفارش‌های هست که در خانواده شده است.

آفت های خانواده نبود حمایت، محبت و مشورت است

با این وجود معصومه ظهیری، مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری قم در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به آفت‌های خانواده، گفت: مسائلی که خانواده را متلاشی و تهدید به عدم تعادل می‌کند این است که فضای خانواده جای حمایت، محبت و مشورت نباشد وجای خود را با درگیری ها و سوءظن‌ها عوض کند.

پس باید گفت که خانواده یک جامعه برتر می‌باشد هرمقدار به این نهاد اهمیت بیشتری دهیم در ایجاد فضای آرامش در جامعه نیز موفق‌تر خواهیم بود از طرفی هم  اگر سلامت خانواده را تأمین کنیم سعادت افراد و سلامت اجتماعی را نیز تضمین کرده‌ایم و همچنین برگه برنده هر جامعه موفقی درگرو خانواده سالم و آرام و محبت در میان اعضای خانواده می‌باشد.

جامعه سالم و موفق نتیجه خانواده سالم است

از طرفی هم حجت الاسلام و المسلمین علی اسلامی، عضو خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به جایگاه و ارزش خانواده در اسلام، بیان داشت: اگر خانواده ها سالم و صالح باشند در نتیجه جامعه سالم و صالح خواهیم داشت به همین دلیل در اسلام خانواده به‌صورت ویژه‌ای مورد تاکید و سفارش قرار گرفته است.

وی ادامه داد: مسائلی که عامل وحدت و صمیمیت خانواده است عمدتاً به پدر و مادر مربوط می شود، اگر پدر و مادر در خانواده شالوده محبت را پی‌ریزی کنند و برنامه ریزی داشته باشند تا صداقت و صمیمت ارائه دهند قطعاً اعضای خانواده به همین منوال بار می آیند.

ایمان، تقوا ، تقید شرعی و اخلاقی باعث استحکام نهاد خانواده می شود

همچنین در این خصوص آیت الله کعبی با اشاره به استحکام نهاد خانواده بیان داشت: برای استحکام نهاد خانواده باید گفت که ایمان، تقوا ، تقید شرعی و اخلاقی باعث تشکیل خانواده متعالی و نورانی خواهد شد و همه مشکلات در چارچوب ایمان، اخلاق و تقوا آسان می شود.

تلاش برای تحکیم بنیان خانواده در پایه مهر ، محبت ، گذشت و فداکاری و نیز در پایه احساس مسئولیت در رشد و کمال و در نتیجه تقویت ارتباط عاطفی بین اعضای خانواده با محوریت والدین از نکات مهم این مسئله می باشد.

حجت الاسلام والمسلمین اسلامی با اشاره به اهمیت روابط پدر و مادر با یکدیگر در مقابل اعضای خانواده، تأکید کرد: روابط مناسب والدین و حفظ احترامات و اهمیت مسائل دینی برای آن‌ها باعث اعتماد اعضای خانواده به والدین خود می باشد.

بی اعتمادی فرزندان به والدین زنگ خطری برای خانواده

وی ادامه داد: بی اعتمادی فرزندان به والدین خود باعث متلاشی شدن خانواده می شود چراکه با یک استحکاک و مشکل کوچک، خانواده در یک ناهمواری بزرگی دچار می شود.

اسلامی با اشاره به اینکه اگر در خانواده الگو باشیم خانواده و جامعه را حفظ کرده ایم، خاطر نشان شد: باید به اعضای خانواده خود احترام بگذاریم و به آن‌ها شخصیت دهیم و به وعده‌ای خود پایبند باشیم.

روابط بین اعضای خانواده مهمترین اصل می باشد

روابط بین اعضای خانواده یکی از اصل های مهم در خانواده است که می تواند فرزندان را به بیرون از خانه سوق دهد و یا ندهد پس ارتباط و صحبت و محبت و صمیمیت بین افراد خانوده یک امر ضروری است تا خانواده دچار برخی آسیب های اجتماعی نشود.

مشورت درخانواده باعث رشد اخلاقی تربیتی و حل مشکلات اجتماعی می شود

ازهمین رو آیت الله کعبی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: اصل گذشت اعضای خانواده نسبت به هم ، اصل همکاری و تعاون و تقسیم کار درخانواده، اصل رحمت و عفت نسبت به یکدیگر، اصل صبر و تحمل نا ملایمتی ها که درخانواده پیش می آید و توجهات دینی می تواند خانواده را متعالی و نورانی کند.

همچنین مسئله مشورت در بین اعضای خانواده با پدر و مادر و یکدیگر باعث پیشرفت و ارتقا سطح خانواده می شود که این مسئله در بالا رفتن فهم و شعور فرزندان بسیار تاثیر گذار است که در این خصوص آیت الله کعبی با اشاره به اینکه مشورت در بین افراد خانواده بسیار حائز اهمیت است، بیان داشت: مشورت هم به رشد اخلاقی و هم به حل مشکلات اجتماعی و هم به تربیت اعضای خانواده می تواند کمک کند و راه را به افراد خانواده نمایش دهد.

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : ازدواج , طلاق , خانواده
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .