شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸
کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با قم فردا:
نمی توان هم برای تصویب لوایح FATF تلاش کرد و هم فریاد مرگ بر آمریکا سر داد
یک کارشناس مسائل سیاسی، همزمانی فریاد مرگ بر آمریکا با تلاش برای تصویب لوایح FATF را یک تناقض آشکار دانست و از مسئولان خواست تا در اتخاذ مواضع انقلابی، پایدار بمانند.

دکتر احمد قدیری ابیانه در گفتگو با خبرنگار قم فردا درباره اتخاذ مواضع انقلابی و سخنان اخیر رئیس جمهور گفت: طبیعتا قصد ما این نیست که وقتی رئیس جمهور موضع درستی اتخاذ می کند؛ فارغ از اینکه هدف و نیت اش چه باشد، علیه آن سخنان موضع بگیریم؛ اما در عین حال لازم است تا در کنار حمایت از گفته ها، توجه افکار عمومی را هم به آنچه در پس پرده اتفاق می افتد جلب کنیم و نگذاریم که حقیقت، اسیر این سیاست بازی ها و لفّاظی ها شود. 

این کارشناس و پژوهشگر حقوق بین الملل افزود: صحبت های آقای رئیس جمهور و تهدید آمریکا به بازی نکردن با دُم شیر؛ صحبت هایی کاملا انقلابی و در چارچوب سیاست خارجی نظام است؛ اما نباید از یاد بُرد که این قبیل مواضع انقلابی از طرف ایشان متاسفانه تاریخ مصرف دار، همچنانکه در موارد مشابه چندین بار از سوی آقای روحانی اتخاذ شده که پس از چندی هم به سردی گراییده و به کل فراموش شده است. 

نویسنده کتاب «تکنیک های عملیات روانی در حوزه رسانه و خبر» همچنین اظهار کرد: به نظر می رسد که دولت فعلی هرگاه در یک تنگنای فشار افکار عمومی و مشکلات خودساخته اقتصادی قرار می گیرد؛ برای رهایی از این فشار، یک گردش آشکار در مواضع و صحبت ها اتخاذ می کند که کاملا تاریخ مصرف دارد و اندکی بعد به فراموشی سپرده می شود.

وی افزود: اگر آقای روحانی واقعا دچار یک تحول در نگاه خود در زمینه سیاست خارجی شده؛ این تغییر بنیادین نگاه قاعدتا یک سری ملزوماتی دارد که باید به آن پایبند بود؛ به بیان دیگر نمی توان سخنان آتشین علیه آمریکای جنایتکار و خیانتکار زد و همزمان و به صورت مخفیانه، برای تصویب لوایح چهارگانهFATF  تلاش کرد که اخیرا نیز دستیار معاون خزانه داری آمریکا به ریاست آن رسیده است. 

این کارشناس مسائل سیاسی در ادامه یادآور شد: به نظر می رسد که سخنان اخیر آقای روحانی، بیش از آنکه ناظر به آمریکاستیزی باشد؛ ترامپ ستیزی است و ایشان همچنان به «اوبامای خوب–ترامپ بد» باور دارد؛ در حالیکه ترامپ کاری نکرد جز آنکه از ظرفیت هایی که دولت اوباما در زمینه برجام ایجاد کرده بود، نهایت استفاده را برد و از آن علیه ما استفاده کرد.

وی در ادامه افزود: بنده امیدوارم که جریان ارزشی، این بار فریب مواضع تاکتیکی آقای روحانی را نخورَد و از مطالبات به حق اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خود کوتاه نیاید.

قدیری ابیانه همچنین از تن دادن دولت به بازجویی و بازرسی استادان و اندیشمندان ملی توسط بازرسان آژانس، انتقاد و درباره ادامه این تهدیدهای پینگ پونگی از سوی ایران و آمریکا تصریح کرد: این اصل در سیاست خارجی وجود دارد که دولت ها تا زمانی همدیگر را تهدید می کنند که امکان اقدام علیه یکدیگر را ندارند؛ از این رو واکنش های توئیتری ترامپ که نشان داده در هر موضوعی دست به توئیت خوبی دارد؛ محلی از اعتنا ندارد و نخواهد داشت. 

وی در پایان یادآور شد: در خصوص تهدیدهای آمریکا باید بدانیم این کشور فارغ از اینکه مسئولان ما چه موضعی اتخاذ کنند؛ هرچه توانسته و بتواند؛ علیه جمهوری اسلامی انجام داده و خواهد داد؛ البته اعلام موضع مقتدرانه از سوی مقامات ایران، نشان دهنده اقتدار کشور و عزم جزم برای مقابله با تهدیدات است که خود می تواند دشمن را در اعمال اقدامات خصمانه ناامید سازد و از این رو، امیدواریم که این موضع مقتدرانه تداوم داشته باشد.

 

 

انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .