شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸
مشاهده نگاری خبرنگار قم فردا از بی توجهی به مصرف برق؛
سردخانه ای به نام بانک یا بی خیال اسراف...؟!
بی توجهی برخی ادارات دولتی از جمله بانک ها به مساله صرفه جویی در مصرف برق این روزها که مردم با خاموشی های پی در پی مواجه هستند، بیش از پیش زمینه نارضایتی آن ها را فراهم می کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، نفس نفس زنان وارد بانک شدم. از مرخصی ساعتی ام کمتر از نیم ساعت باقی مانده بود و لاجرم باید سریع تر به محل کار باز می گشتم.
بعد از گرفتن شماره و نشستن بر روی صندلی انتظار، هر چند به خاطر تعجیل در رسیدن به بانک، تعریق نسبتاً زیادی داشتم اما چون ساعت حول و حوش 9 صبح بود گرما چندان ناخوشایند و نامطبوع نبود. با این حال چند دقیقه ای که گذشت، احساس کردم به جای بانک احیاناً در سردخانه قرار دارم و چنین حسی ناخودآگاه به سراغم آمد.
سر که چرخاندم و نگاهی به دور و بر انداختم، متوجه شدم در فضای حدود 100، 120 متری بانک ، چهار کولر گازی متوسط و نسبتاً بزرگ به طور همزمان مشغول به کار هستند آن هم تقریباً در سردترین درجه ممکن!
حدود ده دقیقه یک ربعی که گذشت و نوبتم شد و جلوی گیشه کارمند مربوطه بانک قرار گرفتم، سرمای یکی از کولرهای گازی که دقیقاً در مقابل باجه قرار داشت، اذیتم می کرد ، به طوری که مجبور شدم با دست جلوی پیشانی ام را بگیرم بلکه از این طریق، پرش بادهای سرد کمتر باعث تشدید سینوزیتم شود.
جالب و قابل تامل این که این وضعیت در حالی بود که هنوز به نوعی ساعات اولیه صبح به شمار می رفت و به ساعات میانی روز که علی القاعده حرارت هوا بیشتر هم می شود هنوز نرسیده بودیم اما چنان کولرهای گازی به فعالیت بی امان خود مشغول بودند و در برودت هوای بانک از هم سبقت می گرفتند که احساس کردم گویا در ساعت دو عصر شهر اهواز هستم و لابد این درجه هوا برای مراجعه کنندگان به بانک و البته کارمندان محترم بانک آن هم حول و حوش ساعت 9 صبح ضرورتی دارد که شاید من چندان به آن پی نبرده ام!
بعد از اتمام کار و در مسیر بازگشت، تیتر یکی از روزنامه های سراسری کشور بر روی پیشخوان دکه مطبوعاتی محل کار ، بیش از پیش نظرم را به خود جلب کرد؛ "رکورد مصرف برق در کشور شکست"
در حالی که چنین اخبار نگران کننده این روزها بیش از هر زمان دیگری از رسانه های جمعی اعلام می شود که در روزها و هفته های اخیر ، خاموشی های پی در پی در سراسر کشور به ویژه استان قم زمینه نارضایتی شدید مردم را فراهم آورده است و در این بین جای بسی تاسف است که به تعبیر یکی از مدیران شرکت توانیر، بیشترین اسراف برق در ادارات دولتی صورت می گیرد و این مساله در حالی است که می دانیم هزینه های جاری نهادهای دولتی و بانک ها عموماً به طور غیرمستقیم از جیب مردم پرداخت می شود و از این روست که گفته اند در استفاده از بیت المال باید نهایت دقت و حساسیت را داشت.
این درست که هوا بس ناجوانمردانه گرم است و به هزار و یک دلیل، مصرف برق جامعه ما سه برابر متوسط جهانی و بنابر یک آمار دیگر ، خانوارهای ایرانی 5 برابر متوسط خانوارها در سطح جهان، برق مصرف می کنند، اما حقیقتاً اگر می خواهیم که در عمل و نه فقط شعار ، به کاهش مصرف انرژی به خصوص جلوگیری از اسراف برق موفق باشیم، یکی از راه هایش این است که ارگان ها و نهادهای دولتی و حاکمیتی خود در صف نخست رعایت کردن ها از این حیث باشند.
به عبارت دیگر برای نهادینه کردن فرهنگ درست مصرف انرژی نخست باید دستگاه ها و ارگان های دولتی اعم از جمله نهادهای خدمت رسانی چون بانک ، ابتدا از خود شروع کنند و بعد از مردم توقع داشته باشند
به خصوص در این بخش که مربوط به بیت المال است و به تصریح همه فقها، اسراف در مصرف آب و برق آن ، حرام و موجب ضمان است.

 انتهای پیام/

 

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .