چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷
«گفتارهای سینمایی فخرالدین انوار» به بازار نشر آمد
قم فردا: کتاب «گفتارهای سینمایی فخرالدین انوار» به کوشش محمدعلی حیدری منتشر شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، کتاب«گفتارهای سینمایی فخرالدین انوار» شامل چهار گفتار از  سخنرانی‌های فخرالدین انوار از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۲ است که به کوشش محمدعلی حیدری منتشر شده است.

این کتاب در چهار فصل، در قالب چهار گفتار تقسیم بندی شده است. گفتار نخست شامل سخنرانی‌هایی است که طی ۷ سال در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر ایراد شده است. گفتار دوم شامل سخنرانی در جمع اهالی سینما است که از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۲ همه‌ ساله در اسفند ماه صورت می‌گرفت.

گفتار سوم گزارشی است از نشست فخرالدین انوار و محمدمهدی حیدریان با کارگردانان که در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۷۱ و ۶ خرداد ۱۳۷۱ انجام شد و گفتار چهارم به گفت‌وگوی جمعی فخرالدین انوار و سیدمحمد بهشتی با نویسندگان مربوط می شود.

درباره این کتاب آمده است: سینمای ایران در دهه شصت، موضوعی است که این روزها بسیار به آن پرداخته می‌شود. در نگاه سینماگران و منتقدان، رخدادهای آن دوره همچنان منشا تحلیل‌ها و قضاوت‌های گوناگون است، حال آن که این رخدادها گاه در پی مناسبات و تصمیم‌هایی رقم خورد که چه در آن زمان و چه در سال های بعد در هاله ای از ابهام باقی ماند. کتاب «گفتارهای سینمایی فخرالدین انوار» از این منظر منبعی تازه است درباره یکی از حساس ترین مقاطع در حیات سینمای نوین ایران.

موضوعاتی چون نقش نهادهای قانون‌گذار و قضایی در تصمیم گیری‌ها، وجود تشکیلات موازی، برگزاری جشنواره فیلم فجر، نحوه سیاست‌گذاری ها، ارتباط با سینماگران نکاتی هستند که آگاهی از آن‌ها می‌تواند چشم‌انداز روشن‌تری از آن دوره و شاید وضعیت این دوره به دست دهد.

محمدعلی حیدری گردآوردی کتاب‌هایی همچون «گفتگوهای سینمایی سیدمحمد بهشتی (دهه شصت- جلد ۱)»، «سینمای دهه شصت؛ از نگاه مدیران سینمایی»، «سرگذشت لابراتوارها در سینمای ایران»، «سینمای دهه شصت از نگاه منتقدان»، «از نگاه سینماگران؛ دهه ۱۳۶۰» و «گفتگوهای سینمایی سیدمحمد بهشتی (دهه شصت- جلد ۲)» را در کارنامه خود دارد و همچنین مجری طرح کتاب «زیر پوست قصه‌ها؛ سینمای رخشان بنی‌اعتماد» و «رازهای جدایی؛ سینمای اصغر فرهادی» بوده است.

این کتاب در ۳۸۶ صفحه و به قیمت ۳۹۵ هزار ریال توسط نشر دیبایه منتشر شده است.

 

انتهای پیام/

 

منبع : فارس
برچسب ها : کتاب , سینما
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .