چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷
از ریخت و پاش‌های میلیاردی تا غصه خوردن برای فقرا؛
حراج عکس سه تیکه از گاو گریان(!)۲۲۰ میلیون تومان ناقابل
گردش مالی فروش چند اثر هنری در جریان حراج هنر کلاسیک و مدرن ایران ۳۱میلیارد تومان اعلام شد، اما سوال اینجاست که این ادا‌های غرب‌مآبانه‌ای قرار است کدامیک از مشکلات جامعه ما را حل کند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، در روزگاری که فشار اقتصادی ناشی از سوءمدیریت مدیران و مسئولان اجرایی و نه تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی غرب، باعث رنجش خاطر مردم شده، چرا عده‌ای به برگزاری چنین شوآف‌هایی که یقیناً گستره مخاطبان و موافقانش همان چند نفری هستند که تعدادشان کمتر از صندلی‌های سالن است، این همه اصرار دارند؟!

خرید و فروش یک ستاره پنج پر آینه‌کاری شده با قیمت ۷۵۰ میلیون تومان یا یک عکس سه تیکه از یک گاو گریان! با قیمت پایه ۲۲۰ میلیون تومان، در روزگاری که بیکاری، واردات بی‌رویه، رکود و عدم حمایت از تولید گریبانگیر جوانان و خانواده‌های آنان شده، چیست؟ آیا زی‌مسلمانی و ایرانی چنین تأکیدی دارد؟

آریایی و ایرانی بودن فقط برای مواقعی است که قرار است برای خوشایند مرعوبان غرب یا شبه‌روشنفکر‌های بنیان‌برانداز آن هم با توجیهات بلاهت‌آمیز، به سمت کشور و مردم و دین‌مان لجن‌پراکنی کنیم؟! چطور ادعا می‌شود پول چند پرس غذای نذری باید خرج کشور شود، اما خرج چندین میلیارد تومان برای یک اثر هنری (که در جایگاه خودش قابل تکریم و تعظیم است) هیچ اشکال شرعی، عقلی، آریایی و ایرانی ندارد؟! با چه متر و معیاری پول سفر حج و کربلای زن و مرد پیری که ده‌ها سال در حسرت زیارت قبله‌گاه قلوب‌العارفین امام حسین (ع) بهتر است خرج فقرا شود، اما اگر چند صد میلیون تومان توسط یک نوکیسه تازه به دوران رسیده برای یک شیء خرج شود، می‌شود بافرهنگ و آریایی بودن؟! احیاناً کسی نمی‌داند این آریایی بودن چرا همیشه با مظاهر و شعائر مذهبی و دینی ایرانیان مشکل دارد؟!

نکته بسیار مهم دیگری که در لابه‌لای حرف‌ها و انتقادات ممکن است مغفول واقع شود، بحث پول‌هایی است که در چنین مراسماتی خرج می‌شود. به کلام روشن‌تر، بحث پولشویی و تمیز کردن پول‌های کثیف راه‌های بسیاری دارد که اتفاقاً خرید آثار هنری و به جریان انداختن آن پول‌ها در حراج‌های متنوعی است که کشور‌های زیادی اقدام به برپایی آن‌ها می‌کنند.

پیدا کردن رد و نشان پول‌های کثیفی که در محافلی به این شکل رد و بدل می‌شود برای نیرو‌های پلیس و ضدپولشویی بسیار سخت است. از سویی دیگر به لطف تسامح و گاه تجاهل برخی مسئولان توجه به چنین جرمی در جایی مثل حراج آثار هنری در کشورمان، ممکن است ایران را به مکانی برای پولشویی تبدیل کند.

شاهد مثال در این رابطه اظهارات وزیر کشور درباره خطر وجود پولشویی در جریان اتفاقات مختلف است که در نوع خودش قابل تأمل و تعمق هم بود. جایی مثل حراج آثار هنری با یک چنین قیمت‌های نجومی میلیاردی حتماً می‌تواند یک مسیر بالقوه و بی‌دردسر برای فعالیت باند‌هایی باشد که در این حوزه فعالیت‌های خلاف قانون می‌کنند.

 

 

انتهای پیام/

 

برچسب ها : فشار اقتصادی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .