پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
عید سعید فطر؛ موعِد دریافت جایزه یک ماه بندگی مخلصانه
قم فردا: عید فطر، موسم پاداش الهی است برای کسانی که با لبیک به دعوت حضرت حق و حضور توأم با آگاهی در میهمانی بزرگ رمضان، در آزمون بزرگ بندگی ، نمره قبولی را دریافت کرده و در شب قدر به خواست پروردگار عالم، بهترین مقدرات را برای خود رقم زده اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، ماه مبارک رمضان، تنها ماهی است که نام آن در قرآن کریم آمده است؛ ماهی که در آن به اذن الهی بر زمان و زمین ، رحمت و برکت و مغفرت می بارد و با در غل و زنجیرشدن شیطان ، بهترین فرصت برای بندگان خدا فراهم می شود که با توبه و انابه ، زمینه و توفیق بزرگ آشتی و بازگشت به سوی خالق مهربان خویش را پیدا کنند.
آن گونه که بزرگان به ما آموخته اند، آغاز سال معنوی انسان در شب قدر به عنوان قلب این ماه مبارک است و در پایان چنین ماه عزیزی، جشن بازگشت به فطرت را در قالب عید سعید فطر ، برپا می داریم که خود از بزرگترین اعیاد اسلامی به شمار می رود.
از جمله برکات و دستاوردهایی که انسان مومن و روزه دار در ماه رمضان برایش حاصل می شود و از این بابت در عید فطر، خرسند و شادمان است باید به مواردی چون توفیق عظیم روزه داری و شب زنده داری، تلاوت قرآن کریم و به خصوص تدبر و فهم در آیات نورانی آن، توفیق اقامه نماز جماعت و حضور پررنگ تر در مسجد به عنوان خانه خدا، دعا و نیایش به درگاه ایزد منان، همچنین تقویت سنت حسنه صلح رحم و رسیدگی به نیازمندان اشاره کرد.
در واقع یک ماه روزه داری به انسان چنان ظرفیت و قابلیتی می بخشد که بیش از سایر ماه ها ، در تراز بندگی معبود قرار می گیرد و این که زمینه لازم برای بازگشت به سوی خدا و توبه را پیدا می کند ، بهترین بهانه برای جشن گرفتن است.
در روایتی از امام صادق(ع) داریم که حضرت می فرمایند:" زمانی که صبح روز عید فطر می شود منادی از آسمان ندا می کند، صبح زود به دنبال گرفتن جوایزتان باشید".
از این منظر باید گفت که عید فطر، موسم پاداش الهی است برای کسانی که با لبیک به دعوت حضرت حق و حضور توأم با آگاهی در میهمانی بزرگ رمضان، در آزمون بزرگ بندگی ، نمره قبولی را دریافت کرده و در شب قدر به خواست پروردگار عالم، بهترین مقدرات را برای خود رقم زده اند.
اتفاقاً در دعای قنوت نماز عید فطر نیز ما از خدای متعال می خواهیم که بهترین چیزی که بندگان صالح از ایشان خواسته اند را نصیب ما هم کند.
عيد فطر براي مومنان و روزه داران حقیقی شبیه تولدي دوباره است كه در آن توفیق طهارت معنوی در کنار پاكسازي كامل جسم و روان خویش را پیدا می کنند؛ به همین خاطر است که اگر خوب دقت کنیم ، متوجه می شویم که در روز عید و بعد از اقامه نماز مخصوص این روز، یک جور حالت سبکی و نشاط معنوی همراه با آرامشی در ما به وجود می آید و این ها همه البته محصول یک ماه خودسازی و تهذیب و دوری از گناه و معصیت است و این که در حد توان کوشیده ایم تا نفس سرکشِ اماره را در وجودمان مهار کنیم.
یکی از پیام های مهم عيد سعید فطر این است که به انسان بگویند، هیچ رنجی بی اجر و مزد نیست؛ این که آدمی در روزهای طولانی و با وجود گرمای هوا، از خوردن و آشامیدن امساک کند و از آن سو می کوشد که از تهمت و غیبت و دروغ و بدی و رفتارهای ناپسند پرهیز کند، بعد از گذشت یک ماه چنین لذت معنوی نیز به سراغش می آید و به راستی چه لذتی بالاتر از این که انسان روزه دار در طول این ماه ، سخن خداوند را با جان و دل پذیرا بوده و در مسیر طاعت الله قدم برداشته است.
با این وجود آنچه مهم تر است این که ما بکوشیم این حالت معنوی به دست آمده در وجود خود را در ماه های دیگر سال تداوم ببخشیم و این طور نباشد که از فردای روز عید به بعد ، باز همان آدم قبل از ماه رمضان باشیم.
اساساً در روایات اهل بیت(ع) به صراحت به این مساله تاکید شده که هر روزی که در آن انسان معصیت و گناه نکند، برایش عید است و به راستی چه عیدی بالاتر از این که آدمی بعد از یک ماه بندگی خدا ، بکوشد که همچنان در طریق عبودیت باشد و در دام وسوسه های شیطانی و هوای نفس نیفتد.

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .