چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷
توصيه هاي بهداشتي در سفرهاي تابستاني
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  با نزديک شدن فصل تابستان، دور جديدي از سفرها هم در کشور آغاز مي‌شود، اما بايد توجه کرد که گرماي هوا در اين فصل مي‌تواند مشکلاتي را براي سلامتي مسافران بويژ بيماران به دنبال داشته باشد بنابراين بهتر است چند نکته ساده بهداشتي را رعايت کنيم تا خاطرات شادي را از سفر براي خود و عزيزانمان بسازيم.
به گزارش خبرگزاري آريا ، غلامرضا معصومي در گفتگو با ايسنا چند توصيه بهداشتي را براي سفرهاي تابستاني مطرح کرد و گفت: قبل از شروع سفر، برنامه مسافرت‌تان را تنظيم کنيد و در اين برنامه مدت زمان مسافرت، مسير دقيق و توقف‌گاه‌هاي بين راه را مشخص کنيد. بهتر است از وضعيت هواي مقصد و مسير سفر نيز اطلاع کافي داشته باشيد و مراکز امدادرساني را در طول مسير شناسايي کنيد.همچنين در صورت سفر به کشورهاي ديگر، از وضعيت بهداشتي و غذايي آنجا اطلاعات کافي کسب کرده و در صورت نياز واکسن بزنيد.
وي با بيان اينکه پيش از ترک منزل يکبار ديگر وسايل مورد نياز در طول سفر را بازبيني کنيد، افزود: اگر با وسيله نقليه شخصي مسافرت مي‌کنيد، آن را از لحاظ فني کاملا بررسي کنيد و نقايصش را برطرف کنيد. همچنين لوازم يدکي و ايمني ضروري و لوازم پرمصرف نظير شمع، پلاتين، تسمه پروانه و لاستيک يدکي را به همراه ببريد و از مسافرت با خودروي معيوب به طور جدي بپرهيزيد. در عين حال براي پيشگيري از سوانح رانندگي، در زماني که مضطرب، ناراحت و خسته‌ايد، رانندگي نکنيد و اگر خواب‌آلوده هستيد، خودروي خود را در محل مناسبي نگه داريد و استراحت کنيد.
معصومي ادامه داد: در هنگام بروز حادثه، آرامش خود را حفظ کنيد، چون اگر با عجله و شتاب تصميم بگيريد، مشکلات را بيشتر خواهيد کرد. تا حد امکان در صورت نياز به توقف، از توقفگاه‌هاي تعبيه شده در طي مسير استفاده کرده و در توقف‌هاي اضطراري نيز موارد ايمني لازم را رعايت کنيد. همچنين دقت کنيد افرادي که داراي شرايط خاصي هستند، بايد در طول سفرشان از دستورهاي ويژهاي پيروي کنند. مثلاً سفرهاي هوايي براي زنان باردار در اواخر بارداري ممنوع است. همچنين افراد مبتلا به نارسايي قلبي و يا لخته شدن خون بايد پرواز کوتاهي داشته باشند و از نشستن طولاني مدت خودداري کنند. بيماران مبتلا به آسم و يا ساير بيماري‌هاي ريوي نيز بايد اقامت خود را در شهرهاي آلوده و يا مرتفع محدود کنند. در هر صورت، اگر شرايط جسمي و روحي خاصي داريد يا به بيماري خاصي مبتلا هستيد، حتما درباره نحوه مسافرت با پزشک خود مشورت کنيد.
وي با بيان اينکه هميشه توجه داشته باشيد که کودکان نسبت به تغيير شرايط محيط حساس‌تر هستند، گفت: بنابراين نسبت به کودکان در طول سفر توجه بيشتري داشته باشيد و دست‌هاي خود و کودکان را مرتبا با آب و صابون بشوييد. در عين حال آب و غذاي کافي به همراه داشته باشيد و تا جاي ممکن در طول مسافرت، غذا را براي مصرف يک وعده غذايي تهيه کنيد. در هر صورت باقي مانده غذا را در ظرف سربسته و در مکان سرد نگهداري کنيد و قبل از مصرف غذاي باقيمانده آن را به مدت کافي حرارت دهيد. اگر مجبور به صرف غذا در اغذيه فروشي‌ها و رستوران‌هاي بين راه هستيد، از تهيه بهداشتي غذاها مطمئن شويد در غير اين صورت از مصرف غذا در اماکن غيربهداشتي خودداري کنيد.
معصومي با تاکيد بر اينکه سعي کنيد از غذاهاي بسته‌بندي شده استفاده کنيد، گفت: کنسروها را قبل از مصرف حتما 20 دقيقه بجوشانيد، از خريد قوطي‌هاي کنسرو داراي برآمدگي، فرورفتگي و يا داراي نشتي خودداري کنيد، در طي مسافرت از مصرف شير و فرآورده‌هاي لبني غير پاستوريزه از جمله خامه، کره، پنير و کشک غيرپاستوريزه خودداري کنيد، اگر در مسافرت مجبور به استفاده از شيرخام غير پاستوريزه شديد، حتما آن را جوشانده و 10 دقيقه در حال جوش به هم بزنيد.
اين متخصص طب اورژانس با بيان اينکه در سفر حتما از آب آشاميدني سالم استفاده کنيد، افزود: در صورتي که از سالم بودن آب مصرفي خود اطمينان نداريد بايد آن را جوشانده و سپس مصرف کنيد. براي پيشگيري از اسهال در مسافرت از مصرف غذا در رستوران‌هاي غيربهداشتي بپرهيزيد و در تهيه و مصرف غذا و ميوه نکات بهداشتي را به دقت رعايت کنيد. در صورت ابتلا به اسهال در مسافرت بکوشيد مايعات بيشتري مصرف کنيد و از مصرف خودسرانه داروها خودداري کنيد. چون عوارض آن‌ها زياد است و اثري در کاهش دوره اسهال ندارند.
معصومي تاکيد کرد: براي جلوگيري از رشد باکتري در مواد غذايي، هنگام مصرف غذاهاي گرم آنها را در دماي بالاي 60 درجه سانتي‌گراد حرارت داده و سپس مصرف کنيد. غذاهاي سرد را هم در دماي کمتر از چهار درجه سانتي‌گراد نگهداريد. همچنين توجه کنيد که غذاهاي خام و نيم‌پز ممکن است آلوده به عوامل عفوني باشند، بنابراين در مسافرت از مصرف آنها بپرهيزيد. علاوه بر اين از مصرف مواد غذايي، به ويژه نوشيدني‌هاي دستفروشان در مسافرت بپرهيزيد.
وي با بيان اينکه از هر 10 نفر، 9 نفر در طول زندگي خود دچار بيماري مسافرت مي‌شوند، ادامه داد: اين بيماري که در کودکان شايع‌تر است، موجب تهوع، استفراغ و سردرد در افراد حساس مي‌شود. اگر در حين سفر به بيماري مسافرت دچار شديد، سعي کنيد در طول نشستن در وسايل نقليه کاملا به صندلي تکيه داده و صندلي را به حالت نيمه خوابيده درآوريد. بهتر است در قسمتي از وسيله نقليه بنشينيد که کمترين تکان را دارد و از درون خودرو به مناظر نگاه نکنيد و يا اگر در قايق يا کشتي هستيد به موج ها ننگريد و فقط به افق چشم بدوزيد. سعي کنيد از شب قبل از مسافرت کمتر غذا و نوشيدني بخوريد و در طول راه نيز شکم خود را سبک نگاه داريد. سعي کنيد در مسافرت يک کيف مخصوص وسايل و اقلام بهداشتي به همراه داشته باشيد. در اين کيف کارت يا دفترچه بيمه خدمات درماني خود و همسفران‌تان و آخرين نسخه‌هاي پزشکي‌تان را قرار دهيد. بيماران قلبي هم هنگام مسافرت آخرين نوار قلب و نسخه خود را همراه داشته باشند. اگر داروهايي را به طور مرتب مصرف مي‌کنيد، به مقدار کافي آن ها را به همراه ببريد.
معصومي همچنين گفت: اگر مبتلا به آسم، حساسيت، تشنج صرعي، بيماري‌هاي قلبي، بيماري قند يا بيماري‌هاي خاص ديگري هستيد، هنگام مسافرت برچسب هشداردهنده روي پيراهن، گردن بند يا مچ بند داشته باشيد. در مسافرت مقداري داروهاي اوليه مانند مسکن‌هاي ساده، پماد سوختگي، قرص مسافرت، محلول‌هاي ضدعفوني و وسايل پانسمان در کيف بهداشتي خود همراه ببريد. در مسافرت به مناطق گرم و پياده‌روي در زير نور خورشيد، حتما خود را بپوشانيد تا از ابتلا به آفتاب سوختگي پيشگيري شود. از کرم هاي ضد آفتاب مناسب استفاده کنيد و هنگام مسافرت در کيف بهداشتي خود نام ونشاني نزديک‌ترين اقوام و آشنايان خود را بگذاريد. همچنين در صورت ابتلا به بيماري‌هاي خاص در يک دفترچه نوع بيماري و وضعيت خود، داروهاي مصرفي و مدت ابتلا به بيماري را بنويسيد. افراد ديابتي‌ هم مراقب باشند. زيرا در طول سفر به دليل تغييرات منطقه‌اي و نوع غذاي متفاوت، حفظ قند خون در مقدار طبيعي مشکل خواهد بود. همچنين قبل از سفر تعداد بيشتري از قرص‌هاي خود را بردارند. براي اين که قند خون را در حد نرمال نگه دارند نيز فاصله بين خوردن غذا و داروهايشان را کم کنيد.
وي ادامه داد: بيماران ديابتي بايد در سفر بيشتر از مواقع عادي قند خون خود را اندازه بگيرند و داروهاي خود را در ظرف ضد آب بسته‌بندي کند.
معصومي با بيان اينکه شرايط نگهداري داروها را بر اساس بروشور آنها رعايت کنيد، گفت: غذاهاي باقيمانده را سريعا در يخچال قرار دهيد. از نگهداري غذا در فضاي اتاق بيش از دو ساعت خودداري کنيد. غذاهاي پخته و خام را در قفسه‌هاي جدا از هم در يخچال قرار دهيد. گوشت قرمز را در دماي 70 درجه سانتي‌گراد کاملا پخته و سپس مصرف کنيد و گوشت ماکيان را نيز در دماي73 درجه سانتي‌گراد پخته ميل کنيد.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : تابستان
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .