يكشنبه ۳۰ دي ۱۳۹۷
منشا اصلی نابسامانی بازار کیست، دولت یا مردم؟/ اگر چیزی به اسم "دولت" وجود نداشت، وضعیت کشور از این بهتر بود یا بدتر؟
عده‌ای دولت را مقصر گرانی قلمداد می‌کنند چراکه اگر دولت سیاست‌های تشویقی-تنبیهی خود را به درستی اجرا می‌کرد، روند افزایش قیمت‌ها در مسیری منطقی طی می‌شد و هیچ صنفی نمی‌توانست با صلاح‌دید خود دست به افزایش قیمت بزند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  این روزها بحث کردن در مورد گرانی مسکن و نوسانات قیمت دلار نقل همه محافل است، هرکس به اقتضای اطلاعات و آماری که از طریق رسانه‌ها و کانال های رسمی شنیده است تحلیلی از اوضاع اقتصادی کشور ارائه می‌دهد.

برخی‌ها مردم را مقصر می‌دادند و معتقدند چنانچه مردم در زمان گرانی با حرص و ولع به بازارها هجوم نمی‌آوردند، کشور به این وضع گرفتار نمی‌شد، عده‌ای هم دولت را مقصر اصلی قلمداد می‌کنند چراکه اگر دولت سیاست‌های تشویقی-تنبیهی خود را به درستی اجرا می‌کرد روند افزایش قیمت‌ها در مسیری منطقی طی می‌شد و هیچ صنفی نمی‌توانست با صلاحدید خود دست به افزایش قیمت بزند، گرانی افسارگسیخته قیمت خودرو و مسکن در چندماه اخیر ضعف دولت را به خوبی نشان می‌دهد.

موضوع دیگری که نقش دولت در نابسامانی بازار را تایید می‌کند "قابل پیش‌بینی بودن" گرانی است، چراکه از ماه‌ها قبل کارشناسان اقتصادی و اساتید دانشگاه خطر افزایش تورم و نابودی کسب و کارهای کوچک را به دولت متذکر می‌شدند.

نظر نمایندگان مجلس به عنوان افرادی که از آمارهای دقیق کشور اطلاع دارند و ناظر عملکرد دولت هستند، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

در همین راستا حجت‌الاسلام مجتبي ذوالنوري، عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس روز گذشته در تذکری گفت: بازار خودرو، بازار ارز، بازار سكه مشكل اشتغال و بيكاري، موضوع قاچاق و بحث ركود، بقاي تحريم‌ها و تشديد تحريم‌ها امروز مردم‌ را در فشار سنگين قرار داده است. اگر برخورد با اين مقوله‌ها وظيفه دولت و مجلس نيست چه كاري از اين موارد مهم‌تر است؟

نماینده مردم قم در مجلس در ادامه به دلایل افزایش قیمت‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: قاچاق، ركود، بقاي تحريم‌ها، بيكاري‌ و قيمت ارزي كه بيش از ۹۰ درصد ارزش پول ملي را دو ماهه پايين آورد و در همه حوزه‌ها منجر به افزايش قیمت‌ها شده است و مسئولان تنها مي‌گويند اين يك حباب است و بايد گفت كه اين حبابي با رنگ بنفش است و اگر كليد نوک‌تیز بود و اين حباب‌ها را مي‌تركاند اتفاق خوبي مي‌افتاد، پيگيري خواهيم كرد. متأسفانه تنها شعار داده مي‌شود كه ما توانسته‌ايم تورم را تک‌رقمی نگه داريم.

از طرفی زهرا سعيدي روز گذشته در نطق خود، به صورت تلويحي اعتماد به غرب و بی‌توجهی به توان داخلي را ريشه برخي مشكلات عنوان كرد و از دولتمردان خواست به جاي انتظار بازگشت شركت‌هاي خارجي و جايگزين نمودن آنها در مسائل مختلف صنعتي كشور به توان داخلي تكيه كنند.

سعيدي سپس از سرنوشت برجام به عنوان تجربه‌اي گرانبها ياد كرد و گفت: در فراز و فرود استراتژيك اخير چه در عرصه بين‌المللي و چه در تعاملات داخلي آنچه بيشتر از پيش نمايان بوده تكيه بر توان داخلي و اتكا به خويشتن بود. به راستي اعتماد و اعتقاد به توان داخلي جوانان خوب اين سرزمين فكر و انديشه داخلي حول محور ولايت تنها راه برون‌رفت از ورطه سياسي است.  


 وحید عزیزی

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .