پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
بازگشت پرنده قم به آشيانه
پرنده پرآوازه ورزش استان قم بعد از مدتي دوري از عرصه قهرماني در آستانه مهمترين رويداد ورزشي قاره كهن بار ديگر به ميادين بازگشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، پرنده پرافتخار و پرآوازه ورزش قم محمدمحسن ربانی قهرمان شاخص رشته دوومیدانی در رشته پرش با نیزه است که بیش از یک دهه در میادین داخلی و برون‌مرزی این رشته درخشیده و بار دیگر به میادین بازگشته تا افتخار جدیدی به کارنامه موفقیت‌های خود بیافزاید.

 * ربانی و یک دهه حفظ رکورد پرش با نیزه ایران

محمدمحسن ربانی متولد 29 فروردین ماه سال 1362 در شهر قم است که در رشته مادر و پرمدال دوومیدانی فعالیت حرفه‌ای می‌کند و بعد از سال‌ها افتخار آفرینی و درخشش در میادین مختلف این رشته، مدتی که از دنیای قهرمانی فاصله گرفت اما بار دیگر به عرصه قهرمانی بازگشته است.

ربانی رکورددار پرش با نیزه ایران است، رکوردی که در سال 1388 و در مسابقات قهرمانی کشور به میزبانی تهران با عبور از مانع پنج متر و 36 سانتیمتر توسط وی به ثبت رسید، رکوردی که در حدود نزدیک به یک دهه هنوز هیچ ورزشکاری در این رشته موفق به شکستن و ارتقاء آن نشده است.

 *ربانی تنها طلایی تاریخ پرش با نیزه ایران در آسیا است

رئیس گروه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای اداره کل ورزش و جوانان استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: محمدمحسن ربانی تنها ملی‌پوش طلایی پرش با نیزه ایران در تمام ادوار پیکارهای دوومیدانی قهرمانی‌ آسیا به شمار می‌رود، ورزشکاری که در سال 2007 با عضویت در ترکیب تیم ملی بزرگسالان دوومیدانی ایران در مسابقات آسیایی موفق به کسب مقام قهرمانی و طلای قاره کهن شد.

حمید نریمان یاد آور شد: این افتخار در مرداد ماه سال 1386 با درخشش ربانی در پرش با نیزه قهرمانی آسیا نصیب ورزش قم و کشورمان شد و ربانی با ثبت رکورد پنج متر و 35 سانتیمتر ضمن شکستن رکورد آسیا به میزان چهار سانتیمتر، مدال با ارزش طلا را برای دوومیدانی ایران به ارمغان آورد.

وی خاطرنشان کرد: با قهرمانی و رکوردشکنی ستاره دوومیدانی قم در آن سال، برای نخستین‌بار ایران در این رشته صاحب مدال شد و از آن سال تا کنون که نزدیک به یک دهه سپری شده، هنوز هیچ یک از ورزشکاران رشته پرش با نیزه موفق به کسب مدال طلا و رکوردشکنی در آسیا نشده‌اند و این عنوان ارزشمند همچنان به نام پرنده دوومیدانی قم است.

 * نایب‌قهرمانی ربانی در مسابقات 2004 داخل سالن آسیا

ربانی بعد از کسب این افتخار در چند میدان آسیایی دیگر نیز حضور یافت اما موفق به کسب طلای دیگر یا رکوردشکنی مجدد در سطح قاره کهن نشد تا همچنان این افتخار به نام وی ثبت بماند، در حالی که در یک دهه اخیر قهرمانان زیادی رقیب ربانی بوده‌اند اما ربانی به هیچ رقیبی در این رشته اجازه خودنمایی نداد و سال‌ها عضو ثابت تیم ملی دوومیدانی ایران در پرش با نیزه میادین مختلف بود.

پرافتخارترین دوومیدانی‌کار استان قم در سال 2004 نیز عضو تیم ملی ایران در مسابقات داخل سالن قهرمانی آسیا به میزبانی تهران بود و با عبور از مانع پنج متری رتبه دوم و عنوان نایب‌قهرمانی را کسب کرد تا یک نشان نقره به ویترین افتخارات خود بیافزاید.

 * برنز ستاره دوومیدانی قم از داخل سالن 2005 قاره کهن

پرنده مشهور دوومیدانی قم علاوه بر مدال طلای سال 2007 قهرمانی آسیا که توسط هیچ ورزشکار دیگری در این رشته تا کنون تکرار نشده، در سال 2005 نماینده ایران در بازی‌های داخل سالن قهرمانی آسیا در شهر بانکوک تایلند بود و با ایستادن روی سکوی سوم موفق به کسب مدال برنز شد.

 * قهرمانی ربانی در مسابقات سال 2010 داخل سالن آسیا

محمدمحسن ربانی در سال 2010 که بار دیگر تهران میزبانی رقابت‌های دوومیدانی قهرمانی داخل سالن قاره کهن را بر عهده داشت، در ترکیب تیم ملی ایران با رقبای آسیایی خود پیکار کرد و با ثبت رکورد پنج متر و 20 سانتیمتر مقام نخست و نشان طلای داخل سالن آسیا را به دست آورد.

 * نقره پرنده دوومیدانی قم از دوومیدانی غرب آسیا

ربانی در این سال‌ها حضور در میادین مختلفی نظیر غرب آسیا و بازی‌های کشورهای اسلامی را نیز تجربه کرد و از این مسابقات نیز بارها مدال گرفت، یکی از این مدال‌ها برنز سال 2005 بازی‌های غرب قاره کهن در دوحه قطر بود که ربانی با ثبت رکورد پنج متر و 30 سانتیمتر به آن دست یافت.

ستاره دوومیدانی قم که از از اوایل دهه 80 در رشته پرش با نیزه دوومیدانی ایران به عنوان یک پدیده ظهور کرد، مدال‌های متنوعی از مسابقات دیگر نظیر جایزه بزرگ آسیا، دانشجویان دنیا، جام‌های بین‌المللی، رقابت‌های لیگ و آغاز فصل دو و میدانی ایران در کارنامه دارد.

 * نخستین تجربه بازی‌های آسیایی در سال 2006 قطر

این دوومیدانی‌کار پرآوازه در سال 2006 نخستین بار عضو تیم ملی ایران در مهمترین رویداد ورزشی آن سال قاره کهن یعنی بازی‌های آسیایی به میزبانی دوحه قطر شد اما با وجود تلاش فراوان از رفتن روی سکو بازماند و به مقام چهارم بازی‌ها بسنده کرد.

ربانی به واسطه درخشش در بازی‌های آسیایی دوحه سخت مورد توجه مقامات کشور میزبان قرار گرفت و اتفاق جالب توجه در این رابطه، پیشنهاد وسوسه‌ انگیز قطری‌ها به ملی‌پوش دوومیدانی قم و کشورمان برای پذیرفتن تابعیت قطری‌ها بود اما ربانی تعصب به ایران و ایرانی بودن خود را با رد این پیشنهاد به نمایش گذاشت.

 * دومین حضور در بازی‌های آسیایی 2010 چین

رکورددار پرش با نیزه ایران که انواع و اقسام مصدومیت‌ها و شرایط سخت تمرین و مسابقه را در این سال‌ها تحمل کرده، در بازی‌های آسیایی 2010 گوانگژو چین نیز عضو تیم ملی دوومیدانی ایران بود و با بداقبالی در این بازی‌ها نیز نتوانست همچون 2006 دوحه روی سکو برود.

ربانی که مدال بازی‌های آسیایی را در ویترین افتخارات خود خالی می‌بیند، دو سال قبل بود که رسما خداحافظی از میادین حرفه‌ای دوومیدانی را بر سر زبان‌ها انداخت و رو به فعالیت در عرصه مربیگری و انتقال تجارب سال‌ها حضور خود در میادین معتبر این رشته به نیروهای جوان آورد.

 * رضایی: ربانی در اندیشه کسب سومین حضور در بازی‌های آسیایی است

رئیس هیات دوومیدانی استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: به واسطه افتخارات متعدد و تجارب ارزنده ربانی، فدراسیون دوومیدانی مسوولیت مربیگری رشته پرش با نیزه تیم ملی را به قهرمان خوشنام دوومیدانی قم سپرد ولی این چهره پرافتخار و رکورددار ایران فکر بازگشت به میادین را در سر می‌پروراند تا یاد افتخارات ارزشمند گذشته خود را بار دیگر زنده کند.

علی رضایی بیان کرد: به همین دلیل ربانی در آستانه مسابقات سال 1397 قهرمانی کشور انتخابی تیم ملی دوومیدانی بار دیگر بازگشت خود به میادین را اعلام کرد و با عضویت در ترکیب تیم منتخب هیات دوومیدانی قم حضور در این رقابت‌ مهم و سرنوشت‌ساز داخلی را تجربه خواهد کرد.

 * اسحاقی: 7 نماینده قم آماده کسب مجوز سفر به اندونزی هستند

سرمربی تیم منتخب هیات دوومیدانی استان قم نیز به خبرنگار فارس گفت: پیکارهای دوومیدانی قهرمانی ایران جنبه انتخابی تیم ملی برای شناخت نفرات برتر به منظور عضویت در ترکیب تیم اعزامی ایران به بازی‌های آسیایی 2018 جاکارتای اندونزی را دارد و ملی‌پوش سابق دوومیدانی قم و ایران برای سومین سهمیه بازی‌های آسیایی خود به میادین بازگشته است.

محمدرضا اسحاقی در پایان عنوان کرد: رقابت‌های قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی طبق برنامه‌ریزی فدراسیون دوومیدانی، روزهای پایانی خرداد ماه به میزبانی هیات دوومیدانی استان خراسان‌رضوی در شهر مقدس مشهد برگزار می‌شود و ربانی در رشته پرش با نیزه یکی از هفت نماینده قم آماده کسب مجوز سفر به اندونزی میزبان بازی‌های آسیایی امسال هستند.

انتهای پیام/

منبع : فارس
برچسب ها : دو میدانی
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .