يكشنبه ۳۰ دي ۱۳۹۷
اهمیت پیشرفت علمی کشور از نگاه مقام معظم رهبری
از دید مقام معظم رهبری، اگر ملتی بخواهد به استقلال برسد و از وابستگی های سیاسی و اقتصادی خلاص شود، راهی جز پیشرفت علمی برای آن ملت وجود ندارد، ایشان همچنین عامل قدرتمند بودن کشورها را پیشرفت های علمی آنان معرفی می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، بدون شک یکی از نقاط قوت ایران در سالهای بعد از انقلاب سرعت گرفتن پیشرفت های علمی در سطح جهان بوده است.

جایگاه ایران در رده‌بندی های علمی جهان طی سالهای بعد از انقلاب همواره روند سعودی داشته به گونه ای که کشور ما از لحاظ سرعت رشد علمی رتبه اول در جهان را داراست.

ارتقای جایگاه علمی ایران در رتبه بندی های جهانی نشان دهنده رونق گرفتن فضای علمی کشور و تعمیق توجه به دانشگاه هاست.

بدون شک یکی از شخصیت هایی که بیشترین توجه را به رشد علمی کشور داشته و مسئولین را در زمینه بهبود شاخص های علمی مورد سوال قرار داده است، مقام معظم رهبری می باشد.

از دید مقام معظم رهبری، اگر ملتی بخواهد به استقلال برسد و از وابستگی های سیاسی و اقتصادی خلاص شود، راهی جز پیشرفت علمی برای آن ملت وجود ندارد، ایشان همچنین عامل قدرتمند بودن کشورها را پیشرفت های علمی آنان معرفی می‌کنند.

در همین زمینه مقام معظم رهبری در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۶ میفرمایند: وابستگی سیاسی، توسری‌خوری می‌آورد. «صیلَ عَلَیه» که در مورد علم گفته شده، در مورد وابستگی سیاسی سخت‌تر از آن است؛ واقعاً «صیلَ عَلَیه» یعنی انسان، توسری‌خور میشود. یک ملّتی که از لحاظ سیاسی وابسته است، مجبور است توسری‌خوری را برای خودش بپذیرد؛ توسری‌خور خواهد شد. خب، گفتیم که پیشرفت علمی ضدّ این وابستگی است؛ حالا من میخواهم عرض بکنم که دشمن ما از اقتدار ما، از حرکت ما، از همین انگیزه‌ای که شما برای پیشرفت علمی و پیشرفت کشور دارید، بشدّت عصبانی است؛ دشمن عصبانی است.

ایشان همچنین در یکی از سخنرانی های خود به بیان دستاوردهای انقلاب می‌پردازند و میفرمایند: خوشبختانه ازلحاظ سیاسی، وابستگی بکلّی در کشور ما ریشه‌کن شده امّا در بخشهای دیگر خیلی بایستی برایش تلاش کرد و یکی از عناصر اصلیِ راه نجات هم همین پیشرفت علمی است که به‌وسیله‌ی شماها دارد انجام میگیرد.

مقام معظم رهبری یکی از مهم ترین شاخص های قدرتمند بودن یک کشور را توان علمی آن می داند و در همین زمینه در تاریخ ۱۳۹۶/۰۷/۲۶ میفرمایند: پیشرفت علمی، کشور را قدرتمند میکند. اَلعِلمُ سُلطان؛ «سلطان» یعنی اقتدار؛ علم، اقتدار است؛ هر کسی که آن را داشته باشد «صالَ»، یعنی دست قدرتمند را خواهد داشت؛ هرکس که آن را نداشته باشد «صیلَ عَلَیه»، یعنی دست قدرتمندی بر سر او خواهد آمد یعنی زیرِ دست خواهد شد؛ این علم [است]. امروز شما این را مشاهده میکنید؛ آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به‌خاطر علمی که تحصیل کرده‌اند، توانسته‌اند همه‌ی دنیا را تصرّف کنند.

 

وحید عزیزی

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .