چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷
حجت‌الاسلام‌ ذوالنور:
دولت به نمایندگان برای عقب نشینی از سوال از رییس جمهور فشار می آورد
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به در بسیاری از کشورهای دنیا رئیس‌جمهور هر ماه یا هر دو هفته یکبار، مرتب به پارلمان رفت و آمد می‌کند و پاسخ نمایندگان را می‌دهد، گفت: دولت به نمایندگان برای عقب نشینی از سوال از رییس جمهور فشار می آورد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی‌ ذوالنور در گفتگویی با اشاره به پیگیری طرح سؤال از رئیس‌جمهور توسط چندین تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: طرح سؤال از رئیس جمهور پیرامون "مؤسسات مالی و اعتباری، قاچاق، رکود، بقای تحریم‌ها پس از برجام، اشتغال و بیکاری و افزایش غیر متعارف قیمت ارز" می باشد که با فشارهای گسترده و متعددی که از سوی مجموعه ریاست جمهوری به برخی از نمایندگان مجلس وارد آمده است برخی نمایندگان امضای خود را در این زمینه پس گرفتند و در حال حاضر تعداد امضاهای این طرح از حد نصاب افتاده است.

وی با بیان اینکه سؤال پرسیدن از رئیس‌جمهور پیرامون وظایفی که برعهده دارد حق هر نماینده مجلس است، گفت: طرح سؤال از رئیس‌جمهور با فشارهای مجموعه ریاست جمهوری تاکنون چهار مرتبه از حد نصاب افتاده است؛ تا زمانیکه موارد مورد سؤال از رئیس جمهور حل نشده است یا پاسخ قانع ‌کننده درباره آن‌ها به نمایندگان ارائه نشده است هر چند بار لازم باشد می‌توان برای سؤال از وی اقدام کرد و این مسئله خلاف آئین‌نامه داخلی و قوانین مجلس نیست.

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به موسسات مالی، افزود: برخی می‌گویند مشکل مؤسسات مالی چه ربطی به رئیس‌جمهور دارد؟ بر این اساس که رئیس‌کل بانک مرکزی توسط رئیس جمهور منصوب و با حکم او به کار گمارده می‌شود و نمایندگان مجلس در نصب وی دخالتی ندارند و زیرمجموعه وزارت دیگری هم نیست رئیس‌جمهور باید بابت عملکرد او پاسخگو باشد.

وی بیان کرد: در پاسخ به برخی از آقایان که می‌گویند چرا برخی‌ از سؤال‌هایی که قبلا از رئیس‌جمهور پرسیده شده است را دوباره تکرار می‌کنید باید گفت که نمایندگان مجلس وکلای مردم هستند و تا پاسخی به مشکلات مردم داده نشود و مشکلات آنان رفع نشود سؤال از رئیس‌جمهور ادامه خواهد داشت.

نماینده مردم قم در مجلس با اشاره به قوانین حمایتی مجلس از رئیس‌جمهور در مواقعی که مورد سؤال واقع می‌شود، ابراز داشت: برخی گمان می‌کنند اگر رئیس جمهور به مجلس بیاید چه اتفاقی ممکن است رخ دهد؟! قوانین آئین‌نامه مجلس به نفع رئیس‌جمهور است، نمایندگان نیم ساعت برای سؤال از رئیس‌جمهور فرصت دارند ولی رئیس‌جمهور یک ساعت برای پاسخ دادن، توضیح دادن و رفع ابهام کردن وقت دارد.

 وی ادامه داد: در بسیاری از کشورهای دنیا رئیس‌جمهور هر ماه یا هر دو هفته یکبار، مرتب به پارلمان رفت و آمد می‌کند و پاسخ نمایندگان را می‌دهد، چه مانعی وجود دارد که دولتی که داعیه پاسخگویی به مردم و شفافیت با آنان را دارد از پاسخگویی به مردم عقب‌نشینی می‌کند؟! رئیس‌جمهور که در قضیه تلگرام گفت «برخی از اطلاع داشتن مردم ناراحتند» حالا بیاید و مردم را درباره اقداماتی که برای رفع مشکلاتشان کرده‌است مطلع کند. آن موضع‌گیری‌ها و شعارهای دولت با این عملکرد همخوانی ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اقدام تعدادی از نمایندگان مجلس در راستای پس گرفتن امضای خود از طرح سؤال از رئیس جمهور توضیح داد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است که نمایندگان مجلس طی روند طبیعی امضای خود را از طرح سؤال از رئیس‌جمهور پس نگرفته‌اند؛ پس از اینکه نمایندگان امضای خود را از این طرح پس گرفتند از آن‌ها پرسیدم که چرا این کار را کرده‌اند؟! اغلب آنان بحث فشار از سوی دولت و مجموعه ریاست جمهوری را مطرح می‌کنند.

وی عنوان داشت: یکی از نمایندگان اخیرا در مجلس عنوان کرد که برای حفظ اتحادی که مورد تأکید مقام معظم رهبری است سؤال خود را از طرح سؤال از رئیس‌جمهور پس گرفته‌ام! ولی من خبر دارم که این نماینده به علت تعویض فرماندارش این کار را کرده است.

ذوالنور ادامه داد: از کسانی که سؤال از رئیس‌جمهور را مخل حفظ اتحاد در کشور می‌دانند باید پرسید آیا اگر رئیس‌جمهور برای حل مشکلات مردم اقدام کند و مردم را دلگرم کند تا جدیت بیشتری برای همراهی با نظام داشته باشند این مشکلی به وحدت در کشور وارد می‌کند یا رشد سرطانی مشکلات مردم اتحاد کشور را خدشه‌دار می‌کند؟ آمدن مالباختگان به خیابان، سردادن شعار، خوابیدن آنان جلوی درب بانک‌ها و درگیری‌شان با دیگران مخل وحدت است یا پاسخگویی رئیس‌جمهور درباره اقداماتی که برای حل مشکلات این افراد کرده است؟

وی درباره فشارهای مختلفی که به نمایندگان برای پس گرفتن امضای خود از طرح سؤال از رئیس جمهور وارد آمده است گفت: یکی از نمایندگان درباره علت پس گرفتن امضای خود گفت « گوشی همراه خود را خاموش کرده بودم که از این طریق ارتباطی با من برقرار نشود و تقاضای پس گرفتن امضایم مطرح نشود ولی نمی‌دانم چگونه شماره تماس خانمم را پیدا کردند و عصر هنگام با گوشی همراه او تماس گرفتند از او خواستند که گوشی را به من بدهد.» یکی دیگر از نمایندگان می‌گوید با بچه‌هایش تماس گرفته‌اند و از طریق آنان اقدام به برقراری ارتباط با من کرده‌اند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در یکی از استان‌ها، استاندار نمایندگان استان را برای افطاری دعوت کرده است و بعد از یک افطاری مفصل و چرب و نرم کاغذهایی به اسم هر یک از آنان که فقط جای امضای آن خالی بوده است را جلوی نمایندگان گذاشته ‌است تا امضا کنند، کاغذهایی که در آن خطاب به آقای لاریجانی رئیس مجلس گفته شده است که « اینجانب "فلانی" نماینده "فلان جا" سؤالم را از رئیس جمهور پس می‌گیرم.» یکی از نمایندگان تعریف می‌کند در پاسخ به این اقدام استاندار گفتم قیمت افطاری که دادید مگر چقدر بوده است که می‌خواهید ما را با آن بخرید؟!

وی تصریح کرد: آیا اینگونه اقدامات توجیه کردن نمایندگان نام دارد؟ همتی که دولت برای متقاعد کردن نمایندگان برای پس گرفتن سؤال خود از طرح سؤال از رئیس‌جمهور صرف کرده است را اگر صرف حل مشکلات سپرده‌گذاران، سهام‌داران پدیده شاندیز و اجرای الگوی اقتصاد مقاومتی داشت خیلی از مشکلات کشور حل می‌شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارتخانه‌های مختلفی برای فشار آوردن به نمایندگان در راستای پس گرفتن سؤال خود از رئیس‌جمهور بسیج شدند گفت: آقای امیری نماینده رئیس‌جمهور در مجلس، دوشنبه هفته پیش جلسه‌ای با حضور سازمانی‌های وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی ترتیب داده و به آنان مأموریت داده است که به سراغ نماینده‌های مشارکت‌کننده در طرح سؤال از رئیس جمهور بروند و برای متقاعد کردن در  راستای پس گرفتن امضایشان اقدام کنند.

وی بیان کرد: چرا باید روش‌های دیکتاتوری اعمال شود و نماینده مردم نتواند از اختیار قانونی خود برای حل مشکلات مردم استفاده کند؟ این نقص نمایندگان نیست بلکه نقص دولت است. تنها یک دلیل می‌تواند علت این مسئله باشد و آن هم اینکه رئیس‌جمهور جواب قانع‌کننده برای مجلس ندارد، اگر جواب قانع‌کننده‌ای داشت که هم مجلس قانع شود و هم افکار عمومی آن را بپذیرند حتما از این فرصت استفاده می‌کرد نه اینکه از بیت‌المال استفاده شود تا نمایندگان را از سؤال خود منصرف کنند.

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .