پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
نماز جمعه صد‌ها هزار فلسطینی در مسجد‌الاقصی
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  بنا بر اعلام اداره اوقاف فلسطین ۲۸۰‌هزار فلسطینی در میان تدابیر شدید امنیتی رژیم صهیونیستی و مانع‌تراشی‌های این رژیم نماز جمعه آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را اقامه کردند.
در این راستا مراکز ایست بازرسی در حد فاصل کرانه باختری و شهر قدس شاهد حرکت گسترده فلسطینی‌ها بود. پلیس اشغالگر اسرائیلی نیرو‌های خود را در قدس شرقی به‌ویژه در اطراف مسجد‌الاقصی و خیابان‌های اصلی شهرک قدیمی قدس افزایش داد.
مقامات اسرائیلی به زنان در هر سنی اجازه ورود به قدس را می‌دادند، اما مرد‌های زیر ۴۰‌سال حق ورود به مسجد‌الاقصی را نداشتند. ایست بازرسی قلندیا در حد فاصل شهر‌های رام‌الله و قدس شاهد ترافیک گسترده در بخش ورودی مردان و دیوار حائل بین شهرک رام و شهر قدس شاهد تعقیب‌وگریز جوانان فلسطینی با نیرو‌های اشغالگر بود در‌حالی‌که جوانان فلسطینی سعی می‌کردند از دیوار حائل عبور کرده و وارد قدس شوند.
ارتش رژیم صهیونیستی از گلوله‌های جنگی، پلاستیکی و گاز اشک‌آور برای ممانعت از نزدیک شدن جوانان فلسطینی به دیوار حائل استفاده کرد. این در حالی است که جوانان فلسطینی عنوان می‌کردند: هیچ‌چیز ما را از ورود به شهر بازنمی‌دارد و ما روز قدس را در مسجد‌الاقصی نماز می‌خوانیم. جوانان فلسطینی با نرد‌بان‌های چوبی و طناب برای عبور از دیوار حائل استفاده کردند. این در حالی است که نیرو‌های اشغالگر جوانانی را که از دیوار عبور می‌کردند با خودرو‌های نظامی تعقیب کرده و برخی از آن‌ها را به زور و با زخمی کردن‌شان وادار به بازگشت کردند.
در‌عین‌حال جبهه داخلی رژیم صهیونیستی در منطقه عسقلان و اطراف آن حالت آماده‌باش اعلام کرده است. جبهه داخلی به ساکنان در منطقه غلاف غزه دستور داده تا دست به هیچ‌چیز مشکوکی در زمین نزنند.
گفتنی است روز جهانی قدس امسال با سالروز جنگ ۶ روزه که رژیم صهیونیستی علیه اعراب به راه انداخت و طی آن مناطقی از کشور‌های عربی را اشغال کرد، تقارن پیدا کرده است. رژیم صهیونیستی کرانه باختری از جمله قدس شرقی را در سال ۱۹۶۷ و همچنین اراضی‌ای از کشور‌های عربی را اشغال کرد تا پنجاه و پنجمین سالگرد این جنگ را در هفته اخیر شاهد باشیم. از سوی دیگر فلسطینی‌ها در غزه دیروز یازدهمین جمعه تظاهرات بازگشت و شکستن محاصره تحت عنوان «میلیونی قدس» را که همزمان شده است با روز جهانی قدس برگزار کردند. تظاهرات «میلیونی قدس» بلافاصله پس از ادای نماز جمعه از مساجد مختلف غزه به سمت مرز‌های شرقی، جایی که اردوگاه بازگشت واقع است، آغاز شد و تا ساعت ۶ عصر به وقت محلی ادامه یافت. وزارت بهداشت فلسطین سطح آماده‌باش خود را بالا برده و بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی در غزه به حالت آماده‌باش درآمده‌اند، اما رژیم اشغالگر کادر‌های امداد‌رسان و خبرنگاران را با گاز‌های اشک‌آور در شرق غزه هدف گرفت. همچنین گفته می‌شود اسماعیل ابو عمر خبرنگار فلسطینی در اردوگاه الخزاعه در شرق خان‌یونس در جنوب غزه دچار مصدومیت شد. نظامیان رژیم صهیونیستی به سمت تظاهرات‌کنندگان فلسطینی در شرق خان‌یونس و شرق غزه تیراندازی کردند که بر اساس آخرین گزارش‌ها بیش از یکصد‌نفر مجروح برجای گذاشت. از سویی دیگر، برای نخستین‌بار؛ بادبادک‌های آتش‌زا در کرانه‌باختری نیز استفاده شد. بادبادک‌های آتش‌زای فلسطینی‌ها برای اولین‌بار در کرانه‌باختری نیز به‌کار گرفته شد که منجر به وارد آمدن خسارت به مزارع و خطوط انتقال برق صهیونیست‌ها شد. گروه‌های مقاومت فلسطینی در کرانه‌باختری با الهام گرفتن از تاکتیک ساکنان غزه، بادبادک‌های آتش‌زا را بر فراز شهرک‌های صهیونیست‌نشین «ماتان»، «یارهیو» و «نیریت» در نزدیکی شهر «کفر سابا» به پرواز درآوردند. به نوشته وبگاه تایمز اسرائیلی، یکی از بادبادک‌های آتش‌زا با فرود آمدن در مزرعه شهرک‌نشینان صهیونیست، آن را به آتش کشید. بادبادک دیگر به یک خط انتقال برق برخورد کرده و با آسیب‌زدن به آن، باعث قطع چندین ساعته برق صهیونیست‌ها شد. وزارت جنگ رژیم صهیونیستی تخمین زده است که طی دو ماه اخیر، تاکنون ۶۰۰‌بادبادک و بالن آتش‌زا از نوار غزه به پرواز درآمده است که حدود ۴۰۰‌عدد آن را ارتش اسرائیل، ساقط کرده است. همچنین وزارت جنگ رژیم اسراییل می‌گوید که ۲۰۰‌عدد این بادبادک‌ها با فرود در مزارع صهیونیست‌ها، حداقل به‌طور مجموع ۱۸‌کیلومتر مربع را به آتش کشیده است.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : فلسطین
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .