چهارشنبه ۲۶ دي ۱۳۹۷
در آستانه جمعه آخر ماه مبارک رمضان؛
اهمیت "روز قدس" در تقویت اتحاد بین مسلمانان جهان
انتخاب یک روز مشخص در ماه مبارک رمضان برای همدردی و هم‌صدایی با مردم فلسطین باعث شد صدای مظلومیت آنان از مرزهای جغرافیایی فلسطین فراتر رود و جهان را فراگیرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  بدون شک ابتکار امام خمینی در برخورد با مسئله فلسطین نقش مهمی در ایجاد اتحاد بین مسلمانان جهان به دنبال داشت، تمام تلاش آمریکا و اسرائیل این بود که ماجرای تصرف غیرقانونی و غیرانسانی سرزمین فلسطین توسط یهودیان در سایه سکوت کشورهای جهان انجام شود اما انتخاب یک روز مشخص در ماه مبارک رمضان برای همدردی و هم‌صدایی با مردم فلسطین باعث شد صدای مظلومیت آنان از مرزهای جغرافیایی فلسطین فراتر رود و جهان را فراگیرد.

امام خمینی در روز 16 خرداد سال 1358 با صدور پیامی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز قدس معرفی کردند که متن این پیام در ذیل آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«من در طی سالیان دراز، خطر اسرائیل غاصب را گوشزد مسلمین نمودم، که اکنون این روزها به حملات وحشیانۀ خود به برادران و خواهران فلسطینی شدت بخشیده است و به ویژه در جنوب لبنان به قصد نابودی مبارزان فلسطینی، پیاپی خانه و کاشانۀ ایشان را بمباران می‌کند.

من از عموم مسلمانان جهان و دولتهای اسلامی می‌خواهم که برای کوتاه کردن دست این غاصب و پشتیبانان آن به هم بپیوندند و جمیع مسلمانان جهان را دعوت می‌کنم آخرین جمعۀ ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است، و می‌تواند تعیین کنندۀ سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان «روز قدس» انتخاب، و طی مراسمی همبستگی بین المللی مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونی مردم مسلمان اعلام نمایند. از خداوند متعال پیروزی مسلمانان را بر اهل کفر خواستارم»

اهمیت روز قدس به این است که مسئله فلسطین از یادها فراموش نشود، از طرفی اجماع مسلمانان در موضوع قدس می‌تواند نمادی از همبستگی کشورهای مسلمان را به تصویر بکشد و ستیز همیشگی مستکبران و مستضعفان جهان را در دل ها زنده نگه دارد.

تاکید امام خمینی و مقام معظم رهبری بر موضوع "قدس" باعث شده در سالیان گذشته نه تنها در کشورهای اسلامی بلکه در کشورهای اروپایی نیز تجمعاتی در حمایت از مردم فلسطین برگزار شود، تجمعاتی که گاه در آرامش انجام میشود و گاه با خشونت نیروهای امنیتی سرکوب می‌شود.

برخوردهای خشونت آمیز هرچند ممکن است موقتا صدای اعتراض هواداران فلسطین را خاموش کند اما بدون شک تاثیری در عزم انسان های آزادمنش و حق طلب نخواهد داشت، آتشی امام خمینی که در سینه مردم حق طلب جهان روشن کرد عاقبت دامان رژیم غاصب صهیونیستی و کل مستکبران جهانخوار را خواهد گرفت.

اتفاق جالبی که طی سالیان گذشته در حال رقم خوردن است گرایش شهروندان غیرمسلمان در کشورهای اروپایی و آمریکایی به حمایت از مردم فلسطین است، تا جایی که حتی یهودیان آمریکایی و خاخام های برجسته آنان نیز چندین بار در حمایت از مردم فلسطین تجمع برگزار کرده اند.

 


 

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .