پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری قم مطرح کرد :
کار آفرینی اولویت اصلی مرکز علمی کاربردی شهرداری قم / راهیابی 74 طرح به بخش داوری مسابقه طرح کسب و کار دانشجویی
رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری قم با بیان این که کار آفرینی اولویت اصلی مرکز علمی کاربردی شهرداری قم، گفت: 74 طرح به بخش داوری مسابقه طرح کسب و کار دانشجویی راه یافتند.

مصطفی ملایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  با بیان این که تدوین چشم انداز گویای جایگاه هر نهاد در طی بازه زمانی ده تا بیست ساله است ؛ اظهار داشت: دانشگاه ها و مراکز علمی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و بر همین اساس مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری قم به تدوین چشم انداز و سند راهبردی خود در راستای تحقق اسناد بالادستی، چشم انداز 1414 و سند راهبردی - عملیاتی 1400 شهرداری قم اقدام کرده است.

تدوين برنامه های راهبردی برای مرکز علمی کاربردی شهرداری قم

وی ادامه داد: تدوين برنامه های راهبردی، اقدامی موثر برای رويارويی با چالش ها و مسائل راهبردی در دانشگاه ها است، به عبارت ديگر مديران مراکز آموزش عالی برای رويارويی با چالش های محيطی لازم است از يک نظام جامع برنامه ريزی برخوردار باشند.

ملایی افزود: مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری قم برای رويارويی با چالش های محيطي برخود لازم می بيند که از يک نظام برنامه ريزی برخوردار باشد زيرا در اين وضعيت، مرکز بهتر و روان تر کار می کند و نسبت به محيط خود واکنش مناسب تری نشان می دهد.

وی ادامه داد: در همین زمینه و بر طبق سند چشم انداز این مرکز یکی از مهم ترین ماموریت ها، ظرفیت سازی برای شکوفایی خلاقیت و فناوری، رشد کارافرینی و تقویت دانش با هدف تبدیل شدن مرکز به دانشگاه کارآفرین و حضور موثر در این راستا می باشد.

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری قم به برنامه های این مرکز برای تبدیل شدن به دانشگاه کارافرین اشاره کرد و بیان داشت: راه اندازی دفتر کارافرینی مرکز،ایجاد مرکز نوآوری مدیریت شهری ،ارتقاء بهره وری آموزش های علمی کاربردی، توسعه توليدات علمی - پژوهشی مرکز، هدايت پژوهش های مرکز به سوی نيازهای مديريت شهری، احراز رتبه های برتر در نمايشگاه ها و جشنواره های کارآفرينی،  توسعه و توجه ويژه به کارآفرينی در مرکز، برگزاری بازديدهای علمی و کارافرینی،  توسعه و تقویت فرصت ها و بسترهای کارآفرینی و زنجیره های علم تا عمل، توسعه فرهنگ کار، اخلاق حرفه ای و کارآفرينی در فراگيران آموزش های علمی کاربردی، ارائه خدمات مشاوره ای کارآفرينی و مهارت آموزی، توسعه و تقويت کمي و کيفی دوره های کارورزی، توسعه تفاهم نامه های همکاری های مشترک بين دستگاهی، توسعه ارتباط مرکز با صنعت و جامعه، توسعه همکاری با پارک علم و فناوری و برگزاری استارت آپ از جمله این برنامه ها است.

اهداف کارآفرینی مرکز علمی کاربردی شهرداری قم

وی در بخش دیگری از صحبت های خود،اهداف کارآفرینی مرکز علمی کاربردی شهرداری قم را تشریح و اظهار داشت: حمایت از توسعه کسب و کارهای دانش بنیان مرتبط با موضوعات شهری،ارتقای کیفیت خدمات و فرآیندهای شهرداری در راستای حمایت و بهبود شرایط کسب و کار، توانمندی و تقویت روحیه کارآفرینی شهروندان و بهبود شرایط کسب و کار در راستای رونق اقتصاد شهری را از جمله اهداف کارآفرینی مرکز برشمرد.

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری قم افزود: در گام نخست، دفتر کار افرینی مرکز با حضور آقای محسن رنجبر معاون برنامه ریزی و سرمایه انسانی شهرداری قم، حسن بختیاری نایب رئیس شورای اسلامی شهر قم، سید مجتبی سبحانی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی، روح الله امرالهی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر قم و حسین ابراهیمی فرد معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان قم در بهمن ماه 96 افتتاح شد.

برگزاری مسابقه طرح کسب و کار دانشجویی برای اولین بار در کشور

ملایی در ادامه برگزاری مسابقه طرح کسب و کار دانشجویی که برای اولین بار در سطح کشور در بین مراکز علمی کاربردی در حال انجام است را مورد توجه قرار داد و بیان داشت : اهداف مرکز علمی کاربردی شهرداری قم از برگزاری

نخستین مسابقه طرح کسب و کار در بین مراکز علمی کاربردی استان قم، شناسایی، هدایت و حمایت از دانشجویان به منظور ارتقای تولید علم در دانشگاه ها،  پشتیبانی مادی و معنوی از دانشجویان نخبه دانشگاه ها، كشف و پرورش استعداد های نهفته دانشجویان نخبه و هدایت به مسیر پیشرفت و حمایت از دانشجویان نخبه برای انجام فعالیت های تحقیقاتی، كارآفرینی و اقتصادی دانست.

وی ادامه داد: البته لازم به ذکر است این طرح با پیشنهاد دانشگاه جامع علمی کاربردی استان و با اجرای مرکز علمی کاربردی شهرداری قم در حال برگزاری است و بر خود واجب می دانم از حمایت های دانشگاه جامع استان به ویژه ریاست محترم دانشگاه و معاون محترم پژوهشی و همچنین همکاری و مشارکت مراکز علمی کاربردی استان تقدیر و تشکر نمایم. وی به شرایط اختصاصی شرکت کنندگان نیز اشاره کرد و گفت: شرکت کنندگان  شامل اساتید، فارغ التحصیلان، دانشجویان و کارمندان مراکز علمی و کاربردی استان قم می باشند و لذا طرح هایی مورد قبول می باشد که از بین این شرکت کنندگان و مورد تایید دانشگاه جامع علمی کابردی استان قم باشند.

ملایی در خصوص اولویت ها و محورهای مسابقه نیز ابراز داشت: گردشگری با محوریت گردشگری مذهبی (معنوی)، صنایع غذایی ( سوهان، شیرینی ، شکلات و ... )، کسب و کارهای خانگی ، IT  (اپلیکیشن کاربردی در حوزه حقوق، تجارت و ... ) ،صنایع چوب با محوریت مبلمان خانگی و اداری ، صنایع کفش و دمپایی ، صنعت پوشاک (طراحی ، دوخت، الیاف و ...) و کشاورزی است.

راهیابی 74 طرح به بخش داوری

وی با بیان این که زمان شرکت در مسابقه به پایان رسیده است، بیان داشت: تعداد طرح های ارسالی 83 طرح بوده که از این میان 74 طرح به بخش داوری راه یافتند.

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی شهرداری قم خاطر نشان کرد: طرح های بر

گزیده این مسابقه تبدیل به شرکت ها و استارتاپ هایی خواهد شد که دفتر کارآفرینی دانشگاه علمی کاربردی شهرداری قم برای آن برنامه ریزی های لازم را انجام داده است.

 

 

انتهای پیام/

*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .