پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
پاداشی ویژه در انتظار روزه داران مشاغل سخت
روزه داری در فصل گرما سال یکی از عبادت های طاقت فرسا می باشد اما در این بین برخی افراد دارای شغل هایی مانند مسافرکشی، مکانیکی، کارگری وغیره هستند که سختی این روزه داری را چند برابر می کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا،  روزه داری یکی از عبادت های خاص و مهم در دین اسلام می باشد که در ظاهر به معنای پرهیز از خوردن و آشامیدن می باشد ولی در باطن هر فرد روزه داری علاوه بر تشنگی و گرسنگی ؛ چشم، زبان ، گوش و دیگر اعضای بدن او هم روزه دار باشد که این نوع روزه داری از بهترین نوع روزه داری بشمار می رود.

حال با این اوصاف چند سالیست که ماه مبارک رمضان با فصل تابستان یکی شده است و واضح است که روزه گرفتن در تابستان با گرمای شدید و روزهای طولانی بسیار سخت است. اما فراموش نکنیم که در روزه‌داری آزمایش الهی نهفته است و آثار و برکات بسیاری دارد. درست است که در ماه مبارک رمضان، شیطان دست و پایش در غُل و زنجیر است اما یادمان باشد که هوای نفس آزاد است و تلاش می‌کند که انسان در آزمایش الهی مردود شود.

خالصانه خود را به خدا واگذاریم و از او بخواهیم که در روزه‌داری توفیق دهد و مراقب باشیم که تشنگی و گرما ما را از روزه گرفتن منصرف نکند که از یک سو برکات زیادی را از دست می دهیم و از سوی دیگر مستوجب عذاب می شویم البته که هیچ چیز بالاتر و زیباتر از فرمانبرداری از حضرت احدیت نیست.

در این تابستان گرم و طاقت فرسا و با زبان روزه و کام تشنه بیرون رفتن از خانه و یا رفتن از کنار باد خنک کولر سخت است ولی ترک امر خدا سخت تر چرا که برای ترک امر الهی باید دلیل داشته باشیم تا دچار عذاب او نشویم.این روزها کارهایی چون مسافرکشی، کارگری، مکانیکی و خیلی شغل های دیگر که در محیط باز و بیرون از یک محوطه خنک در حال در آوردن لقمه نانی برای خانواده خود هستند که رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود: الصوم فى الحر جهاد ،  روزه گرفتن در گرما، جهاد است.

برخی از فواید و فضائل روزه در ماه پر برکت رمضان تقویت تقوا، پرهیزگاری، مانع عذاب های دنیوی و اخروی ، آرامش روان و جسم ، مانع نفوذ شیطان ، مساوات بین غنی و فقیر، احیاء فضائل اخلاقی و... می باشد که خداوند در این ماه به روزه داران خود عطا می کند.

یکی دیگر از جنبه های مثبت و خوب ماه رمضان وجود شب قدر در این ماه می باشد، این شب ها طبق آیات، روایات و احادیث اهلبیت(ع) برتر از هزار ماه است که فرشتگان در این شب به اذن خدا فرود می آیند و جمیع مقدرات بندگان را در طول سال تعیین می کنند و وجود این شب در این ماه مبارک نعمت و موهبتی الهی بر امت پیامبر گرامی اسلام(ص) است و مقدرات یک سال انسان ها (حیات، مرگ، رزق و...) براساس لیاقت ها و زمینه هایی که خود آنها به وجود آورده اند تعیین می شود و انسان در چنین شبی با تفکر و تدبر می تواند به خود آید و اعمال یک سال خود را ارزیابی کند و با فراهم آوردن زمینه مناسب بهترین سرنوشت را برای خود رقم زند.

حضرت امام صادق(ع) می فرماید: «تقدیر مقدرات در شب نوزدهم و تحکیم آن در شب بیست و یکم و امضاء آن در شب بیست و سوم است».

روزه داری در تابستان را می توان به جهاد تشبیه کرد، آری این جهاد سترگ و شگرف که همان مبارزه با هوای نفس و خواسته های دل است و بر قدرت معنوی و عظمت اراده انسانی که موحد و خداترس است صحه می گذارد، می تواند و باید نشان و نشانه ای باشد برای محک زدن اراده و ایمان آدمی و به درستی که تنها کسانی در این جهاد روزه داری آنهم در گرمای تابستان به پیروزی نائل می آیند که حرارت آفتاب سوزان برایشان تبدیل به گلستان مصفای ایمان و محبت الهی شده باشد و خلیل وار وارد گود این جهاد اکبر گردند و هوای نفس را به زنجیر بکشند.

همه ما در این روزهای گرما که روزه دار هستیم و هرچه به انتهای ماه رمضان نزدیک می شویم زمان روزه داری بیشتر می شود باید از خداوند بخواهیم اراده ما را قوی تر کند تا بتوانیم به وسوسه های شیطان اهمیت ندهیم و امیدواریم که همه بتوانند در این ماه پربرکت بهترین استفاده ها را کنند.

 

 

انتهای پیام/

برچسب ها : روزه داری ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .