پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
شهرداری محدودیت بودجه در حوزه فناوری اطلاعات ندارد
قم فردا: شهردار قم گفت: در شهرداری محدودیت بودجه ای برای فناوری اطلاعات و عرصه فرهنگی نداریم؛ درست است که دچار مشکل اقتصادی هستیم ولی اجازه نمی دهیم که این دو بخش دچار مشکل اقتصادی شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، دکتر سقائیان‌نژاد در سلسله نشست‌های تخصصی عش آل محمد(ص) که با موضوع شهر هوشمند؛ ضرورت یا انتخاب در سالن همایش‌های رضوان شهرداری قم برگزار شد، با اشاره به اهمیت مساله شهر هوشمند، اظهار کرد: ما باید به سمت مباحث عملیاتی در حوزه شهر هوشمند برویم؛ معرفی شهر هوشمند بسیار مهم است و نزدیک به بیش از دو دهه است که در ارتباط با شهرداری الکترونیک، شهر و دولت الکترونیک صحبت می‌کنیم و باید نتایج این بحث‌ها مشخص شده و از مباحث تکراری جلوگیری شود.
شهردار قم با اشاره به لزوم تأمین زیرساخت‌های شهر هوشمند، بیان کرد: زیرساخت‌های علمی شهر هوشمند وجود دارد و نیازمند مباحث و الزامات قانونی در این زمینه هستیم.
سقائیان‌نژاد با تاکید بر اینکه رشته‌های علمی در حوزه شهر هوشمند به نیازهای شهرها متصل نیست، بیان کرد: زیرساخت‌های تجهیزاتی نیز همچون جزیره‌های مختلف در شهرها در حال شکل‌گیری است.
وی با اشاره به تعدد نظریاتی که حوزه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات وجود دارد، گفت: در بسیاری از کشورها فیبر نوری از مدار خارج شده و باید در کشور ما نیز در این زمینه تدبیر لازم صورت گیرد.
شهردار قم یکپارچگی سازمانی در حوزه شهر هوشمند را امری ضروری عنوان کرد و افزود: ارگان‌های مختلفی در زمینه فناوری در حال کار هستند و اگر یکپارچگی ایجاد نشود با مشکل مواجه خواهیم شد.
سقائیان‌نژاد با بیان اینکه اطلاعات به مثابه اکسیژن برای حرکت‌های فناوری است، اظهار کرد: از سال گذشته اطلاعات و آمار در شهرداری در حال ساماندهی است و در استان نیز کارهایی صورت گرفته و باید اجماع اطلاعاتی صورت گرفته و به روز آمار و اطلاعات قابل دسترسی باشد.
وی با تاکید بر اینکه تا اطلاعات و آمار کامل و در اختیار تصمیم‌گیران نباشد نمی‌توانیم حرکت درستی در مسیر شهر هوشمند انجام دهیم، گفت: امروز باب شده که هر ارگانی برای خود دیتاسنتر ایجاد می‌کند در حالی که این امکان می‌تواند با بقیه ارگان‌ها به اشتراک گذاشته شود و سرمایه‌ها در بخش‌های دیگر به کار گرفته شود؛ از خودمحوری و بخشی‌نگری در حوزه شهر هوشمند و فناوری باید جلوگیری شود.
شهردار قم غفلت از آموزش در حوزه شهر هوشمند را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: شهروندان باید آموزش‌های لازم در حوزه فناوری و الکترونیک را دریافت کنند.
سقائیان‌نژاد با اشاره به ضرورت تشکیل ستاد شهر هوشمند در استان، گفت: باید تقسیم وظایف در این ستاد به درستی صورت گیرد و مسئولیت‌ها تعیین شود تا سریع‌تر بتوانیم به اهداف دست پیدا کنیم.
وی با بیان اینکه در بخش کاربردی فناوری و هوشمندسازی حوزه علمیه از دانشگاه در حال پیشی گرفتن است، افزود: باید به دنبال تخصصی تر شدن اقدامات و استفاده از ظرفیت‌های دانشگاهی و حوزوی در بخش شهر هوشمند باشیم.
شهردار قم گفت: در شهرداری ما محدودیت بودجه‌ای در بخش فناوری اطلاعات نداریم؛ ما دچار مشکلات اقتصادی هستیم اما نمی‌گذاریم بخش فرهنگ و فناوری اطلاعات دچار مسائل اقتصادی شویم.
 

انتهای پیام/

برچسب ها : قم
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .