يكشنبه ۳۰ دي ۱۳۹۷
موتور «فیلشاه» تازه روشن شده است
قم فردا:

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، طرح اکران ماه رمضان آغاز شده و علاقه‌مندان به سینما می‌توانند تا قبل از افطار فیلم‌های سینمایی را با بلیت‌های نیم‌بها تماشا کنند، با این حال تا پیش از برپایی این طرح که به منظور رونق بخشی به سینما‌ها در ماه رمضان اجرا می‌شود، جدول فروش سینمای ایران حاوی نکات جالبی درباره آثار روی پرده است.

اکران اولی‌ها همچنان در صدر

جدول فروش سینما نشان می‌دهد هنوز هم فیلم‌های اکران اول نوروز در صدر قرار دارند و برای رسیدن به مجموعه فروش بیشتر در حال رقابت با یکدیگر هستند. «مصادره» اولین فیلم سینمایی مهران احمدی که داستانش درباره زندگی یک ساواکی فراری و پسرش است در مرز رسیدن به ۱۵ میلیارد تومان فروش قرار گرفته است. بعد از مصادره، فیلم سینمایی «لاتاری» ساخته محمدحسین مهدویان از مرز ۱۴ میلیادر تومان عبور کرده و در رتبه دوم پرفروش‌ترین فیلم سال قرار گرفته است. لاتاری برخلاف «مصادره» فیلمی اجتماعی است و داستان گزنده‌ای دارد. این فیلم نگاهی به پدیده قاچاق دختران ایرانی به کشور‌های عربی و ایجاد باند‌های فساد و فحشا در کشور‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس دارد و جزو معدود فیلم‌های سینمایی است که دارای قهرمان است، اما جایگاه سوم پرفروش‌ترین فیلم سینمای ایران به فیلم «به وقت شام» تعلق دارد.
این فیلم سینمایی را باید جزو آثار استراتژیک سینمای ایران دانست؛ فیلمی که به حضور مستشاری ایران در سوریه و حمایت نیرو‌های ایرانی از مردم سوریه در مقابل تروریست‌های داعش اشاره دارد. «به وقت شام» پربحث‌ترین فیلم سینمایی اکران شده در سال جاری است که حتی کمپین‌های تبلیغاتی آن نیز باعث ایجاد موج رسانه‌ای شده است. بعد از این سه فیلم که از مرز ۱۰ میلیارد فروش عبور کرده‌اند، کمدی «لونه زنبور» قرار گرفته است.
لونه زنبور که یکی از پرحجم‌ترین آگهی‌های تلویزیونی را دارد، از مرز ۵/۸ میلیارد تومان عبور کرده و در رده چهارم پر فروش ترین‌ها قرار گرفته است.

موتور «فیلشاه» تازه روشن شده

انیمیشن سینمایی فیلشاه در ایام عید روند فروش مثبت، اما کندی را طی کرد. این فیلم در روز‌هایی که سه فیلم بالای جدول فروش‌های میلیاردی داشتند در میانه‌های جدول فروش قرار داشت ولی همان طور که حامد جعفری تهیه کننده فیلشاه در گفتگو با «جوان» تأکید کرده بود، بعد از هفته دوم فروردین بود که موتور فروش فیلشاه روشن شد.
این انیمیشن توانسته هفته پیش با فروش نزدیک به ۶۷۰ میلیون تومان در رتبه دوم پرفروش‌ترین فیلم هفته قرار گیرد. فیلشاه اکنون با ۷ میلیارد تومان در رتبه پنجم پرفروش‌ترین فیلم گرفته است.

شکست‌خورد‌ه‌ها همچنان روی پرده

از میان هفت فیلم حاضر در اکران اول سال، دو فیلم نیز که فروش مناسبی نداشته‌اند هنوز بر پرده اکران هستند. این فیلم‌ها شامل «خرگیوش» اولین ساخته سینمایی مانی باغبانی و «فراری» به کارگردانی علیرضا داود‌نژاد است که اولی با نزدیک به ۲ میلیارد تومان در رتبه هفتم پرفروش‌ترین‌های امسال قرار گرفته و دومی با کمی بیش از ۵۰۰ میلیون تومان فروش مجموع در رتبه یازدهم جا خوش کرده است. فروش بد فیلم فراری در حالی رخ داد که این فیلم در جشنواره فیلم فجر با استقبال خوب منتقدان روبه‌رو شده بود.

دوقطبی پرفروش و نفروش

مسعود اطیابی که فیلم قبلی‌اش به نام ماه گرفتگی هنوز اکران نشده است و در آن فیلم رویکردی سیاسی را دنبال می‌کند، این بار از موضع فیلمسازی که می‌خواهد سینمای سیاسی و استراتژیک را دنبال کند جدا شده و در مقام فیلمساز تجاری ساز کمدی «تگزاس» را به سینما آورده است.


تگزاس که با داشتن ۱۸۵ سالن سینما بیشترین تعداد سالن سینما را دارد، هفته گذشته با فروش بیش از یک‌میلیارد و ۱۵۹ میلیون تومان در رأس جدول فروش هفته‌ای قرار گرفت. تگزاس اکنون با فروش بیش از ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون در رتبه ششم پرفروش‌ترین فیلم‌ها قرار گرفته و با توجه به میزان فروش هفتگی این فیلم، احتمال اینکه به رأس جدول فروش نزدیک شود زیاد است.


فیلم سینمایی «عصبانی نیستم» با فروش نزدیک به ۲ میلیارد تومان در رده هشتمین فیلم پر فروش قرار گرفته است. عصبانی نیستم با وجود اینکه مدت‌ها در توقیف به سر می‌برد توانسته است رضایت صداوسیما را برای پخش تیزر‌های تبلیغاتی کسب کند. عصبانی نیستم با فروش هفتگی ۶۰۰ میلیون تومانی در رده سوم پرفروش‌ترین فیلم‌های هفته گذشته قرار گرفته و این فیلم نیز امکان دستیابی به رتبه‌های بالاتر را دارد.
چهار راه استانبول و خجالت نکش، در جدول فروش یکدیگر را تعقیب می‌کنند. این دو فیلم چه در میزان فروش هفتگی و چه در فروش مجموعه سایه به سایه هم حرکت می‌کنند، با این تفاوت که مشتری‌های «چهار راه استانبول» بیشتر است و باعث شده این فیلم در رده نهم و «خجالت نکش» در رده دهم پرفروش‌ترین فیلم‌ها قرار بگیرند. مصطفی کیایی کارگردان «چهار راه استانبول» نسبت به وضعیت اکران فیلمش و نحوه اختصاص سالن‌های سینمایی مصاحبه‌های تندی داشته است و می‌شود گفت: اگر تعداد سانس‌های بیشتری در اختیار «چهار راه استانبول» قرار می‌گرفت فروش بهتری داشت.
دوازدهمین فیلم پرفروش امسال به فیلم سینمایی «خوک» ساخته مانی حقیقی اختصاص دارد؛ فیلمی که از ۴۰۰ میلیون تومان فروشش گذشته است.

ته جدولی‌ها

مجید مجیدی با «آن سوی ابرها» هفته گذشته فقط ۴۰ میلیون فروش داشته است. این فیلم در دو هفته اکران به مجموع ۹۴ میلیون تومان رسیده است. فروش پایین این فیلم اعتراض سینمادار‌ها را هم در پی داشته است، به طوری که گفته می‌شود در چند سانس اکران «آن سوی ابرها» صرفاً دو نفر در سینما حضور داشته‌اند. بعد از این فیلم «جشن دلتنگی» قرار دارد. جشن دلتنگی که رتبه چهاردهم در اکران‌های سال ۹۷ را در اختیار دارد با ۳۱ سالن در اختیار تنها ۹۰ میلیون تومان فروش داشته است.


جدول فروش سینما نشان می‌دهد هنوز هم پرفروش‌ترین ژانر سینمایی در ایران کمدی‌ها هستند و امسال هم رأس جدول فروش در اختیار فیلم‌های کمدی خواهد بود. نکته مهم دیگر درباره جدول فروش، حرکت خوب سینمای انیمیشن است.


فیلشاه توانسته با رشد مخاطب روند رو به رشدی در میزان فروش داشته باشد و همین موضوع می‌تواند در تصمیم تهیه کنندگان سینما برای توجه به صنعت پویانمایی مؤثر باشد، اما نکته دیگری که از جدول فروش سینما برداشت می‌شود این است که مخاطبان سینما برای سینما رفتن تحت تأثیر نظرات منتقدان نیستند و بسیاری از آثاری که منتقدان از آن‌ها استقبال کرده‌اند، از وضعیت خوبی در فروش برخوردار نیستند.


آغاز ماه مبارک رمضان و شروع طرح اکران رمضان می‌تواند در جدول فروش سینما‌ها تغییراتی را ایجاد کند.

 

انتهای پیام/

برچسب ها : اکران
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .