پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷
نماینده سابق مجلس:
خروج آمریکا از برجام را از طریق مجامع حقوقی بین المللی پیگیری کنیم
نماینده سابق مجلس با اشاره به اینکه ایران باید تصمیم شروع غنی سازی و خروج از برجام را دنبال کند، گفت: امروزه نهادهای سازمان ملل به نهادهایی برای پیاده کردن سیاست‌های آمریکا تبدیل شده است و ما باید موضوع خروج آمریکا را از طریق مجاری قانونی بین المللی پیگیری کنیم هرچند نباید منتظر پاسخ آنها باشیم.

  محمدحسن آصفری در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به خروج آمریکا از برجام، اظهار داشت: در مسئله برجام به کشورهای اروپایی نباید دلخوش باشیم چرا که آنها بارها نشان داده اند که آمریکا را به ما ترجیح می دهند.

وی ادامه داد: کشورهای اروپایی بدون اجازه آمریکا هیچ اقدامی انجام نمی دهند و بعید است در مسئله برجام هم آمریکا را تنها بگذارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نهم با اشاره به اینکه در ادامه برجام هم اروپاییان به دنبال نظر آمریکا خواهند بود، گفت: برای مردم اروپا جای تأسف دارد که سردمدارانشان امروز منافع دولت آمریکا را به منافع ملت خود ترجیح می‌دهند و همیشه در برخورد با مسائل مختلف، خواسته کاخ سفید را در اولویت قرار می‌دهند.

نمی‌توانیم به کشورهای اروپایی دل خوش کنیم

وی اضافه کرد: در توافق هسته ای بیش از دو سال شاهد بد عهدی های آمریکا و اروپا نسبت به برجام بودیم و امروز هم نباید به اروپایی های دلخوش کنیم.

آصفری با اشاره به اینکه در این سال ها 16بانک بزرگ اروپایی بخاطر برجام با ما همکاری نکردند، عنوان داشت: قرار بود پس از مذاکرات و زمانی که جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش عمل کرد، کشورهای اروپایی تحریم‌هایشان علیه کشورمان را بردارند، اما متاسفانه این کشورها نه تنها تحریم‌ها را برنداشتند، حتی بعد از آن شاهد موضع‌گیری‌های تندی علیه تهران از طرف برخی اروپاییان بودیم.

وی اضافه کرد: در این مدت که تحریم بودیم دولت کشورهای اروپایی اجازه همکاری فعالیت های اقتصادی در ایران را به دلیل برجام ندادند و این نشان از همکاری همه جانبه آنها با یکدیگر را می رساند.

این تحلیل گر مسائل سیاسی با بیان اینکه با خروج آمریکا از برجام، مصوبه‌ای هم که مجلس شورای اسلامی در این موضوع داشته است خود به خود کان لم یکن می‌شود، ابراز داشت: مصوبه‌ مجلس در رابطه با اعضای 1+5 بود که شامل آمریکا هم می‌شد و با خروج کاخ سفید عملا آن مصوبه کارایی خود را از دست داده است.

وی تاکید کرد: با این اتفاقات باید گفت که توافق هسته ای دیگر غروب کرده و به پایان رسیده است و ما هم نباید منتظر برجام باشیم و باید تصمیمات جدیدتری در این خصوص بگیریم.

عضو مجلس نهم با اشاره به سخنان رهبری در خصوص گرفتن تضمین قطعی در ادامه برجام از اروپاییان، گفت: اگر اروپاییان حاضر به دادن تضمین کتبی به جمهوری اسلامی ایران شدند ما برجام را ادامه می‌دهیم، اما اگر آنها حاضر نشدند تضمین و تعهد کتبی بدهند، ایران تصمیم به خروج از توافق هسته‌ای خواهد گرفت.

ایران باید تصمیم شروع غنی سازی و خروج از برجام را دنبال کند

وی خاطرنشان کرد: امروزه نهادهای سازمان ملل به نهادهایی برای پیاده کردن سیاست‌های آمریکا تبدیل شده است و ما باید موضوع خروج آمریکا را از طریق مجاری قانونی بین المللی پیگیری کنیم هرچند نباید منتظر پاسخ آنها باشیم.

آصفری ادامه داد: از طرفی هم باید تصمیم خود را نسبت به شروع غنی‌سازی و خروج از برجام دنبال کنیم.

انتهای پیام/

برچسب ها : برجام ,
*نام و نام خانوادگي :

پست الکترونيکي :

*مطلب :
۱) نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .